Živě: Účtenka za každou koblihu. Řetězce kvůli EET nezdraží, něteré menší obchody ano

Živě
Druhá fáze elektronické evidence tržeb začíná. Od 1. března se povinně zapojují všichni obchodníci s výjimkou těch, kteří přijímají peníze jen převodem na účet. První den ostrého provozu sledujeme v online reportáži.
Kobliha s EET.
Kobliha s EET. | Foto: Aleš Ligas
Živě
19:15

K restauracím a hotelům se přidali obchodníci, i oni už musí své účtenky hlásit online finanční správě. Celý den jsme pro vás sledovali, jak se s novou povinností poperou. Naše zkušenosti z terénu ukazují, že většinou vše proběhlo bez problémů a fronty se netvořily. Někde menší obchody zdražují, protože za nové pokladny daly i desítky tisíc, některé obchody dokonce i zavřely. I takové případy jsme zaznamenali.

Zatímco třeba opoziční ODS dnes pomalu vyhlašovala konec světa a Svobodní tři minuty stávkovali, duchovní otec EET a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se vydal do Harrachova na předem ohlášenou návštěvu obchodníků. Koupil si přitom čepici a dostal k ní účtenku s kódem od finanční správy.

Děkujeme, že jste u toho byli s námi.

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku
1:09
Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku. | Video: Aktuálně.cz, Martin Ťopek
18:37

Řetězec Albert spojil zavádění EET se spuštěním zcela nových pokladních systémů v řadě obchodů. "Náklady na změny se vyšplhají na jednotky milionů korun. Náklady na provoz a údržbu evidence přijdou ročně na statisíce korun," říká mluvčí společnosti Ahold Barbora Vanko.

Také řetězec Billa má za sebou počáteční investici kvůli EET v řádech miliónů korun. "Každoroční provozní náklady by pak měly podle našich odhadů dosahovat výše několika statisíc korun," dodává generální ředitel tuzemské Billy Jaroslaw Szczypka.

"Současné řešení fungování EET se nám jeví jako poměrně náročné. Komunikaci totiž musí řešit každá jednotlivá pokladna, což je třeba v síti Billa více než 1150 pokladen, a ne centrální server. Riziko zde proto vidíme například v řešení poruchových stavů," dodává Szczypka.

Miliony korun vydal kvůli zavádění EET také řetězec Tesco, potvrzuje mluvčí Václav Koukolíček. Zástupci všech tří sítí ale ujišťují, že kvůli nové povinnosti nebudou zdražovat.

Foto: Aleš Ligas
18:09

V obci Chudčice, která se nachází nedaleko města Kuřim, si dnes odpoledne jeden z redaktorů Aktuálně.cz koupil nápoj v plechovce. V interiéru prodejny, která připomínala spíše sklad než obchod se smíšeným zbožím, mu jeho majitel Zdeněk Homoláč vytiskl účtenku na nové pokladně. "Jsem v naší obci jediný, kdo tady stále udržuje obchod. Dvě plně funkční pokladny jsem musel dát pryč a nahradit je novou pokladnou za třináct tisíc. To je na mé poměry dost velká investice," říká Homoláč, který si ale jinak po technické stránce nemůže na fungování EET nijak stěžovat.

Foto: Aleš Ligas
17:55

"Celkově mě to stálo 23 tisíc. Ke koupi pokladny jsem si do obchodu musela nechat zavést také internet, což znamenalo další peníze za koupi modemu a měsíční nárůst nákladů o pět set korun. A to jsem ještě měla štěstí, že je můj známý technik, takže jsem mu za práci nemusela platit. Opravdu nevím, kde bych to všechno sehnala za pouhých pět tisíc, jak to všude říká pan Babiš," uvádí temperamentní majitelka trafiky a vinárny v obci Veverská Bítýška, které se dnes navíc několik účtenek špatně vytisklo, takže s tím bude mít ještě další starosti.

Foto: Aleš Ligas
17:00

Nejen MarkEETa, ale i Andrej. Tvůrci jednoho z pokladních řešení se inspirovali přímo jménem otce systému.

16:50

Dodavatelé pokladen pro EET se v uplynulých týdnech snažili přitáhnout co nejvíce zákazníků. Lákali je například na zlevněné pokladny, několikaměsíční provoz zdarma nebo možnost vyzkoušet si nejdříve víc zařízení a teprve potom si jedno z nich vybrat a zaplatit.

Cenovou politiku po vzoru mobilních operátorů nasadila například společnost EET1, v únoru nabízela pokladny za korunu. Tu dostal každý podnikatel, který zároveň podepsal smlouvu na dva roky. Během nich bude firmě platit za odesílání účtenek, čímž se firmě velká sleva na pokladnu vrátí.

Společnost Smart software se rozhodla prodávat své pokladny MarkEETa prodávat na co nejvíce místech − dokonce i přes noc. "Nabízíme je i na všech čerpacích stanicích Benzina, kde si je obchodníci mohou koupit klidně ve tři hodiny ráno," řekl provozovatel Hynek Pášma. Konkurenční firma Dotykačka pro změnu snížila ceny některých pokladen o 40 procent.

Některým prodejcům se ale razantní obchodní politika konkurentů nelíbí. Jde zejména o podniky nabízející zařízení ušité na míru pro specializované obchody, kde hraje roli třeba váha zboží - například masny. Dodavatelé takových pokladen se obávali, že zákazníci dají na poslední chvíli přednost univerzálnímu řešení za korunu. "Kdo tímto způsobem nabere zákazníky, posléze je nebude umět obsloužit," uvedl šéf marketingu společnosti Storyous Jan Adámek.

Start EET v tržnici Sapa.
Start EET v tržnici Sapa. | Foto: Ludvík Hradilek
16:40

Největší tuzemský e-shop Alza.cz spustil EET bez problémů. "Ostrý start u nás proběhl bez jakýchkoliv problémů a vše funguje dobře," říká jeho mluvčí Šárka Jakoubková.

Ani řetězec prodejen s elektronikou a e-shop Datart nezaznamenal žádný problém. "Naši zákazníci dostávají na účtenkách vše, jak ukládá zákon. Abychom k dnešnímu datu správně splnili povinnosti, využili jsme možnosti zapojit se do projektu dříve a odladit si tak zavedení," říká Iva Pavlousková, mluvčí Datartu. Firma se připravovala více než půl roku. "Byla to investice v řádu statisíců korun," dodává mluvčí.

Srovnávač Heureka, který před začátkem druhé vlny některým e-shopům nabídl, že převezme EET za ně, také žádné problémy neměl. Evidenci nakonec Heureka převzala za 760 online obchodů.

16:28

Běžní prodavači v Benešově, které jsme během dneška oslovili, v samotném provozu EET problém nevidí, protože většinou zboží markovali a evidovali již před zavedením systému. Systém funguje bez problémů i v této trafice.

Foto: Ludvík Hradilek
16:20

Provozovatel obchodu s čaji v Mladé Boleslavi Petr Novotný upravil své podnikání, aby nemusel končit. "Zavedl jsem povinnou bezhotovostní platbu předem přes účet prostřednictvím mého e-shopu, takže v současné prodejně budu jen vydávat zboží. Nebudu díky tomu muset EET zavádět," říká.

Podívejte se na prosincový duel odpůrce a zastánce elektronické evidence v DVTV:

Stovky udání a EET? Stát podporuje zvrácenost, říká Bábek. Boj proti přestupkům, oponuje Zlatuška

duel Zlatuška x Bábek
22:08
Nepřijde mi na tom nic divného, je to nahlášení přečinu, říká poslanec JIří Zlatuška /ANO/. Je to anonymní a odporné udávání, tvrdí Radoslav Bábek. | Video: Martin Veselovský
16:10

Do EET se zapojila i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února testovala vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu a školila personál. Zavedení EET přišlo majitele asi na 50 000 korun, hlavně za pořízení dvou počítačů, dvou monitorů a dvou tiskáren ke dvěma výdejním okénkům. 

Problémy s internetovým připojení se zatím nevyskytly, řekla Daniela Blahová z poštovny. Provozovatelé mají obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí za den. Z minula mají zkušenost, že čím více je na nejvyšší tuzemské hoře připojených na internet, tím je pomalejší.

Dřívější obavy z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky, se při dosavadním zkušebním provozu nenaplnily. "Lidé prostě účtenky za kafe či párek v rohlíku nechtějí," řekla Blahová. Již dříve majitelé uvedli, že se systémem EET nesouhlasí.

15:55

V Pyšelích na Benešovsku vydávají stvrzenky i v tech nejmenších obchodech zcela automaticky. Zatímco pokladní v místních potravinách si nám postěžovala na horší spojeni, jen o pár metrů dál si prodavačka v trafice nemohla novy systém vynachválit. "Doma mi internet často vypadává, tak jsem se bála. Všechno ale zatím funguje dobře," říká.

První den s EET, Pyšely
První den s EET, Pyšely | Foto: Pavla Adamcová
15:35

Podobně jako v kavárnách nechávají lidé účtenky i v řadě prodejen zapojených do druhé vlny EET. U drobných nákupů nebo zboží, které neplánují reklamovat, je nepotřebují. Krabice se rychle plní i této v benešovské trafice. Změnit by to mohla chystaná účtenková loterie.

Foto: Ludvík Hradilek
15:25

Ve vlašimském papírnictví zaplatila paní majitelka 11 tisíc za novou pokladnu a celý EET systém. To je více než polovina  jejího měsíčního platu. Ačkoliv chtěla investovat do nového prodejního pultu a jiného vybavení obchodu, bude s tím muset nějaký čas počkat.

Se svým drobným podnikáním ale skončil starý pán, který ve Vlašimi na náměstí prodával dvakrát týdně zeleninu a místní k němu chodili nakupovat.

Foto: Ludvík Hradilek
15:20

Také pro obchod s oblečením v pražské tržnici Sapa je EET zátěží. "Museli jsme investovat okolo 18 tisíc korun - koupit nový počítač a vše, co je k evidování potřeba," říká přítel majitele obchodu, který mluví česky lépe než on.

Foto: Ludvík Hradilek
15:15

V benešovském květinářství jsou z EET rozladěni. Museli si pořídit novou pokladnu, která by šla napojit na EET. Celkové výdaje dosáhly 25 tisíc korun, další peníze platí každý měsíc za internet. Žádná pozitiva v EET nevidí, přináší jim pouze komplikace a práci navíc. 

"Pro nás jako malé podnikatele s nízkými tržbami je to zbytečnost," vysvětluje majitelka prodejny paní Žížalová. Ta prodává květiny, ale současně i vyrábí různé dekorace z květin a další dárkové zboží. Čas investovaný do výroby nijak nevykáže a tato její činnost spadá de facto do služeb. Proto doteď neví, jak tyto dvě služby rozlišovat - prý to nechá na účetní.

Foto: Ludvík Hradilek
15:10

Ještě jednou k výkřikům z řad ODS a některých dalších kritiků EET.

15:03

Ve Vlašimi nám pan Málek prodal koblihu, kterou ihned zaevidoval. Internet mu ale někdy padá, a tak musí evidovat zpětně. Podivuje se nad tím, že stát začíná s kontrolou u těch nejmenších podnikatelů.

Foto: Ludvík Hradilek
15:00

Tržby eviduje i pan Málek, který vlastní pojízdnou prodejnu s pekařskými výrobky. V automobilovém stánku si zřídil wifi připojení.

Foto: Ludvík Hradilek
14:50

Do Harrachova dnes dorazil sám ministr financí. Podívejte se, jak dopadlo testování EET přímo u obchodníka. Dodejme, že program návštěvy byl znám předem.

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku

Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku
1:09
Babiš si koupil čepici na lyže, aby vyzkoušel, zda dostane účtenku. | Video: Aktuálně.cz, Martin Ťopek
14:40

Když se projdete podél hlavní silnice v Aši, zjistíte, že mnoho obchodů s potravinami, oděvy a dalším zbožím zde mají vietnamští obchodníci. Z výloh minimálně tří těchto prodejen to vypadá, že se na EET zatím nepřipravili. Hlásí na nich totiž, že dnes mají z technických důvodů zavřeno.

Foto: Jiří Hovorka
Petr Kučera Jiří Hovorka Markéta Zemánková Michal Šenk Martin Ťopek Ludvík Hradilek ČTK Petr Kučera, Jiří Hovorka, Markéta Zemánková, Michal Šenk, Aleš Ligas, Martin Ťopek, Ludvík Hradilek, ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2017 19:16
 

Právě se děje

Další zprávy