Podle prohlášení společnosti Veolia se jedná o přátelskou nabídku převzetí. To je však v rozporu s názorem managementu i akcionářů společnosti Vinci. Ti nabídku považují za pokus o nepřátelské převzetí firmy a odmítají ho.
"Není jasné, jestli zde existují synergie mezi oběma společnostmi," sdělila svou obavu agentuře Bloomberg Nathalie Pelras, manažerka společnosti Richelieu Finance se sídlem v Paříži, která vlastní akcie společnosti Vinci.
Akcie společnosti Veolia po oznámení záměru posílily o 2,78 procenta, zatímco Vinci oslabilo o 3,84 procenta.
Veolia působí v 84 zemích světa a má 250 tisíc zaměstnanců. Najdete ji také v České republice, kde ovládá 40 procent vodárenského trhu. V současnosti je možno na stránkách tisku a na billboardech spatřit její zelenou reklamní kampaň.
Historie až k Napoleonovi
Kořeny Veolie sahají až do roku 1853, kdy byla za vlády Napoleona III. založena společnost Compagnie Generale des Eaux. Ta zpočátku působila pouze ve Francii, později však expandovala do Benátek či Istanbulu.
V dalších letech se enormně rozrostla i mimo původní vodárenské odvětví, a proto z ní v roce 1918 byla založena dceřiná společnost Sade, která měla na starosti znovu jen vodní a odpadové hospodářství.
V současnosti se Veolia nezaměřuje pouze na vodní hospodářství. Zabývá se také dopravou a energetikou. Nyní chce ovládnout stavebnictví.
Vzali si vlastníci a manažeři společnosti Veolia příklad ze své vlastní historie?
Rozrůstání společnosti a snaha dominovat i v dalších odvětvích, než je vodárenství, tomu napovídají.