Stavebnictví díky novým bytům opět roste, daří se i průmyslu. Chybí však materiály

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 7. 7. 2021 11:00
Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu letos v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku meziroční propad stavební produkce přesáhl deset procent. Průmysl meziročně také vzrostl, výrobce však omezuje nedostatek surovin.
Stavebnictví po více než rok trvajícím propadu letos v květnu meziročně vzrostlo. Posílilo pozemní i inženýrské stavitelství.
Stavebnictví po více než rok trvajícím propadu letos v květnu meziročně vzrostlo. Posílilo pozemní i inženýrské stavitelství. | Foto: iStock

Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Stavební úřady letos v květnu vydaly meziročně o 15,1 procenta stavebních povolení více. Zvýšila se také orientační hodnota stavebních povolení o 1,2 procenta. "Lepší výsledky tentokrát vykázali živnostníci a menší firmy, které loni ovlivnila pandemie větší měrou, a základna byla proto velmi nízko," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Analytik ČSOB Petr Dufek poukazuje na podobný trend i v oblasti bytové výstavby. "Jen v květnu započala výstavba více než 4000 bytů a rodinných domů, což je číslo, které jsme tu viděli jednou v roce 2019. Za prvních pět měsíců se totiž bytová výstavba meziročně zvýšila jen o zhruba 1 procento, což je s ohledem na přetrvávající nedostatek bytů málo," uvedl. 

Dufek však další výrazné zrychlení u stavebnictví nečeká. "Podobně jako průmysl i stavebnictví aktuálně trápí chybějící materiál, jeho rostoucí ceny a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků," dodal. 

Průmyslu chybí součástky

Průmyslová produkce v Česku v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta. Objem nových zakázek se zvýšil téměř o polovinu. Loňský květen ale výrazně poznamenala epidemie koronaviru a s ní spojené odstávky a omezení. Ve srovnání s letošním dubnem průmysl klesl o 3,6 procenta. 

"Růst zaznamenala prakticky všechna odvětví zpracovatelského průmyslu," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová. Nejvíce si proti loňskému květnu polepšila výroba aut, která se zvýšila téměř o 60 procent. O více než polovinu rostla produkce pryžových a plastových výrobků, téměř o třetinu byla vyšší výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Hodnota zakázek meziročně vzrostla o 46,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 49,9 procenta, tuzemské zakázky o 39,6 procenta. "Zakázky tuzemským výrobcům tedy nechybí, ale další růst průmyslu začíná limitovat nedostatek dílů a surovin. Průmyslová produkce mezi dubnem a květnem poklesla. Podstatně se na tom podílel automobilový průmysl, kde součástky chybějí nejvíce," dodal ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Potíže v subdodávkách budou podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky přetrvávat i v dalších měsících a budou omezovat výkon průmyslu. "Naopak směrem vzhůru jej bude táhnout rostoucí poptávka a zakázky. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem průmyslu kolem 9 procent. Poslední vývoj ale spíše ukazuje, že by celoroční výsledek mohl být i ve dvojciferných číslech," řekl. 

Český statistický úřad vydal nejnovější data i o zahraničním obchodu Česka. Zahraniční obchod skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 6,3 miliardy korun, meziročně byl tak o 6,9 miliardy korun lepší. Příznivé bilanci pomohl tradičně zejména vysoký nárůst vývozu aut. Výsledky nicméně ovlivnila také nízká srovnávací základna kvůli omezením způsobeným epidemií koronaviru.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy