"Plnou nádrž za patnáct set korun. Takhle dobrou cenu jsem už dlouho neplatil," radoval se včera v Nýřanech na Plzeňsku u pumpy Ono řidič naftové fabie. Není sám. Tankování dělá peněženkám řidičů den ode dne větší radost.
Cenu ropy zlevňuje především navyšování těžby kartelem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Přispívají ovšem i obavy z ekonomické recese vlivem nevyzpytatelného počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obojí dotlačilo pumpy k dlouho nevídaným nízkým cenám.
I když jak kde a jak u koho. Litr nafty lze v současné době koupit v rozmezí od necelých 31 do 39 korun. U benzinu platí rozptyl od 33 do 39 korun. Záleží na značce benzinky a lokalitě, vesnice versus dálnice D1. Kartová společnost CCS vyčísluje republikový průměr na necelých 35 korun u benzinu a 34 korun u nafty. To je zhruba o pět korun méně než ve stejném období loni.
Předpovídat další cenový vývoj je sice nejisté, podobně jako předpovídat počasí, ale na nejbližší dny je pravděpodobné další zlevnění zejména u nafty. Ekonom Boris Tomčiak, který ve společnosti Finlord dlouhodobě analyzuje ceny komodit, naznačuje, že diesel by mohl v nejbližších dnech zlevnit ještě o 80 haléřů v průměru a u nejlevnějších čerpaček dokonce těsně pod hranici 30 korun.
Jenže tím by pokles cen asi skončil, narazí na své dno. "Cena 29,90 koruny za naftu je možná u nejlevnějších čerpacích stanic už příští týden. Velkoobchodní cena v uplynulých dnech poklesla. Aktuální ceny pohonných hmot jsou ale podle našeho názoru blízko dna. Skutečně se může stát, že 29,90 koruny bude letošní minimum a pak nastane opětovné zvýšení," vyjádřil se Tomčiak pro Aktuálně.cz.
Čerpací stanice hrají prostřednictvím svých marží vlastní cenovou hru, závislou nejen na ropě, ale i na ceně od dodavatelů. A ti zase vycházejí z burzy benzinu a nafty v Rotterdamu.
Většinou neplatí úměra, že čím pumpa prodává dráž, tím víc si "mastí kapsu". Nelze říci, že lowcostové pumpy vydělávají méně než čerpačky, které si vlivem vysoké ceny účtují i vysoké marže. Ukázkou může být výše zmíněná síť Tank Ono.
Jejích 45 pump po Česku prodává paliva s chabou marží nejčastěji 70 až 90 haléřů. Naftu mají stanice Ono za 30,90 koruny a benzin za 32,90 koruny. Síť díky frontám tankujících řidičů prodává ročně objemy blížící se u nás největším nadnárodním a několikanásobně početnějším sítím jako Orlen, MOL nebo Shell. A roční zisk Tank Ono se tím pádem také příliš neliší.
Průměrná marže u tuzemských pump, pokud ji zjednodušeně vyčíslíme jako rozdíl ceny pro řidiče a nákupní ceny od dodavatele, je o dost vyšší než u pump ONO a v posledních dnech roste. Dosahuje u benzinu přes dvě koruny, u nafty 3,50 koruny z jednoho litru. Což jsou sice mírně nadprůměrné hodnoty, ale šest nebo respektive deset procent marže je pořád méně, než kolik si u řady výrobků a potravin účtují třeba obchodní řetězce.