Kompletní titul zní American McGee Presents: Bad Day L.A., to proto, aby se hra lépe prodávala. American McGee je totiž známý herní designér, jenž se podílel mimo jiné na takových legendárních projektech jako jsou Doom II, Quake, Quake II. Později však z vývojářského studia id Software odešel, nastoupil do Electronic Arts a zde se pustil do vlastního projektu jménem Alice neboli česky Alenka v Říši divů. A to znamenalo naprostý zlom v jeho kariéře, protože od té doby, co dal Alence do ruky obrovský kuchyňský nůž, jako by povolil uzdu svého zvráceného Já více než je zdrávo. Alenka byla šokující, ale zároveň vkusná a zábavná. Nejnovější projekt amerického designéra je už jen šokující.
Politická hra?
Záměr hry měl být zřejmý, projekt chtěl poukázat na nešvary moderní doby, ať už jde o projevy xenofobie (zesílené událostmi 11. září), problematiku etnických menšin, drog, gangů a nebo třeba fastfoodů. Z metod léčby přitom designér vybral tu nejúčinnější léčbu šokem.
Události, jež ve virtuálním USA prožijete, jsou vlastně naplněním těch nejhorších obav. Zprvu se setkáte s nepovedeným teroristickým útokem, kdy se letadlo plné zeleného jedu zřítí kdesi na dálnici u L.A., načež tato látka "zombifikuje" místní obyvatelstvo. Později objevíte další ohnisko nákazy ve fastfoodu WackBurger (logo nápadně připomíná McDonald's), ale ani tím to nekončí; následuje požár, tsunami, bouře meteoritů, puč v Kalifornii a další bláznivé katastrofy.
V hlavní roli hotový altruista
Na materiálech prezentovaných dávno před vydáním se Bad Day tvářil jako volnější, praštěná variace na GTA. Svoboda tak typická pro Grand Theft Auto byla hráčům McGeeovy hry zapovězena, jedná se tak o pouhou lineární third-person střílečku. Hlavní hrdina Anthony Williams je bezdomovec, nikoliv ten bezstarostný pohodář, ale vlezlý, nesympatický idiot.
Anthony si prostě žije svůj mrzký život, když tu před ním spadne letadlo plné jakési nebezpečné toxické látky. Chtě nechtě, musí přiložit ruku k dílu a pomoct postiženým, ujímá se tedy hasícího přístroje a začíná pomáhat. Civilista stojící opodál vysvětlí a ukáže Anthonymu vše potřebné, když popraví spoluobčana, aby demonstroval "systém nenávisti" (zabíjíte-li nevinné, začnou na vás všichni útočit, pakliže jim pomáháte, dají vám pokoj). Po zbytek celého dobrodružství pak už jen pomáháte
Etnické čistky
Vždy sledujete jeden primární úkol, který často spočívá v eskortu určité osoby nebo v dopravení sebe sama na dané místo, a mimo to se vám na obrazovce objevuje celé řada dobrovolných questů jednoduchého rázu. Občas vás hra nabádá k povraždění či vyléčení určitého počtu zombií (stačí je postříkat minimaxem) či jiných individuí, jindy zachraňujete lidi z hořícího domu. Mezi těmito úkoly narazíte na několik opravdu šokujících, třeba když musíte zabít dvanáct ozbrojených "taco benders", tedy příslušníků hispánské menšiny, nebo když zachraňujete batole z hořících trosek domu. O svérázném způsobu záchrany se bude ještě dlouho mluvit, hrdina totiž nemluvně přes několikametrovou propast jednoduše překopne a trefí s ním jeho ustrašenou matku. Mimochodem, do dítěte se pak ve hře kope ještě jednou Jsme zvědavi, jak bude tohle designér vysvětlovat delegaci sdružení Amerických matek, až mu zaklepe na dveře. Třeba dojde na další kopance
#hodnoceni
Zvratky jako zbraň
Veskrze lineární průlet hrou nevylepší ani originalita zbraňového arzenálu, kromě klasických střelných zbraní najdete v Anthonyho výbavě již zmiňovaný minimax, plamenomet složený ze zapalovače a laku na vlasy a ultimátní kleštičky na nehty. Jestliže mě většina pokusů o vtip v podání Bad Day znechutila, tak scéna se šacováním na letišti mi přišla nad míru povedená. Příslušníci Ministerstva pro vnitřní bezpečnost totiž objeví v bezdomovcově kapsách kleštičky na nehty, na což zareagují způsobem, jako by se jednalo o atomovou hlavici, zkrátka zvolí scénář pro krizové situace. Tonda ve snaze vysvětlit příslušníkům, že jde jen o obyčejné kleštičky, nástroj použije a způsobí tak naprosté vyhlazení letištního úřednictva v dosahu deseti metrů. Přísný zákaz převážení kleštiček na nehty, jenž byl vydán po 11.9., se tak ukázal jako oprávněný.
Katastrofální simulace katastrof
Naskýtá se otázka, zda v této haně vůbec pokračovat. "Den blbec" je mimořádně špatný, nevkusný a neuvěřitelně krátký (šest hodin čistého času). Grafika vsadila na "komiksovost", doufajíc, že bude oceněna za originalitu, ale to se nestane. Komiksová nebo ne, ta hra je vyloženě odpudivá. Absence jakéhokoliv nastavení grafiky v dojmu amatérismu ještě utvrzuje. A aby toho nebylo málo, na systém umělé inteligence se snad také úplně zapomnělo: nepřátelé se dokáží jen belhat vaším směrem a zvracet (zombie) a nebo stát na místě a střílet (teroristé). Jejich demenci se snaží systém vykompenzovat vysokým počtem, a tak vesele respawnuje jednoho protivníka za druhým a vůbec nedbá na skutečnost, že tak činí přímo před vašima očima. Ozvučení si také zaslouží několik pořádných výhrad, už jen proto, že často chybí. Napoprvé jsem opravdu zkoušel naprázdno vystřelit, abych se přesvědčil, zdali mi neodešly reproduktory...