Kauza italského Telecomu má nádech smrti

Dušan Klimeš
3. 10. 2006 14:00
Řím - Odboráři z Telecom Italia dnes stávkují. Nic neobvyklého, kdyby v pozadí nebyly odposlechy, politika a smrt.
Foto: Reuters

Telecom Italia se nyní zmítá v hluboké krizi spolu s italskou vládou, kterou vývoj ve firmě začíná zasahovat. Šéf Telecomu Marco Tronchetti Provera musel odstoupit ze své funkce - dotlačil ho k tomu premiér Romano Prodi.

Zaměstnanci firmy se bouří a zásadně odmítají plánové dělení společnosti. Jejich nespokojenost vyvrcholila dnešní stávkou. Navíc vrcholí vyšetřování společnosti kvůli dlouholetým nelegálním odposlechům.

Proti strategii dělení

Hlavním důvodem protestu je plánovaná restrukturalizace a oddělení části společnosti. Odboráři mají strach, že pokud se mobilní divize TIM, která bude zřejmě na prodej, "zmocní" některý ze zahraničních investorů, může dojít k masivnímu propouštění.

Foto: Reuters

Do celé kauzy se vložili i italští politici a v médiích o rozdělení firmy mluví jako o "ohrožení národních zájmů". Vláda má v bývalém státním Telecomu stále výsadní postavení a právo veta. Není však jisté, zda ho může využít v tomto případě.

Problémový operátor

Telekomunikační společnost byla privatizována až v roce 1997. Už do tohoto roku se ale datuje počátek skandálu s odposlechy, který byl odhalen až letos, po devíti letech.

Zatčeno již bylo přes dvacet osob. Některá média však tvrdí, že v této záležitosti může být zapleteno až pět set osob. A odposlouchávaných měly být i desítky tisíc lidí, mezi nimi politici, bankéři či sportovci.

Začalo to téměř nevinně. Odposlechy si u firmy "objednávaly" státní orgány, které na to měly ze zákona nárok. Pak se však objevily soukromé subjekty, které díky svým známostem v Telecom Italia dostaly šanci odposlechnout si své konkurenty.

Možná uvažujete, zda někomu, případně i sobě, nadělit pod stromeček takzvaný chytrý mobilní telefon, neboli smartphone. Poradíme vám, zda se pro vás takový telefon skutečně hodí. Více se dočtete v rubrice Technika.
Možná uvažujete, zda někomu, případně i sobě, nadělit pod stromeček takzvaný chytrý mobilní telefon, neboli smartphone. Poradíme vám, zda se pro vás takový telefon skutečně hodí. Více se dočtete v rubrice Technika. | Foto: Aktuálně.cz

Úplatky a sebevražda

Tím to ale neskončilo. Zaměstnanci firmy dávali k dispozici i osobní údaje, úřední záznamy nebo čísla bankovních kont. Ke spolupracovníkům této skupiny podvodníků patřili i policisté.

Na základě těchto údajů pak docházelo k podplácení a vydírání.

Bohužel kauza nekončí jen u přesunů peněz a informací. Technik společnosti, Adamo Bove, který měl upozornit na nelegální odposlechy, spáchal sebevraždu. Nyní vyšetřující úřady zkoumají, zda si Bove vzal život skutečně sám.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy