Sociální byt? Podle státu i velký dům

čtk, EKO
16. 1. 2007 16:45
Praha - Stát navrhl novou hranici pro sociální bydlení - mají jím být byty do 120 metrů čtverečních a domy do 350 metrů čtverečních.
Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo financí připravilo novou variantu definice takzvaného sociálního bydlení. ČTK to řekl Jan Očenášek z oddělení komunikace tohoto úřadu.

Podle nové varianty budou do kategorie sociálního bydlení spadat byty s výměrou do 120 metrů čtverečních a domy s výměrou do 350 metrů čtverečních.

Jde o DPH, jde o cenu

Kategorie je důležitá především kvůli budoucí sazbě daně z přidané hodnoty. Evropská pravidla totiž určují, že v její nižší sazbě - v Česku pětiprocentní - mohou zůstat jen takzvané sociální byty. A Česko - i další státy - mají výjimku jen do konce tohoto roku.

Na ostatní byty či domy se musí vztahovat základní sazba DPH. Odhaduje se, že jejich cena vzroste s koncem tohoto roku rázem zhruba o pětinu.

Vila exministra financí Vlastimila Tlustého ve Slaném - pokud má do 350 metrů čtverečních, je to podle představ státu sociální byt
Vila exministra financí Vlastimila Tlustého ve Slaném - pokud má do 350 metrů čtverečních, je to podle představ státu sociální byt | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pojem sociální bydlení si přitom Česko podle evropských nařízení může stanovit v podstatě samo.

Evropský komisař Lászlo Kovács loni v lednu uvedl, že definice sociálního bydlení je výhradně záležitostí národní vlády, rozhodnutí není potřeba nijak notifikovat a Evropská komise do ní nemůže nijak zasahovat.

Bytový Visegrád

Původní návrh, aby do sociálního bydlení patřily byty do 90 metrů a domy do 120 metrů, pozměnil dnes už exministr financí Vlastimil Tlustý. Ten prosazoval, aby taková hranice nebyla určena vůbec a za sociální byty byly prohlášeny všechny, které se postaví.

Takový postup by však velmi obtížné prosadit v Bruselu, proto o jeho myšlence první Topolánkova vláda nerozhodla. Nyní tedy přichází nový návrh, ale s prakticky stejným dopadem.

Do 120 metrů čtvrtečních (byty), respektive 350 metrů (domy) se totiž vejde většina současných nových staveb.

"Většina bytů, které v současnosti stavíme, by spadala do kategorie sociálního bydlení, tzn. do výměry 120 metrů čtverečních," řekla ČTK obchodní ředitelka developerské společnosti Central Group Miluše Netolická.

Problém by podle ní nastal, kdyby v bytovém domě byl třeba i jeden byt větší než 120 metrů čtverečních. "Potom by celý bytový dům nemohl spadat do kategorie sociálního bydlení. To by se ještě muselo v definici sociálního bydlení upravit," doplnila.

Developerské firmy již dříve uvedly, že nová definice sociálního bydlení ovlivní podobu bytových projektů. "Většina bytů, které stavíme, by spadala do kategorie sociálního bydlení. Stavíme ale i celou řadu bytů, např. luxusní byty, které mají i 160 metrů čtverečních, ty by tedy nižší sazbu DPH uplatňovat nemohly," řekl ČTK tiskový mluvčí developerské firmy Sekyra Group Radek Polák.

V podobné situaci jako Česko jsou i Maďarsko, Polsko a Slovensko. Státy proto zvažují společný postup v EU.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy