Čistý vzduch spolkne Číně miliardy

Dušan Klimeš
16. 9. 2006 10:00
Peking - Čína musí investovat 2,5 bilionu korun, pokud chce zvrátit škody, které na životním prostředí zanechal mohutný ekonomický rozvoj.

Vyplývá to z prvních výsledků dlouhodobého projektu, který si klade za cíl vyčíslit dopad rostoucího znečištění na ekonomiku. Podle odhadu by "vyčištění" Číny stálo jeden bilion juanů, což je asi 2,75 bilionu korun. To je asi sedm procent celého HDP, které letos Čína vyprodukuje.

Čísla dal k dispozici Národní statistický úřad a Státní odbor ochrany životního prostředí. Za úkol dostaly najít měřítka, jak ohodnotit dopad "čínského ekonomického zázraku" na životní prostředí.

"S tím, jak čínské HDP na hlavu dosahuje jeden až tři tisíce dolarů, si společnost stále více uvědomuje, že je nutné řešit problémy s životním prostředím," uvádí zpráva úřadu podle agentury Reuters.

"Přesto má Čína stále nálepku země velké spotřeby, velkého znečištění a rizikovým vývojem."

Komunistická Čína si sice užívá dvouciferného růstu, ten je však spojen s devastací přírody a životního prostředí vůbec. To se stává terčem protestů občanů na mnoha místech.

Čistá pětiletka

Vláda však podniká první kroky k tomu, aby se stav zlepšil. V rámci další pětiletky, kterou zveřejnila tento rok, je i závazek "vybalancovaného rozvoje" a cíle pro úsporu energie.

Čínská ekonomika roste o překot, a to i díky boomu stavebnictví po celé "říši středu". Na snímku dělníci staví ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Vláda se však snaží přehřívání ekonomiky zarazit a snad se jí to i daří, protože na třetí čtvrtletí se předpokládá zpomalení růstu
Čínská ekonomika roste o překot, a to i díky boomu stavebnictví po celé "říši středu". Na snímku dělníci staví ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Vláda se však snaží přehřívání ekonomiky zarazit a snad se jí to i daří, protože na třetí čtvrtletí se předpokládá zpomalení růstu | Foto: Reuters

Základní chybou, kterou nyní centrální vláda vidí, je oceňování místních úředníků podle ekonomického růstu jejich oblasti. To podporuje "přeinvestovanost" a zanedbávání otázek prostředí.

Vůdci nařídili svým úředníkům již v roce 2003, aby připravili "zelené HDP", tedy index, který by Pekingu říkal, jaká část růstu HDP je ekologicky udržitelná.

Nejnovější report je "pouze začátkem, od kterého se začne zelené HDP odvíjet. Náš vzorec není zatím kompletní a musíme tvrdě pracovat na tom, abychom ho dokončili", uvádí Pan Yue, zástupce ředitele Státního odboru ochrany životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy