Levné ubytování v soukromí dostává další ránu. Island chce více zdanit Airbnb

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 2. 6. 2016 11:53
Island se chystá omezit ubytování v rámci služby Airbnb na pouhých 90 dní v roce, za delší dobu by měli majitelé nemovitostí zaplatit daň. Ostrov se tak snaží ochránit místní krajinu i kulturu, která podle úřadů může pod masivním náporem turistů začít upadat.
Reykjavík
Reykjavík | Foto: Pavla Hejlová, Aktuálně.cz

Reykjavík - Islanďané plánují omezit dobu, po kterou mohou místní obyvatelé ubytovávat turisty ve svých nemovitostech. Nabídnout ubytování v rámci proslulé služby Airbnb tak nejspíš bude možné pouze po 90 dní v roce, za delší dobu majitelé bytů zaplatí daň jako podnikatelé.

Island se tímto krokem snaží bránit masivnímu nárůstu počtu turistů, který by podle úřadů mohl uškodit ostrovní krajině i kultuře. Uzákonit změnu může ostrovní stát ještě v tomto týdnu, napsal britský deník Guardian.

Ostrov s pouhými 335 tisíci obyvateli se letos chystá přivítat 1,6 milionu turistů, což je o 29 procent více než loni. Turisty lákají ledovce, fjordy, sopky, horké prameny či prodloužené dny, ve velké míře ale Island navštěvují také fanoušci seriálu Hra o trůny, který se na ostrově natáčel.

Podle serveru Iceland Monitor stoupla za rok nabídka ubytování přes Airbnb v Reykjavíku, kde se turisté zdržují nejvíce, o 124 procent. Jen na hlavní ulici je k dispozici více než 100 bytů. Výsledkem je dramatický nárůst cen nemovitostí v hlavním městě i nedostatek nemovitostí k pronájmu. S podobným problémem se kvůli Airbnb potýká například i německá metropole Berlín.

Se zvýšenou poptávkou se potýkají i hotely na Islandu. Přestože se hotely v Reykjavíku pod přílivem turistů neustále rozrůstají - letos je naplánováno rozšíření o 300 pokojů - kapacity stále nestačí. Ve skutečnosti by bylo potřeba až 1000 nových pokojů. "Stavíme pouhých 30 procent toho, co v metropoli potřebujeme," říká analytik Íslandsbanki Elvar Orri Hreinsson, podle kterého je nemožné udržet tempo s poptávkou.

Centrum metropole patří turistům

Turismus nicméně Islanďanům vydělává - nyní tvoří asi 34 procent příjmů Islandu, zatímco v roce 2010 to bylo jen 18 procent.

Úřadům se ovšem nezamlouvá, že centrum města postupně začíná "patřit" turistům. Rozrůstají se v něm obchody s upomínkovými předměty, v jiných lokalitách nápor návštěvníků nezvládá infrastruktura, chybí dostatečný počet parkovacích míst a veřejných toalet. Výsledkem je, že turisté znečišťují kulturní památky i přírodu.

Podle ředitelky islandské turistické centrály Olof Ýrr Atladóttir se nejedná o pokus službu Airbnb v celé zemi zcela zakázat. Řada turistů totiž stále preferuje hotely. Podle ní jde spíše o systém zavedení kontrol a pravidel, která si kladou za cíl počet zahraničních návštěv přehledně regulovat.

Už v dubnu islandský Nejvyšší soud rozhodl, že bude-li chtít někdo svůj byt použít k pronájmu přes Airbnb, bude k tomu potřebovat svolení ostatních obyvatel domu. Dva obecní úřady v obcích Kirkjubæjarklaustur a Vík í Mýrdal navíc opatření omezující krátkodobé ubytování turistů již přijaly. Ve Víku totiž kapacita pro ubytování hostů skoro 2,5krát převýšila počet obyvatel obce.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy