Zahraniční obchod tak skončil přebytkem 8,9 miliardy korun, tedy o 0,1 miliardy vyšším než ve stejném měsíci minulého roku.
V květnu měla obchodní bilance přebytek 0,6 miliardy korun.
Výrazně opět také vzrostl schodek v obchodu s minerálními palivy.
Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana výsledky znovu potvrzují, že zahraniční obchod bude i letos tahounem celé ekonomiky.
"Po mírných přebytcích obchodní bilance z letošního dubna a května, které byly dány zejména růstem dovozních cen ropy a plynu, je červnový přebytek téměř 9 miliard korun potvrzením dlouhodobé dynamiky našeho exportu," řekl Urban.
"Naše firmy jsou vysoce konkurenceschopné a v řadě oborů patří k světové špičce. Je tedy zřejmé, i s ohledem na urychlování růstu v zemích Evropské unie, že vysoký růst naší ekonomiky bude pokračovat i v nejbližších letech. Očekávám, že za celý letošní rok by mohl přebytek obchodní bilance dosáhnout zhruba 50 až 60 miliard korun," poznamenal Urban.
Aleš Michl z Raiffeisenbank podotkl, že údaje o zlatých časech českého exportu přicházejí paradoxně v době, kdy je ropa u historického maxima.
"Od počátku roku 2005 se její cena zdvojnásobila. Ropa ale sužuje účetnictví každého světového podniku, české firmy by tak neměly ztrácet na konkurenceschopnosti," řekl Michl.
"Letos čekáme přebytek obchodní bilance ve výší 45 miliard korun. Díky zahraničnímu obchodu a firemním investicím poroste letos HDP nejméně o šest procent," dodal Michl.
Zpráva o obchodní bilanci je faktorem posilujícím korunu. Na druhou stranu ale působí výplaty dividend a záporný úrokový diferenciál k eurozóně.
Německo hlásí pokles
To u našich západních sousedů, v Německu, se obchodní přebytek v červnu snížil na 11,9 miliardy eur z 12,9 miliardy v předchozím měsíci, protože dovoz vzrostl rychlejším tempem než export.
Pokles byl prudší, než očekávali analytici, kteří přebytek odhadovali na 12,6 miliardy eur.
Vývoz se v červnu zvýšil o 1,5 procenta na 72,2 miliardy eur, zatímco dovoz stoupl o 3,5 procenta na 60,3 miliardy eur. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem dovozu i vývozu o rovné procento.
"Čísla nejsou velkým překvapením," prohlásil nicméně analytik Jürgen Michels ze společnosti Citigroup. "Vidíme potěšující vývoj údajů o exportu. Silné zvýšení importu je určitě důsledkem růstu cen ropy a surovin," dodal.
Upozornil, že dopad mistrovství světa ve fotbalu na bilanci běžného účtu byl menší, než se předpokládalo.
"Dnešní údaje naznačují, že čistý německý export přispěl k růstu hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí. Očekáváme příspěvek ve výši 0,2 procentního bodu," řekl analytik Sylvian Broyer z firmy Ixis.
Varoval však, že ve druhé polovině roku se bude dovoz kvůli silnější domácí poptávce výrazně zvyšovat, zatímco růst vývozu zpomalí kvůli ochlazení světové
ekonomiky.