Co přinesl rok s EET? Projděte si čísla a anketu mezi ekonomy i podnikateli

Jiří Hovorka Ekonomika Jiří Hovorka, Ekonomika
1. 12. 2017 9:10
Před rokem odstartovala první fáze elektronické evidence tržeb. Kolik se zapojilo podnikatelů a kolik sankcí už padlo? Přinesla EET do rozpočtu více peněz? A jak ji hodnotí sami podnikatelé?

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky

Foto: Komerční banka

Jak hodnotíte zavedení elektronické evidence tržeb - vyplatila se? Zvýšila výběr DPH o tolik, aby tím bylo možné obhájit těžkosti, které podnikatelé s jejím zaváděním a spravováním měli a mají?

Růstu ekonomiky obecně prospívají kroky, které narovnávají podnikatelské prostředí. Opatření proti neplacení daní do této kategorie jistě patří. Z tohoto pohledu hodnotím kladně i zavedení EET. Na druhou stranu přinesla podnikatelům další zátěž - finanční i časovou. Stát by se měl zamyslet, jak jinde byrokratickou zátěž snížit.

Výběr DPH vzrostl ke konci října na celostátní úrovni o devět procent meziročně vůči stejnému období minulého roku (leden až říjen). Oproti tomu spotřeba domácností roste o necelých sedm procent. Tento rozdíl v tempu růstu (ve výběru DPH činí zhruba sedm miliard korun) můžeme zjednodušeně přičíst EET a kontrolnímu hlášení.

Pro podrobnější analýzu bohužel není dostatek veřejných údajů. A zároveň vzhledem k opožděné splatnosti DPH budeme znát růst výběru za roční existenci EET až se zpožděním.

Jak se díváte na zavedení účtenkové loterie? Je to opatření, které dává ekonomický smysl?

Účtenková loterie není ve světě nic mimořádného a pro fungování EET je logickým doplňkem.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy