Company of Heroes - strategický hit

Patrik Khudhur
3. 10. 2006 0:00
Skvostná, velkolepá, grandiózní - popsat tuto hru bez užití superlativů zkrátka nejde.
Foto: Aktuálně.cz

Tvůrci vydařené strategie Warhammer 40 000: Dawn of War jsou zpět. Tentokráte si vývojáři z Relicu vzali místo světa Warhammeru na paškál historii, konkrétně 2. světovou válku. A hned v úvodu řekněme na rovinu, že opravdu trefili do černého.

Úžasná grafika
První, co vás po spuštění udeří do očí, je skvělá grafika. Máte-li silný stroj, který všechny ty titěrné detaily zvládne, bude vám odměnou opravdový vizuální zážitek. Krajina je nádherně tvarovaná a model každého vojáka mistrovsky propracovaný. Z počátku vše vypadá líbivě a rozhodně neurazí, to pravé ořechové však přichází až s počátkem bitvy. Jakmile začnou svištět první kulky a projektily, spadne vám čelist a přistihnete se, jak tiše obdivujete propracovanost grafických efektů. Krajina i okolí se po zásazích střelami proměňují, v půdě se objevují krátery po výbuších, domy se pod náporem bortí a zasažené tanky nádherně čoudí a plápolají ohněm (nádherné to je, dokud není zasažené vozidlo vaše).

Foto: Aktuálně.cz

A nelze opomenout ani kulisu zvukovou. Ta je rovněž úžasná a perfektně dotváří atmosféru. Tankové střely, výbuchy granátů, palba z rotačních kulometů i detaily, jako je hlasová komunikace mezi jednotkami či zvuk rádií, to všechno zní velmi realisticky. S obstojným zvukovým systémem se zkrátka cítíte, jako byste opravdu byli na bojišti a ne v pohodlí domova.  

Ať jste zkušení borci či úplní zelenáči, nejprve vřele doporučujeme absolvování všech tréninkových misí. Celý úvod do herního ovládání je zpracován ukázkově - velitel vám krok za krokem diktuje, co dělat, a vysvětluje herní principy; a ihned po jeho splnění jste připraveni ladně vklouznout do bitevní vřavy. Tutoriál se skládá z pouhých čtyř misí, které dohromady zaberou maximálně hodinku. Výsledně tím však čas pravděpodobně ušetříte, neboť se v mnoha situacích vyhnete metodě pokus-omyl.

Důležité zdroje
Každý, kdo hrál Warhammer 40 000: Dawn of War, bude mít v Company of Heroes zpočátku výhodu. Tvůrci totiž vzali to nejlepší ze svého předchozího titulu (a nejen z něj, neboť například takové "Company points" velice připomínají podobnou vymoženost z Bitvy o Středozem od EA) a aplikovali to na tento počin. V něm musíte pro získávání materiálů zabírat tři druhy bodů; muniční sklady, palivové sklady a místa, která vám zvyšují populační limit a přináší lidské zdroje. Jak je patrné z předchozí věty, hra obsahuje tři komodity pro stavby a generování jednotek. Všechny zdrojové body přitom musejí mít napojení na vámi kontrolované teritorium, jinak vám nepřináší zhola nic.

Foto: Aktuálně.cz

Kvalitní umělá inteligence
Tvůrci zvolili namísto ovládání individuálních jednotek kontrolu celých útvarů. Ačkoli jsme se původně domnívali, že nejde o až tak vychytaný nápad, musíme uznat, že to věci opravdu prospělo. Mnohé real-time strategie totiž mají problémy s umělou inteligencí. Jednotliví vojáci se často chovají hloupě a s oblibou se nechávají zabíjet, nebo svým kolegům alespoň komplikují situaci a neustále se jim pletou pod nohy. Nikoli tak v Company of Heroes, kde útvar (či více útvarů) spořádaně napochoduje, kam mu určíte, a vyčkává dalších rozkazů. Pokud jej po cestě překvapí nepřátelé, začne se srdnatě bránit, vyhledá úkryt, a jakmile si s nezvanými narušiteli vyřídí účty, vesele doputuje na dříve udané místo.
O něco horší je AI tanků a dalších vozidel, které se ve skupinách již tak dobře neovládají a často s nimi nejspíš budete muset pohybovat jednotlivě. Největší problémy jsou přitom s otáčením a precizním směrováním, což je důležité hlavně z důvodu nevyváženého rozmístění pancéřování; rozhodně budete chtít stát k nepříteli čelem, neboť vzadu je obrněné nejslabší. V singleplayeru se to však zvládnout dá a při hře více hráčů mají všichni stejnou výchozí pozici, tak nač si stěžovat?

#hodnoceni

Z Normandie do Berlína
Hlavní dějová linie hry se točí okolo vylodění spojeneckých vojsk v Normandii a započetí největší invaze v historii lidstva. Kampaň, kterou lze hrát pouze za Spojence, popisuje osudy pluků Able a Fox od vylodění na francouzských plážích až po vítězství nad Němci v bitvě ve Falais, v severozápadní Francii. V průběhu cesty se podíváte jak do vesnic a měst, tak na otevřená prostranství, a budete využívat taktických výhod každého z těchto prostředí. Jednotlivé mise jsou prokládány animacemi, které kupodivu vůbec neruší, a, ač nejsou pro dokončení hry nijak důležité, nepřeskakovali jsme je už kvůli jejich poutavosti.

Company of Heroes není hra, která by se vyznačovala nějakou extrémní rozsáhlostí. Celá hlavní kampaň má totiž všehovšudy patnáct misí. Autoři si však s každou z nich vskutku vyhráli a tak vám některé mohou zabrat i pár hodin. Tu máte za úkol dobýt kostel strategicky umístěný ve středu města, jen abyste ho za pár chvil bránili proti dorážejícím Němcům, jindy zase musíte vytáhnout kamarády z bryndy, potřetí je váš cíl ochránit klíčový konvoj. Variabilita je zkrátka obrovská a design jednotlivých misí proveden na výbornou. Každá úroveň navíc kromě primárních úkolů obsahuje i úkoly sekundární, za jejichž plnění dostáváte různé medaile.

Foto: Aktuálně.cz

RPG prvky a další vychytávky
V průběhu hry vaše jednotky postupně získávají zkušenosti, a ačkoli není pravidlem, že se s vámi přesunují do dalších misí, čas od času se to stává. Někdy převezmete kontrolu nad pluky z minulé mise hned, jindy alespoň zprostředkovaně, když si můžete zkušené veterány dokoupit. Kromě tohoto RPG prvku Company of Heroes obsahuje také již zmiňované "Company points", což jsou body, které postupně dostáváte za likvidaci nepřátel a úspěchy na bojišti. Nejprve si zvolíte vámi preferovaný směr postupu ("Airborne", "Infantry", "Amor"), od čehož se pak odvíjí i nabídka vylepšení pro vaše jednotky, z níž si budete moci vybírat.

Company of Heroes samozřejmě obsahuje i multiplayer, v němž můžete konečně okusit, jaké je to hrát za vojska Osy, a poměřit se s kamarády. Strany jsou poměrně vyvážené, jelikož ani němečtí vojáci nejsou žádná ořezávátka. Skirmish funguje na stejném principu jako multiplayer a nutno podotknout, že AI je na opravdu vysoké úrovni. Docela jsme se zapotili už při normální obtížnosti. I po této stránce je však hra velmi dobře vybalancovaná a úroveň umělé inteligence, která odpovídá vašim schopnostem, v ní určitě naleznete.

Tento titul se podle našeho názoru neztratí ani v záplavě válečných strategií a žádný fanoušek tohoto žánru by jej neměl nechat bez povšimnutí. Kombinuje mnoho odzkoušených nápadů, přidává pár vlastních a utváří ideální směs, kterou nepohrdne ani pravý gurmán. I když vás třeba zrovna nevzrušuje pomyšlení na 2. světovou válku, rozhodně byste toto dílko měli alespoň vyzkoušet. Rozhodně nebudete litovat.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy