Pokud budou mít zájem o přístup ke strategických surovinám či do energetických firem, musí si vyžádat zvláštní povolení od státních orgánů, řekl ministr průmyslu a energetiky Viktor Christěnko.
Žádost budou posuzovat vládní komise a prezident bude mít právo veta, dodal ministr.
Jasným cílem je rozdělit výnosná naleziště mezi státní společnosti Rosněfť a Gazprom. Tím by se zajistil stálý přísun petrodolarů do Kremlu.
Obdobně chce vláda chránit i zbrojní výrobu, letectví a jadernou energetiku, uvedly dnes ruské tiskové agentury.
Výnosná místa
Ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv uvedl, že za strategické bude prohlášeno deset ropných polí a 26 nalezišť zemního plynu. Podle ruských médií by mělo jít především o veškerá nová, vysoce perspektivní podmořská naleziště ropy a zemního plynu.
Podle analytiků se nacionalizační trend může stát brzdou rozvoje ruské energetiky. To ostatně dokládají dosavadní zkušenosti. Gazprom již dvakrát rozpustil zahraniční konsorcia, s nimiž měl spolupracovat na rozvoji obřího plynového pole Štokman.
V důsledku toho se na tomto poli začne těžit nejdříve v roce 2013, o deset let později, než se původně očekávalo.
Ropa jako mocenský nástroj
Rusko již nyní užívá zásoby a dodávky ropy jako mocenskou páku, kterou drží v šachu půlku Evropy. Hned na začátku tohoto roku zastavilo ropovod Družba. Důvodem byly neshody s jindy loajálním sousedem Běloruskem.
Ruští naftaři Lukašenkovi zdražili ropu a navíc na ni uvalili vývozní clo. A tak si běloruský režim začal "krást" desátek z dodávek, které měly přes Bělorusko jen protéct a dostat se do rafinérií v Polsku a Německu.
Kreml ale jasně demonstroval svoji sílu a kompletně zastavil dodávky do Evropy.
Rusko to zvládne samo
Stejně jako konsorcium Gazpromu i konsorcium amerických koncernů Exxon Mobil a Chevron, které mělo pracovat na poli Sachalin-3, bylo zrušeno. Moskvě se také nedávno podařilo převzít kontrolu nad projektem těžby a zpracování zemního plynu Sachalin-2, kde se Royal Dutch/Shell s japonskými partnery vzdal většiny v tomto projektu ve prospěch Gazpromu.
Až dosud však pro tento trend neexistovala žádná jasná pravidla a odrazování investorů bylo založeno spíše na šikanování a kladení byrokratických překážek.