Problémy ale mohou přijít v budoucnu, kdy by měly být zahájeny zásadní reformy. Ty jsou ohroženy právě absencí stabilní vlády s důvěrou.
"Ekonomika zatím nijak viditelně netrpí nečinností vlády v oblasti ekonomických reforem," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podle něj to ale není překvapivé, protože ekonomické reformy tradičně mají v nastavení podnikatelského prostředí dlouhou odezvu.
"Je tedy pravděpodobné, že dnešní otálení s reformami sníží potenciál růstu ekonomiky zhruba za dva roky," dodal.
Reformy jsou základ
Ani podle analytika Davida Marka z Patria Finance nepřinesla půlroční absence stabilní vlády nic výrazně špatného ani dobrého.
"Ekonomika žije do určité míry svým životem a několikaměsíční bezvládí nemusí být problém. Fungující vládu ovšem potřebujeme kvůli dlouho odkládaným reformám a také kvůli tomu, aby svou hospodářskou politikou a přípravou legislativy reagovala na měnící se podmínky v ekonomice," upozornil.
Kdyby bylo vše v pořádku, nepředstavovala by dnešní situace podle Marka problém. "Jenže česká ekonomika potřebuje několik zásadních reforem a nemůže si dovolit otálet. Riziko bezvládí a absence důležitých změn v oblasti penzí, zdravotnictví a rozpočtové politiky charakterizuje varování ratingových agentur," dodal.
Obdobně situaci hodnotí i analytik Next Finance Vladimír Pikora, podle kterého finanční trhy ukazují značnou otrlost. "Koruna dosáhla i při bezvládí svého historického rekordu k euru i dolaru," uvedl. Kvůli setrvačnosti ekonomického vývoje bude možné podle něj seriózně hodnotit dopady současné politické situace na ekonomiku až v létě.