V prvním pololetí v ČR zbankrotovalo 384 firem, meziročně o 12 procent více. Bylo také podáno 559 insolvenčních návrhů. Jejich počet stoupl proti stejnému období loni o desetinu. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
"V prvním pololetí byl počet firemních bankrotů zhruba na úrovni roku 2021, kdy jich bylo pouze o čtyři méně. Zároveň letos soudy vyhlásily za první pololetí nejvyšší počet firemních bankrotů od roku 2017, kdy zbankrotovalo více než 400 firem. V prvním pololetí byla dynamika počtu bankrotů mírně vyšší než za posledních 12 měsíců," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V červnu zbankrotovalo 69 společností, což je zatím třetí nejvyšší počet za měsíc v letošním roce. Návrhů na bankrot bylo podáno 101, proti květnu o 22 více. Zároveň jde o druhý nejvyšší počet za měsíc v roce 2025. V červnu byla více než polovina firemních bankrotů vyhlášena v Praze. Druhý nejvyšší počet byl v Jihomoravském kraji a v Moravskoslezském kraji. Naopak v Jihočeském kraji, Libereckém kraji, Pardubickém kraji a kraji Vysočina žádná firma nezbankrotovala.
Nejvýrazněji se za posledních 12 měsíců, oproti předchozímu období, počet firemních bankrotů zvýšil v Ústeckém kraji . V Jihomoravském kraji se jejich počet zvýšil o čtvrtinu a v kraji Vysočina a Středočeském kraji se zvýšil shodně o 22 procent. Naopak nejvíce se počet bankrotů obchodních společností snížil v Karlovarském kraji o 31 procent.
Bankrotem byly v období od července 2024 do konce letošního června nejvíce ohrožené firmy v Jihomoravském kraji, kde připadlo 22 bankrotů obchodních společností na 10 tisíc aktivních subjektů. V Olomouckém kraji to bylo 21 bankrotů na 10 tisíc společností a v Libereckém kraji připadlo 20 bankrotů na 10 tisíc subjektů. Nejlepší byla situace v Pardubickém kraji se sedmi bankroty a v Plzeňském a Jihočeském kraji s deseti bankroty na 10.000 aktivních společností.