Phare končí. Odevzdal, co měl: eura

Dušan Klimeš
16. 1. 2007 0:00
Praha/Brusel - O půlnoci se Česko rozloučilo s programem, který většině lidí přiblížil fungování EU jim nejpochopitelnějším způsobem - přes peníze.

Díky fondu Phare dostalo Česko téměř půl miliardy eur.

Především však fond naučil Čechy využívat jednu z výhod Bruselu - příspěvky ze společné unijní pokladny.

Zaplacená čistička

Unijní eura z části zaplatila například stavbu čističek odpadních vod a kanalizačních sítí v Mostech u Jablunkova, podporoval se díky nim program pro aktivní život důchodců, nebo se z něj platilo posilování českého bankovního sektoru při zavádění evropských standardů.

Fond Phare se Česku podařilo využít z devadesáti procent - nabízelo se v něm 514 milionů eur, v přepočtu přes čtrnáct miliard korun.

Phare patřil mezi předvstupní fondy, které mají za úkol pomoci budoucím členům dohnat ekonomicky EU.

Založen byl již v roce 1989 a mezi příjemci této pomoci mělo být původně jen Polsko a Maďarsko. Jenže o osm let později se zcela změnil jeho koncept a z Phare se stal komplexní předvstupní program zaměřený na všechny žadatele o vstup.

Jelikož ale Česko v roce 2004 dosáhlo svého cíle a do EU vstoupilo, vypršela nyní dvouletá lhůta, po kterou ještě mohlo podávat žádosti o peníze na projekty.

Rumuni vstup do EU slavili, i kvůli penězům, které získají
Rumuni vstup do EU slavili, i kvůli penězům, které získají | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přesto ještě dobíhá financování některých akcí, které může trvat dalších deset let.

Nováčci bez Česka

V současnosti tak Phare stále ještě pomáhá například Bulharsku a Rumunsku, které do Evropské unie vstoupily 1. ledna letošního roku.

V rámci tohoto programu bylo možné využívat peníze jak na přímou přípravu vstupu, tak na rozšíření spolupráce žadatelů mezi sebou.

"Na programech Phare se firmy učily žádat o evropské peníze a následně se řada z nich úspěšně ucházela o dotace ze strukturálních fondů, zejména prostřednictvím operačního programu Průmysl a podnikání," říká Luboš Lukasík z agentury CzechInvest, která podporuje rozvoj investic v Česku.

Foto: Aktuálně.cz

Úspěšné firmy

Jedna část programu, Phare 2003 Technologie, vynesla českým podnikatelům podporu ve výši téměř půl miliardy korun.

Firma, které evropské peníze pomohly, je například PATRON Bohemia. Ta se zabývá výrobou kočárků pro handicapované děti, invalidních vozíků či dětských kočárků. Díky Phare si pořídila hydraulický lis a automatickou děličku trubek.

Zkušenosti z programu Phare jí pak pomohly při žádostech o peníze ze strukturálních fondů, se kterými také uspěla.

Vedle Phare se uzavřely i další předvstupní nástroje. Program SAPARD, určený pro podporu zemědělství a rozvoje venkova, skončil před koncem loňského roku, program ISPA, určený ke zlepšení úrovně infrastruktury týkající se životního prostředí a dopravy, byl při vstupu Česka do EU včleněn do kohezního fondu.

 

Právě se děje

Další zprávy