Blacksite: Area 51 - jsou mezi námi

Petr Novák
21. 11. 2007 0:00
První díl zazářil. Povede se to i pokračování?
Foto: Hratelně.cz

Poslední dobou jsou naše 360tky zásobeny skoro až nezdravým množstvím first-person shooter her. Některé z nich dosahují dosud nevídaných kvalit, jiné padají do šedého průměru. První skupinu přitom definuje v dnešní době nejsilnější herní technologie; Unreal 3 engine, jehož kvality dostatečně razantně reprezentují takové kusy, jako je například Gears of War, Bioshock či blížící se Unreal Tournament III.

Hodnota těchto her však nespočívá pouze v kvalitě provedení, ale hlavně v solidním designu levelů, dobře vypracované umělé inteligenci nepřátel a v překotných novinkách z oblasti herních principů. Ihned na počátku vám tak bohužel musíme sdělit smutnou zprávu; že dnes recenzovaná Blackiste: Area 51 se nezařadí k těmto silně nadprůměrným titulům, jelikož jediné, co ji spojuje s hvězdnou pěchotou herního průmyslu, je zapůjčená technologie a povedený vizuální kabátek.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Je to velká škoda, jelikož potenciál tady byl. Například příběh mohl dosáhnout velmi přitažlivých kvalit; ostatně již v době vydání hratelného dema na Marketplace naše představivost počala pracovati na plné obrátky... Přeci jen, kolik akčních her s vetřelčí tématikou byste dnes napočítali na prstech byť jedné ruky? Ano, je tu kvalitní Halo 3, které ale spíše balancuje někde v rovině epické a výpravné sci-fi.

Jsou tu výše zmíněná Gears of War, jež můžeme postavit spíše do roviny adrenalinové story o mohutné invazi langust a následném hrdinském odboji posledních zbytků lidstva, prezentovaného sebevražednou skupinkou drsných mariňáků. Je tu také Orange Box, s několik let starým Half- Life 2 a velmi chytře sepsaným příběhem o úchylné spolupráci nacistické tyranie s mimozemskou rasou. Ani jeden z těchto titulů však nenabízí temnou atmosféru boje s emzáky, které zahrnují nechutná vetřelčí monstra široké škály. Naše očekávání tedy dostalo jasné kontury - frenetické boje, plné nechutných vetřelců, stísněná atmosféra a heroická bitva s vesmírným šmejdem, tyranizujícím naší plesnivou planetku.

Foto: Hratelně.cz

Tvůrci se snažili, místy si toho jistě všimnete. Tipujeme to tak, že vývojářský tým bohužel zcela zjevně neoplýval dostatkem kvalitních, a tedy i rozpočtem nainjektovaných borců z herní branže (nepomohla ani přítomnost manažera, kterýžto pracoval na proslulém Thiefovi). Proč, ptáte se? Inu, prvním jasně viditelným nedostatkem je samotné podání příběhu. Na počátku vás čeká zmatené entré, během kterého bojujete v Iráku, prošpikované narážkami na současnou nepříliš povedenou válečnou agresi, jejíž cíle se ztratily kdesi v mlze a ještě za gorilami. Důvodem k následnému přesunu do záhadami opřené Area 51 v Nevadě není nic jiného, než jedno podivné stvoření, které nadělá paseku ve vašich řadách během boje na Dálném východě.

Na scénu konečně přichází odporní emzáci. Valí se v množstvích nevídaných a valí se čím dál víc. Příběh se pomalu počne vytrácet do dáli a z Blacksite se stává bezduchá střílečka. Nebo jinak - arkádová jízda, během níž za vámi zůstávají tuny škvařeného masa, chitinu a olova, záleží na úhlu pohledu a počtu hemisfér. Kromě všeho toho hmyzoidního šmejdu se tu ale vyskytují i pomocníci, kteří v klíčových chvílích umožňují další postup hrou otevřením dveří, občas přispěchají s lékárnou, ale především bezvadně plní úlohu křoví.

Foto: Hratelně.cz

Ano, jsou to ta neškodná stvoření - členové vašeho týmu, stojící míle od hlavního dění. Autoři se nechali dopředu slyšet, jak neskutečně chytří budou borci z tohoto komanda, kterak se na ně budete moci spolehnout a pozorovat jejich stoupající či klesající morálku, související s postupem hrou. Pár primitivních příkazů však situaci nezachraňuje a my se tedy jejich AI můžeme tak akorát zasmát. Anglofonní komentují takové sliby jedním pěkným slovem - bullshit. Tomu vývojáři jistě porozumí...

Design úrovní aneb nemastná a neslaná show. Nevěřili byste, jak se dá mohutná pomůcka v podobě licencovaného herního motoru od Epiců zazdít, když se dostane do rukou lidem, kteří nevládnou dostatečným nápadem a zkušenostmi s kvalitními návrhy levelů. Namísto zapeklitých míst se spoustou překážek a pastí či s možnostmi inteligentní interakce s okolím se v Blacksite dočkáte plošně působících otevřených prostor, zaflákaných vesmírným odpadem či sterilních interiérů vojenského komplexu.

Foto: Hratelně.cz

Občasným zpestřením frenetického čištění repetivních lokací se tak stávají pouze boje s bossy - obzvláště přerostlými mimozemskými kousky, na něž je potřeba aplikovat vždy nějakou tu decentní taktiku (weak spots). I tyto šarvátky však postrádají onu spektakulární magnetickou přitažlivost, jako například laškování s fešnou samičkou, poeticky pojmenovanou Bersekr v Gears of War. Od průměru Blacksite posouvají dále jen občasné přesuny dopravními prostředky, jejichž fyzikální model působí dobrým a osvěžujícím dojmem. Ony pocity nadšení, ukájející hráčské choutky, které zažíváme po dokončení nápaditých her vyskytujících se v elitní přihrádce, se nicméně po završení Area 51 nedostaví.

Pokud bychom měli mluvit o největších pozitivech tohoto titulu, musíme zmínit grafiku - xkráte nadhozený Unreal 3 engine naštěstí alespoň po této stránce tvůrci ovládli na jedničku s hvězdičkou. Modely postav i všemožných mimozemšťanů jsou výborně provedené, přičemž množství odrůd návštěvníků z kosmu je také velmi pestré. Použité textury na všech humanoidních i nehumanoidních organizmech působí pěkně a důvěryhodně. Exteriéry jsou vizuálně solidní, prostředí pouště působí doslova nádherně.

Foto: Hratelně.cz

Oproti venkovním prostorám lehce kontrastuje fádní prostředí interiérů a chudší textury tamtéž. Některé scenérie (ostatně můžete nahlédnout na screenshoty) působí poutavě a dohánějí nedostatky napáchané leveldesignem. Krása rozbouraných měst GoW se sice nekoná, nicméně Blacksite se vizuálně této obstarožní pecce opticky místy velmi přibližuje. Celá show se pohybuje ve slušném a poměrně stabilním framerate, nicméně občas jsme narazili na nějakou tu chybku v polygonech (prolínání objektů).

Hratelnost titulu v singleplayeru činí dvanáct hodin téměř bezduché řežby s občasným krátkým zpestřením. Multiplayer je již o poznání lepší; nabízí necelých deset variací bojů - několik klasických módů plus předělávku oblíbené Infection. Šířka zbraňového parku a sklony k akční řežbě posunou hru pro více hráčů do dalšího rozměru a výdrž Blacksite se tedy rozšíří o pár dalších hodin. Obsazení serverů však ani zdaleka nedosahuje přeplněnosti mašin určených pro COD4 a situace se do budoucna díky průměrnosti titulu asi moc nezmění.

Foto: Hratelně.cz

Jak tedy orazítkujeme Blacksite: Area 51? Velmi akční a dobře vypadající FPS střílečka s nepříliš nápaditými úrovněmi a s částečně promrhaným potenciálem jak po stránce možností licencovaného enginu, tak i v oblasti UFO tematiky. Nabízí přesně to, co tuny dalších lehce nadprůměrných titulů a ani o kousek navíc. A to je její největší problém - průměrnost ve srovnání s velikány, kteří již nějakou tu chvíli okupují naše drivy a stále nás stále baví. Nevidíme jediný důvod k ochuzení peněženky o patnáct stovek, když můžete sáhnout po lepší konkurenci a docela nás to mrzí, vkládali jsme totiž do pokračování oblíbeného titulu velké naděje...

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy