Podle aktuálních statistik stoupá počet seniorů, zatímco počet poplatníků důchodového pojištění stále klesá. To se časem chtě nechtě projeví i na důchodech, které budou klesat a udržet si životní standard i v penzi tak bude čím dál těžší. Jak jste na tom vy? Přemýšleli jste již nad tím, jak budete žít po odchodu do důchodu? Jste připraveni vyjít s důchodem, který vám stát přizná, nebo se raději spolehnete sami na sebe?
Průměrný čistý plat je v České republice okolo 20 tisíc korun, zatímco průměrný důchod činí jen necelých 11 tisíc. Výdaje se však po odchodu do penze nesnižují, naopak! Abychom si mohli slušně žít i v době, kdy již nejsme ekonomicky aktivní, měl by náš důchod dosahovat 60-80 % našeho platu. „Statistické prognózy avizují, že za pár desítek let bude počet důchodců převyšovat počet pracujících, technicky tedy bude více příjemců penzí než přispěvatelů na státní důchodový účet. Prostředky na výplatu penzí tak budou klesat a podle jedné ze studií se dnešní třicátníci zhruba v roce 2050 dočkají penzí jen ve výši 6,5 tisíce korun," říká Petr Matlach, Manager, služby pro finanční sektor, KPMG Česká republika. To příliš jistoty do budoucna nenabízí, a tak nezbyde než se o svůj důchod postarat sami.
Penzijní připojištění - způsob, jak v důchodu nezůstat na holičkách
Pro zajištění prostředků na stáří je výhodné zvolit penzijní připojištění, které je tomuto účelu přizpůsobeno. „I přesto, že nám stát na důchod příjmy nezajistí, pomůže nám s nimi. Na penzijní připojištění totiž přispívá aktuálně až 150 korunami měsíčně a naše vklady na účet nad 6 000 korun ročně si můžeme odečíst od daňového základu," vysvětluje Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu. Prostřednictvím penzijního připojištění tak můžeme s trochou nadsázky ještě ušetřit. V souvislosti s penzijní reformou, jejíž přípravy odstartovaly začátkem letošního roku a která naplno vypukne v lednu 2013, se však mění podmínky, za jakých je možné si penzijní připojištění pořídit. Penzijní připojištění v té podobě, v jaké ho známe dnes, je totiž možné uzavřít pouze do letošního 30. listopadu. Kdo si stihne sjednat smlouvu do této doby, bude mít nárok na výhodné stávající podmínky, tj. především garanci nezáporného zhodnocení a výsluhovou penzi. V novém důchodovém systému bude možné sjednat si v rámci třetího pilíře jen nové doplňkové penzijní spoření. Penzijní připojištění pak bude fungovat se všemi svými výhodami i po reformě, ale již nebude možné ho zřizovat nově. Zároveň se zvýší státní příspěvek, a to až na 230 korun měsíčně.
A jak na výdaje?
Ze statistik ministerstva práce vyplývá, že v minulém roce činily výdaje penzisty v průměru 10 767 Kč za měsíc. Průměrný důchod ale dosahuje jen něco málo přes deset a půl tisíce. Jak předejít problémům spojeným s nečekanými výdaji, například za lékařskou péči, pomoc v domácnosti či léky? Řešením takových vydání v penzi může být dobře zvolené životní pojištění. Dnes se v nabídce pojišťoven objevují asistenční služby či naprostá novinka na trhu - připojištění pro případ nesoběstačnosti.
Chcete se o změně našeho penzijního systému dozvědět více? Pak neváhejte a navštivte www.ingpenzijnispolecnost.cz, kde naleznete veškeré potřebné informace a můžete si také spočítat, jak na tom v penzi budete.
http://cz.hit.gemius.pl/hitredir/id=B71L_S7aUBztpRexNTjFi8RqDmxKhE_.119npuKz7BP.H7/stparam=pofjeupmjv/fastid=1297036692683898063/url=