Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem na většinu zemí světa se budou týkat i San Marina. Malá republika se ale dostala do nejnižší desetiprocentní sazby, čehož chtějí využít některé italské firmy. Na Itálii jako na ostatní země EU by se totiž mělo vztahovat dvacetiprocentní clo. Píše to dnes italský tisk.
Čína zpanikařila a uchýlila se k nevhodné reakci na americká cla, uvedl Trump k dnešnímu oznámení Číny, že Peking zavede vlastní cla na zboží z USA. "Čína to zahrála špatně, zpanikařila - to je jediná věc, kterou si nemůžou dovolit," napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Celý příspěvek napsal verzálami a doprovodil jej vykřičníkem. Americký ministr financí Scott Bessent už ve čtvrtek vyzval všechny dotčené země, aby na cla neodpovídaly protiopatřením, jinak pohrozil eskalací obchodního konfliktu.
Ratingová agentura S&P Global přehodnotí po oznámení amerických cel všechny své makroekonomické prognózy. Takový krok zřejmě zvýší obavy, že se dostaví i vlna snižování ratingových známek, uvedla dnes agentura Reuters. Ratingy od S&P vyjadřují názor na důvěryhodnost a finanční zdraví tisíců firem a více než 130 zemí.
Tchajwanská vláda poskytne domácím společnostem a průmyslu finanční pomoc nejméně 288 miliard tchajwanských dolarů (cca 198,3 miliardy korun), aby se mohly lépe vypořádat s chystanými americkými cly. Spojené státy zatíží dovoz zboží z Tchaj-wanu tzv. recipročním clem 32 procent, protože ostrov má s USA vysoký obchodní přebytek. Cla se však nevztahují na polovodiče, které jsou hlavním vývozním artiklem Tchaj-wanu.
Tchajwanský premiér Čuo Žung-taj podle agentury Reuters v pátek zopakoval, že vláda považuje cla za nepřiměřená. Dodal, že požádal tchajwanský úřad pro obchodní jednání, aby jednal s USA a pokusil se dopad cel zmírnit. Tchaj-wan také zatím neoznámil žádná odvetná cla. Pro ostrov, který čelí rostoucímu tlaku Číny, jsou Spojené státy nejdůležitějším mezinárodním podporovatelem.
Čínské ministerstvo obchodu také vyzvalo Washington, aby cla okamžitě zrušil a případné spory řešil dialogem s obchodními partnery. Americká politika podle Pekingu ohrožuje složitě získanou rovnováhu dosaženou za léta mnohostranných obchodních jednání.
Čína od 10. dubna zavede dodatečné 34procentní clo na veškerý dovoz ze Spojených států. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom dnes informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na Čínu se bude vztahovat 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
Čína zároveň pozastavila dovozní povolení šesti firmám "spojeným s USA" a zavedla omezení vývozu u dalších 16 amerických společností, uvedl hongkongský list South China Morning Post. Kromě toho Čína zavede další omezení na vývoz některých nerostů vzácných zemin.
Oznámení odvetných opatření přichází po zprávě, že čínské ministerstvo obchodu ráno zavedení amerických cel odsoudilo. "Jde o typický akt jednostranné šikany," uvedlo ministerstvo.
Evropská unie by neměla na americká cla odpovídat ve stejném duchu, v jakém je zavádějí Spojené státy. Jen by tím uškodila svým vlastním spotřebitelům, řekl v pátek francouzský ministr financí Éric Lombard. Spojené státy od soboty začnou vybírat plošné desetiprocentní clo na dovoz prakticky ze všech zemí. Od 9. dubna začnou na zboží z vybraných zemí platit cla vyšší, v případě EU to bude 20 procent.
"Pracujeme na balíčku odpovědí, které mohou jít daleko za celní poplatky, abychom opět přivedli Spojené státy k jednacímu stolu a dosáhli spravedlivé dohody," řekl Lombard v rozhovoru v televizi BFM TV. "Pokud uděláme to, co Spojené státy, pokud budeme uplatňovat cla na veškerý americký dovoz, pak se v Evropě dočkáme i negativních dopadů. To znamená, že i my zažijeme rostoucí inflaci a (hospodářský) pokles," dodal.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek navrhl, aby evropské firmy pozastavily investice ve Spojených státech, dokud se "nevyjasní ty věci" s Washingtonem. Lombard zdůraznil, že firmy se mohou svobodně rozhodnout, zda investice v USA pozastaví.
Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu. Prohlásila to ve čtvrtek šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová, píší agentury Reuters a AFP. Zároveň vyzvala země zasažené dovozními poplatky, které ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
Zprávy z pátku 4. dubna
Nejmenovaní američtí činitelé podle reportéra agentury Bloomberg sdělili svým britským protějškům, že Washington je ochoten vyjednávat o britském návrhu na snížení desetiprocentních cel, která se mají týkat dovozu z Británie.
V pátek bude eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič hovořit o clech se svými protějšky z USA. Se snahou odvrátit dovozní poplatky byl Šefčovič v minulých týdnech za Atlantikem dvakrát, neuspěl však.
"Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem si já a většina lidí, které znám, dokázali představit, jak velký to bude s Donaldem Trumpem posun," říká v rozhovoru pro Spotlight někdejší velvyslanec České republiky ve Spojených státech Michael Žantovský. Více v tomto článku:
Pokud některé země přijdou s "fenomenální" nabídkou, mohou Spojené státy vyjednávat o úpravě oznámených dovozních cel. Novinářům to řekl americký prezident Donald Trump. Propad finančních trhů kvůli středečnímu oznámení cel se očekával, uvedl také podle agentury Reuters. Cla, která široce kritizují zahraniční politici a jejichž přínos zpochybňují ekonomové, označil za nutný krok k ozdravení nemocné americké ekonomiky.
Tržní kapitalizace americké technologické společnosti Apple během čtvrtečního obchodování klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů Kč) na 3,06 bilionu dolarů (68 bilionů korun). Podrobnosti najdete v tomto článku:
Americké akcie se první obchodní den po oznámení plošných cel na dovoz do Spojených států propadly. Širší index S&P 500 odepsal 4,84 procenta a uzavřel na 5396,52 bodu. Jde o největší jednodenní pokles od globální pandemie v roce 2020, uvedla agentura AP. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 5,97 procenta na 16 550,60 bodu. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,98 procenta na 40 545,93 bodu.
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová uvítala, že se na její zemi nevztahují takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump. Podle Sheinbaumové je to díky "dobrým vztahům" Mexika se Spojenými státy. Obě země nyní pokračují ve vyjednávání nových obchodních podmínek, dodala. Na Kanadu a Mexiko se nové základní clo ve výši deset procent nevztahuje, protože na zboží z těchto zemí Trump už dříve oznámil clo 25 procent v souvislosti s obchodem s drogami a nelegální migrací.
Jižní soused Spojených států také získal podle agentury Reuters výhodnější celní podmínky pro zboží související s dohodou o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou označované USMCA, což mexický ministr hospodářství Marcelo Ebrard označil za "velký úspěch" a dodal, že cílem mexické vlády je nyní během 40 dní vyjednat nejlepší možné obchodní podmínky. Předmětem těchto jednání jsou podle Sheinbaumové cla na automobilový průmysl, ocel a hliník.
Nová americká cla oznámená ve středu by mohla spolu se cly zavedenými od začátku roku letos snížit objem světového obchodu se zbožím o zhruba jedno procento. Uvedla to ve čtvrtek generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová. Koncem loňského roku přitom WTO odhadla, že obchod se zbožím by letos mohl vzrůst o tři procenta.
Kanada zavede cla na dovoz automobilů ze Spojených států ve výši 25 procent. Nové opatření se netýká dovozu zboží splňujícího podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMC). V reakci na krok USA, jež dnešním dnem začínají vybírat vlastní 25procentní poplatek na dovoz automobilů, to oznámil kanadský premiér Mark Carney. Dodal, že nová cla se nebudou vztahovat na automobilové díly. Zároveň připomněl, že dřívější odvetná cla na dovoz z USA zůstávají v platnosti. Ta Kanada zavedla v reakci na plošná cla, která Spojené státy uvalily na dovoz produktů z oceli a hliníku.
Trumpova nová cla způsobí snížení cen v Evropě, odhaduje ekonom ze společnosti Datarun Petr Bartoň. Snižování cen a zvýšený příliv zboží do Evropy bude podle něj pokračovat až do doby, kdy Evropská unie stanoví cla proti Spojeným státům, popřípadě asijským zemím, které budou vnímat evropský trh jako vítanou alternativu za ten americký. Podrobnosti čtěte v tomto článku:
Zbrojovka Colt CZ kvůli clům zdraží některé produkty a přesměruje část exportu. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný dopad na hospodaření celé Colt CZ Group SE, zejména na provozní zisk EBITDA. Společnost ale neočekává, že by Trumpův krok zásadně ovlivnil celkové výnosy. Dopad cel očekává zbrojovka jak v segmentu zbraní, tak i v segmentu munice u společností, které exportují část své produkce do USA, tedy České zbrojovky a Sellier & Bellot. Nyní podniká kroky, aby tento negativní dopad kompenzovala. "Ať již úpravou cen, produktového mixu nebo přesměrováním do jiných exportních teritorií," uvedla firma. Holding Colt CZ Group SE loni vykázal rekordní výnosy téměř 22,38 miliardy korun. Z toho výnosy v USA činily 8,8 miliardy korun, meziročně vzrostly o 41,1 procenta.
Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) dokončila koupi amerického výrobce zbraní Colt Holding Company LLC (Colt) v roce 2021.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl v České televizi, že celní válka nikomu nepomůže. "Dopad bude nepříznivý. Můžeme se dohadovat, jak významně negativní bude," uvedl. EK podle něj bude o clech s USA vyjednávat a musí ukázat "silné karty", například analýzu, kde celní válka oslabí ekonomiku Spojených států. "Těch témat je několik - od výměny služeb, kde by to postihlo významné americké společnosti, až po specifické komodity, kde třeba v tuto chvíli Evropa je klíčovým odběratelem amerického zboží," dodal. Kroky české vlády podle Kupky otevírají a budou otevírat firmám z Česka cestu na nové trhy, aby byl export postaven na co nejvíce pilířích.
Francouzský prezident Emmanuel Macron podrobil krok amerického prezidenta Donalda Trumpa ostré kritice. Řekl, že americká ekonomika a spotřebitelé kvůli clům zchudnou a zeslábnou. Jejich nepřímým důsledkem by podle něj mohlo být posílení asijských exportů do Evropy.
"Jedna věc je jistá, po rozhodnutích z této noci se americká ekonomika a Američané, ať už podniky nebo občané, stanou slabšími než včera a chudšími," prohlásil podle AFP šéf Elysejského paláce a vyzval Evropany, aby za těchto okolností "zůstali jednotní".
Trumpova cla zasáhnou 70 procent unijního exportu do USA, říkají odhady EU. Představitelé EU očekávají, že americká cla zasáhnou vývoz z Evropské unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu Kč). Odhady podle zdrojů ČTK rovněž říkají, že bude zasaženo 70 procent unijního exportu do Spojených států.
Nová americká cla ještě více poznamenají ekonomiku Slovenska. Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, ještě více poznamenají exportně orientovanou ekonomiku Slovenska, kterou zasáhnou také už dříve ohlášená cla na dovoz automobilů do Spojených států. Největší dopady budou v příštím roce. V komentáři to napsal analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš. Guvernér slovenské centrální banky Peter Kažimír uvedl, že cla znamenají oslabení ekonomického růstu, ohrožení dobré nálady na trhu práce a budou mít dopad na ceny. Očekává reakci EU na rozhodnutí USA.
Macron odsoudil Trumpova cla jako nepodložená, vyzval k pozastavení investic. Řekl ve čtvrtek podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron. Pro mezinárodní obchod jsou Trumpova cla podle něj šokem, označil je za brutální a nepodložená. Macron po setkání s představiteli francouzského průmyslu vyzval k přerušení investic v USA, dokud se vše nevyjasní. Slíbil také jednotnou reakci Evropské unie.
Bílý dům vysvětlil, proč neuvalil cla pro Rusko, stávajícími sankcemi. Trump nevyhlásil cla na zboží z Ruska, protože stávající sankce již "neumožňují smysluplný obchod", píše na svém telegramovém kanálu ruská služba BBC News. Kuba, Bělorusko a KLDR rovněž nespadají pod Trumpova nová cla, protože stávající sankce jsou již velmi přísná, dodal. Nicméně, USA obchodují s Ruskem více než například s Mauriciem nebo Brunejí, na které Trump uvalil nová cla.
Vietnam, Thajsko a Kambodža chtějí po uvalení cel vyjednávat s Washingtonem. Vietnam se spolu s Thajskem bude po ohlášení amerických cel na dovoz zboží snažit vyjednávat s Washingtonem. Uvedla to místní média. Země byly opatřením amerického prezidenta Donalda Trumpa zatíženy 46procentními, respektive 37procentními tarify. Vysoká cla byla uvalena i na Kambodžu či Barmu, která se vzpamatovává z pátečního ničivého zemětřesení.
Zavedení plošných cel na dovoz do Spojených států je velkým rizikem pro celkovou atmosféru na světových trzích, nejen v USA, řekla Lucie Karlová, předsedkyně představenstva sklářské společnosti Preciosa-Lustry Kamenický Šenov. Pro firmu, která patří k největším sklářským podnikům v zemi, je americký trh významným odbytištěm, představuje třetinu tržeb. Ceny pro koncové zákazníky porostou, protože tak velké zvýšení tarifů není podle Karlové možné kompenzovat zefektivňováním výroby, nepředpokládá ale, že by firma cla do koncových cen promítla v plné výši.
Španělská vláda zavede plán v hodnotě 14,1 miliardy eur (352 miliard korun) ve snaze zmírnit dopad nových amerických cel na domácí ekonomiku, oznámil premiér Pedro Sánchez. Hodlá také požádat Evropskou komisi, aby zřídila fond financovaný z příjmů z cel na dovoz z USA, která budou podle něj zvýšena v reakci na oznámení administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Krok administrativy označil za nikoli přátelský a za nespravedlivý, informovala agentura Reuters.
Odborníci si lámou hlavou, jak na výši odvetných cel Donald Trump a jeho tým přišli. Podrobnosti čtěte v tomto článku:
Reakce Evropské unie na zavedení takzvaných recipročních cel USA má být podle Hospodářské komory ČR pragmatická a jednotná. Měla by kombinovat diplomatický tlak s domácími reformami zaměřenými na zvýšení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Evropa musí ukázat, že má silné karty a je připravená s nimi hrát a vyjednávat, sdělil ve čtvrtek prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
Americká cla jsou bolestnou a nepříjemnou ranou, neboť přicházejí od nejbližšího spojence Polska. Dnes to na síti X napsal polský premiér Donald Tusk. Zároveň poskytl odhad snížení HDP v důsledku cel a uvedl, že přátelství mezi Varšavou a Washingtonem musí tuto zkoušku přečkat.
Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 proc., czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych. Cios dotkliwy i przykry, bo od najbliższego sojusznika, ale go przetrzymamy. Nasza przyjaźń🇵🇱🇺🇸też musi przetrwać tę próbę.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 3, 2025
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce po zavedení nových amerických cel posílit exportní podporu, firmám plánuje pomáhat zejména prostřednictvím návratných finančních nástrojů, což jsou například půjčky nebo záruky. Další prioritou bude rozšíření exportních trhů mimo USA. Informovalo o tom dnes ministerstvo průmyslu a obchodu. Nová cla mohou pro firmy znamenat výrazné ztráty v desítkách miliard korun.
Oslovení analytici míní, že americký prezident Donald Trump přistoupil ke tvrdším clům vůči Evropské unii, než trh očekával. Zároveň upozorňují, že není jasné, na základě čeho Trump výši cel určil. Podrobnosti nabízí tento článek:
Slovenská továrna automobilky Volkswagen nepočítá s přesunem části své výroby do USA kvůli clům na auta, řekl její šéf Kirchert. Dopady cel neodhadl.
Izraelské ministerstvo financí pracuje na postupu na ochranu izraelské ekonomiky poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 17procentní clo na dovoz izraelského zboží. Podle agentury Reuters to prohlásil izraelský ministr financí Becalel Smotrič. Spojené státy jsou považovány za hlavního spojence židovského státu.
Vysocí představitelé Trumpovy administrativy podle agentury Reuters uvedli, že automobily a automobilové díly, na které se vztahují cla podle oddílu 232 o národní bezpečnosti, nebudou zatíženy samostatnými základními ani recipročními cly. Jinými slovy, cla na automobily se nebudou přičítat k těm nově oznámeným. Nově oznámené základní desetiprocentní clo začne platit 5. dubna, takzvané reciproční clo od 9. dubna.
Na seznam cel by ale mohly přibýt další díly. Bílý dům totiž nařídil ministerstvu obchodu, aby do 90 dnů zahájilo proces, v němž budou moct domácí výrobci požádat o to, aby se cla vztahovala i na další dovážené díly. V oznámení se také uvádí, že v případě vozidel, která splňují podmínky podle pravidel původu dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou, smějí dovozci platit 25procentní clo pouze na neamerický obsah objednávky.
Podle českého premiéra Petra Fialy nezbývá než na americká opatření reagovat. "My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky, a my to nemůžeme přejit mlčením," řekl ministerský předseda.
Fiala neočekává, že by americká cla měla přímý dopad na českou ekonomiku. "Není úplně přímý, jak to může být třeba na některé jiné země, ale může být velmi silný nepřímo, právě prostřednictvím vývozů, které realizujeme třeba přes Německo a další země," upozornil premiér v rozhovoru na webu Deník.cz.
Donald Trump často působí poněkud přelétavě a chaoticky, ale pokud existuje téma, ve kterém je zcela konzistentní, jsou to cla, píše ve svém komentáři šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno.
Nejlepší cla jsou cla nulová. Na to ale musí být dva, kteří mají vůli se dohodnout. Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět, uvedl na síti X český premiér Petr Fiala
Nejlepší cla jsou cla nulová. Na to ale musí být dva, kteří mají vůli se dohodnout. Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky a my to…
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 3, 2025
Zavedení amerických cel letos zpomalí růst české ekonomiky pod dvě procenta, míní analytici. Podle nich není jasné, na základě čeho Trump výši cel určil.
Automobilový koncern Volkswagen promítne americké 25procentní clo do svých cen v USA, podle webu The Wall Street Journal to oznámil prodejcům. Volkswagen dočasně pozastavil dodávky vozidel z Mexika po železnici a v přístavu zadržuje auta dovážená na lodích z Evropy, uvedl list s odvoláním na sdělení firmy. Američané začali cla na auta vybírat dnes.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský by považoval za výhodné, kdyby mezi USA a EU fungoval volný obchod. Pokud budou USA trvat na ohlášených clech, Evropa musí odpovědět, řekl.
Obzvlášť vysoká cla ve středu oznámil americký prezident Donald Trump pro velmi malé obchodní partnery a některé země v krizi. Nejvyšší sazbu vyměřil souostroví Saint-Pierre a Miquelon, které je francouzským zámořským územím, a pak africkému státu Lesotho, o němž šéf Bílého domu nedávno žertoval, že o něm nikdo nikdy neslyšel. Shodně dostaly 50procentní sazbu.
Na zboží ze Sýrie se ve Spojených státech bude vztahovat clo ve výši 41 procent. Na 49procentní clo se musí připravit Kambodža, následuje Laos se 48 procenty a za ním Madagaskar se 47 procenty. Vietnamské zboží Spojené státy zatíží 46 procenty, Myanmar a Srí Lanku 44 procenty.
I did not realize that the list was incomplete, here is the rest. pic.twitter.com/u3d0jQML5e
— Dominic Michael Tripi (@DMichaelTripi) April 2, 2025
Zatímco pro dovoz EU nová cla činí 20 procent, v případě Spojeného království je to zmíněná základní sazba deset procent. "Uznávám, že jsme v lepší pozici než jiné země," řekl britský ministr obchodu Reynolds. Obchodní bariéry přesto označil za zklamání a řekl, že jakékoli narušení světového obchodního systému je pro Británii hrozbou, zároveň ale řekl, že je ve spojení s americkými partnery a že ho těší jakékoli rozhovory o odstranění obchodních překážek s kteroukoli zemí.
"Musíme ignorovat ty, kteří říkají, že máme spustit rozsáhlejší obchodní válku," řekl Reynolds. K rozvaze vyzval i britský premiér Starmer, podle kterého vláda odpoví na americký krok v klidu. "Jsme připraveni. A velkou silou této země je naše schopnost zachovat chladnou hlavu," řekl.
Americká cla budou mít hospodářský dopad, Británie chce ale odpovědět v klidu a s rozvahou. Dnes to podle stanice BBC prohlásil britský premiér Keir Starmer. K rozvážnému přístupu vyzval i britský ministr obchodu Jonathan Reynolds, který varoval před spuštěním rozsáhlejší obchodní války. Reynolds rovněž řekl, že jednou z největších obav britské vlády jsou dopady dovozních cel na automobilový průmysl.
Na dovoz z Číny budou Američané podle agentur uplatňovat nové clo 34 procent navíc k 20procentnímu clu, které Trump na asijskou zemi od svého nástupu do funkce již uvalil. Celková celní sazba na dovoz z Číny ve výsledku činí 54 procent. Což je víc, než mnozí analytici očekávali, a může to zásadně změnit vztahy mezi oběma ekonomikami po desetiletích vzájemné závislosti, píše web stanice CNN. Obchod mezi oběma zeměmi podle údajů americké vlády v roce 2024 dosáhl odhadované hodnoty 582,4 miliardy dolarů (asi 13,2 bilionu Kč).
"Pro americké zákazníky to bude spíše Dnem inflace než Dnem osvobození," řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck. Odkázal tak na Trumpova slova, který 2. duben označil jako Den osvobození pro americké firmy, které obchodují se zbytkem světa a na které podle něj doléhají nespravedlivá cla.
Pro Německo je důležité, aby EU na americká cla reagovala jednotně, zdůraznil dnes německý ministr hospodářství Robert Habeck. Německý dosluhující kancléř Olaf Scholz už ve středu prohlásil, že k prosperitě vede snižování cel, nikoli jejich zvyšování. "Evropská síla je naší silou," řekl Habeck o tom, že moc unie spočívá v její jednotě. "Máme největší jednotný trh na světě. Tuto sílu musíme využít," řekl.
"Po desetiletí bylo naším společným cílem cla snižovat - nejen v Evropské unii, ale celosvětově - protože víme, že to vedlo k blahobytu a růstu. Je velmi zvláštní, když nyní vidíme, že se dnes postupuje naopak," poznamenal Scholz.
Francie ve spolupráci s Evropskou unií na americká cla odpoví, a to ve dvou krocích - v polovině dubna a na konci dubna. Dnes to podle agentury Reuters prohlásila mluvčí francouzské vlády Sophie Primasová, která opět uvedla, že evropská odpověď se může týkat i digitálních služeb.
"Očekávat lze dvě odpovědi. První bude okolo poloviny dubna, založena bude na jeho (Trumpově) prvním útoku na hliník a ocel, pak druhá zřejmě na konci dubna s širším rozsahem produktů a služeb," řekl Primasová.
Primasová uvedla, že Francie je na tuto obchodní válku připravena. Zároveň prohlásila, že Trump se chová jako pán světa s imperialistickými postoji.
Japonský premiér Šigeru Išiba přislíbil ochranu japonského průmyslu a pracovních míst před Trumpovými cly a krok amerického prezidenta označil za nešťastný a politováníhodný. Išiba uvedl, že se nebude zdráhat Trumpa případně vyzvat, aby cla přehodnotil.
Donald Trump prohlásil, že Japonsko "na dovoz z USA uvaluje 46procentní cla a "u některých položek, jako jsou automobily, jsou mnohem vyšší". Trump si také stěžuje, že japonští spotřebitelé nakupují zboží od velmi malého množství amerických značek.
Japonsko přitom neuvaluje žádná cla na dovážené osobní a nákladní automobily ani na autobusy. Američtí výrobci automobilů si však dlouhodobě stěžují na jiná opatření Japonska, která vnímají jako překážky, včetně přísných bezpečnostních norem, píše list The Straits Times.
Předseda Evropské rady António Costa dnes na síti X vyslovil Evropské komisi plnou podporu v jednáních s USA. "Obchod je silným motorem světové prosperity. EU zůstává věrným obhájcem volného a spravedlivého obchodu," napsal. Doplnil, že EU bude spolupracovat se všemi partnery a bude posilovat a rozšiřovat svou obchodní síť.
"Nyní je čas ratifikovat dohody s Mercosurem, Mexikem a pokročit v jednáních s Indií a dalšími klíčovými partnery," dodal Costa. Jihoamerické uskupení volného obchodu Mercosur sdružuje Argentinu, Bolívii, Brazílii, Paraguay a Uruguay.
Akcie automobilek v USA, Evropě i v Asii již na oznámení cel zareagovaly poklesem. Důvodem je hlavně očekávání nižších zisků. Relativně nejnižší ztráty zaznamenal v USA výrobce elektromobilů Tesla, který vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně, některé díly však dováží.
Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková novinářům řekla, že Slovensko bude patřit k nejvíce zasaženým zemím v EU. Analytik bankovního domu Slovenská sporiteľňa Matej Horňák uvedl, že zavedení cel na dovoz automobilů do USA zpomalí ekonomický růst Slovenska a negativně ovlivní trh práce v podobě mírného růstu nezaměstnanosti. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě, výroba vozidel a součástek je motorem slovenské ekonomiky se značným vlivem na hrubý domácí produkt (HDP) země.
Cla ohlášená Trumpem pro čínské zboží způsobí podle viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy to, že čínské firmy pravděpodobně s podporou tamní vlády začnou přesunovat dodávky na evropský trh téměř za jakoukoliv cenu. Evropa proto bude muset začít mnohem účinněji vymáhat svá pravidla, protože bojuje s neférovým chováním čínských e-shopů, kterým dlouhodobě prochází ignorování evropských pravidel.
Plošná cla na výrobky z Evropské unie ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem významně zasáhnou českou ekonomiku, sníží ziskovost průmyslu a omezí prostor pro investice a růst mezd, uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza na sociální síti X. Více v článku:
Nová cla by podle analytiků mohla zvýšit cenu průměrného vozu v USA o tisíce dolarů a zbrzdit výrobu v celé Severní Americe. Důvodem je provázanost výrobních procesů mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Podle analytiků banky Goldman Sachs byla téměř polovina z 16 milionů aut prodaných loni v USA dovezena a jejich celková hodnota přesáhla 330 miliard USD (7,6 bilionu Kč).
Spojené státy začínají vybírat 25procentní clo na dovoz osobních a lehkých užitkových aut. Pro automobily vyrobené mimo Spojené státy platí od dnešního rána pětadvacetiprocentní přirážka, což je tvrdá rána pro automobilový průmysl ve světě, napsala agentura AFP a dodala, že následovat budou i 25procentní cla na dovážené automobilové součástky a náhradní díly. A mezitím americký prezident Donald Trump oznámil zavedení mnoha dalších cel. Cla na automobilové díly se podle oznámení v úředním věstníku mají vybírat od 3. května 6:01 SELČ.
Nová americká cla jsou "extrémně politováníhodná", uvedl před novináři japonský ministr hospodářství, průmyslu a obchodu Jodži Muto. Podle AFP dodal, že při jednání se svým americkým protějškem Howardem Lutnickem - ještě před Trumpovým oznámením - znovu důrazně vyzval Washington, aby nová cla neuplatňoval proti Japonsku.
Japonsko důrazně vyzvalo Spojené státy, aby zrušily své rozhodnutí o zavedení cel, která jsou v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a poškodí globální ekonomiku a mezinárodní obchod. Uvedla to dnes japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na prohlášení vládního mluvčího.
Čína vyzvala Spojené státy, aby okamžitě zrušily jednostranná cla, a pohrozila protiopatřeními. Uvedly to dnes tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu. To prohlášením reagovalo na zavedení nových recipročních cel, jak je ve středu oznámil americký prezident Donald Trump. Na dovoz z Číny budou Američané uplatňovat clo 34 procent.
Čína se proti tomu rozhodně staví a určitě podnikne protiopatření, aby ochránila svá práva a zájmy, uvedlo dnes ministerstvo obchodu a vyzvalo USA, aby řešily neshody s obchodními partnery prostřednictvím rovnoprávného dialogu, napsala agentura Reuters. Čínské ministerstvo podle agentury AFP upozornilo, že nová americká cla "nerespektují pravidla mezinárodního obchodu a vážně poškozují práva a zájmy" dotčených stran.
Kanadský premiér Mark Carney přislíbil odpovědět protiopatřeními na cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která podle premiéra "zásadně mění" mezinárodní obchod.
"Budeme proti těmto clům bojovat protiopatřeními," prohlásil Carney podle agentury AFP a varoval, že americká cla na ocel, hliník a auta "přímo postihnou miliony Kanaďanů". Předseda kanadské vlády nicméně uznal, že Trumpova poslední oznámení "zachovávají řadu důležitých prvků našeho vztahu, obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Kanadou".
Americký Senát během noci schválil poměrem 51 ku 48 hlasům rezoluci požadující ukončit Trumpova cla na dovoz kanadského zboží. Rezoluci podpořili všichni demokraté a také čtyři republikáni, uvedla agentura AP. Dodala však, že návrh nemá žádnou šanci projít ve Sněmovně reprezentantů.
Brazilská vláda zvažuje všechny možnosti, jak odpovědět na rozhodnutí Spojených států uvalit desetiprocentní clo na dovoz z největší jihoamerické ekonomiky, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení kabinetu. Brazilský parlament ve středu přijal zákon představující právní rámec pro reakci na obchodní překážky a cla uvalená jinými státy či ekonomickými uskupeními, dodala.
"Brazilská vláda vyhodnocuje všechny možné kroky k zajištění reciprocity v bilaterálním obchodu, včetně obrácení se na Světovou obchodní organizaci, aby hájila legitimní národní zájmy," uvedla brazilská vláda v prohlášení. Ujistila, že zůstává otevřená dialogu, a věří, že tvrzení USA, že cla jsou reciproční, "neodrážejí realitu".
Korejský premiér Han Duk-so, který je současně úřadující hlavou státu, nařídil mimořádná opatření na podporu podniků, které pocítí dopady amerických cel, včetně cel na dovoz automobilů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo průmyslu.
Han na schůzce s ministrem financí a dalšími nejvyššími představiteli požádal ministra průmyslu, aby aktivně vyjednával s Washingtonem o minimalizaci dopadu amerických recipročních cel. Han má odpoledne vést schůzku se soukromým sektorem, která bude projednávat reakci na americká cla, dodalo ministerstvo.
Americký ministr financí Scott Bessent v televizním rozhovoru radil všem dotčeným zemím neodpovídat na cla, zavedená adminitrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože by to vedlo k eskalaci.
"Uvolněte se, přeberte si to a počkejte, jak se situace vyvine. Protože pokud budete oplácet, dojde k eskalaci," varoval Bessent podle agentury AFP.
Bessent v televizi Fox News podle agentury Reuters také vysvětloval, že Rusko není na seznamu zemí, vůči kterým USA zavádí reciproční cla, protože USA s Ruskem neobchodují a na Rusko uvalily sankce.
Zavedení cel má podle Donalda Trumpa přinést roční příjmy v řádu stovek miliard dolarů a vrátí do USA pracovní místa v továrnách. Analytici ale varují, že cla představují riziko náhlého zpomalení ekonomiky kvůli výraznému růstu cen. Hrozí také, že cla vyvolají širší obchodní válku.
Hlavní analytička Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii (PIIE) Mary Lovelyová agentuře Bloomberg řekla, že cla, která Trump oznámil, jsou "mnohem horší, než jsme se obávali". Podle ní budou mít obrovské důsledky pro přesměrování obchodu v celosvětovém měřítku.
Ministerský předseda Austrálie Anthony Albanese řekl, že Trumpovo rozhodnutí nebylo "činem přítele". Austrálie ale podle něj zatím reciproční cla nezavede.
Italská premiérka Giorgia Meloniová, pokládaná za Trumpova blízkého evropského spojence, podle agentury Reuters uvedla, že nová cla jsou špatná a dodala, že doufá ve společnou práci s USA a Evropou na odvrácení obchodní války, která by západní svět oslabila.
Británie chce na nová americká reciproční cla reagovat v klidu, Švýcarsko počítá s tím, že rychle rozhodne o dalších krocích. Švédsko amerického postupu lituje, nechce obchodní válku. Politici trojice zemí to uvedli v prvních vyjádřeních poté, co zavedení cel oznámil ve Washingtonu prezident Donald Trump.
Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur.
Obchodní válka. Tak označují mnozí ekonomové důsledek zvýšení cel, které nachystal americký prezident Donald Trump na dovoz zboží prakticky z celého světa, Evropu nevyjímaje. Rozsáhlé obchodní omezení ze strany USA může narušit globální obchodní systém a způsobit těžko předvídatelná ekonomická rizika. Platí to i pro Česko. Více v článku Miroslava Petra.
Agentury Kjódó a Reuters s odkazem na nejmenovaného představitele Bílého domu uvedly, že základní clo deset procent pro všechny obchodní partnery vstoupí v platnost 5. dubna. Reciproční cla, tedy zvýšená cla, pak 9. dubna. Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje následně upřesnil, že základní desetiprocentní clo je už součástí oznámených vyšších recipročních cel vůči některým americkým obchodním partnerům.
Donald Trump často působí poněkud přelétavě a chaoticky, ale pokud existuje téma, ve kterém je zcela konzistentní, jsou to cla. Trump cla miluje a dává to najevo už desítky let, píše v komentáři šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno.
Americký prezident Donald Trump ve středu představil rozsáhlý balíček recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit 20 procent a na zboží z Číny 34 procent. Trump v živě přenášeném vystoupení v Růžové zahradě Bílého domu oznámil, že minimální základní clo pro všechny obchodní partnery má činit deset procent a pro dalších zhruba 60 zemí s největší obchodní nerovnováhou uvalí další clo. Trump chce cly podpořit americkou výrobu.
Clo na dovoz zboží například z Británie bude deset procent a na dovoz ze Švýcarska 31 procent. Příslušný exekutivní příkaz prezident podepsal přímo při svém vystoupení před kamerami.