Helena Horská, ekonomka Raiffeisenbank
Měla by vláda usilovat o co nejnižší schodek za celý rok, nebo má nově vybrané peníze utratit? A pokud utratit, tak za co?
Do dlouhodobých investic, vzdělání, vědy a výzkumu, do digitalizace státní správy a vždy za přísné kontroly nákladů a účelnosti výsledku. Digitalizace by umožnila snížit provozní náklady státní správy a usnadnila by život všem.
Přispěla k vyššímu výběr daní hlavně opatření, která prosadilo ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše? Nebo je to spíše přirozený důsledek rostoucí ekonomiky?
Jednoduchá matematika: daňové příjmy jsou oproti loňskému roku o 39 miliard vyšší. DPH je vyšší jen o necelé 4 miliardy korun. Placené pojistné na sociální zabezpečení se zvýšilo o 13,6 miliardy, daně z příjmů o 14,8 miliaedy a spotřební daně o 5,7 miliardy korun.
Kontrolní hlášení proto nemají zásadní vliv na vyšší výběr daní. Mohla sice některé podnikatele "umravnit", ale klíčovým faktorem je rekordně vysoká zaměstnanost, díky které stát inkasuje více na pojištění i na dani z příjmu fyzických osob, a obecně růst ekonomiky tažený spotřebou, která zvyšuje výnos ze spotřební daně, DPH a daně z příjmu právnických osob.
Kam až by měla vláda při takto příznivých podmínkách stlačit schodek rozpočtu pro příští rok?
Aspoň k vyrovnanému rozpočtu nebo by vláda měla využít stávajících příznivých podmínek k urychlení změn v daňovém systému - zřízení jednotného inkasního místa, snížit nepřímé zdanění práce, zjednodušit daňový systém, přehodnotit a zjednodušit systémy různých podpor od výzkumu, po zaměstnanost apod. Tedy zahájit strukturální reformy, které mohou změnit strukturu české ekonomiky - z montovny na náročnější výrobu.
Pro jaké kroky vlády je teď nejpříznivější čas? Co by měla vláda nyní udělat, aby "zainvestovala" do budoucnosti Česka?
Zrychlit modernizaci dálniční a železniční sítě, zjednodušit daňový systém a digitalizovat státní správu.