Brno - Ministerstvo zemědělství porušovalo zákon, když ve svém účetnictví nevedlo pohledávky vzniklé při vyplácení peněz z fondů Evropské unie.
Zjistili to kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu, když prověřovali toky peněz vynakládané na pozemkové úpravy.
"Ministerstvo zemědělství nevedlo v letech 2005 a 2006 v účetnictví pohledávky za prostředky Evropské unie v rámci Operačního programu Zemědělství. K 31. prosinci 2005 činily tyto pohledávky přes 154 milionů korun. Z tohoto důvodu musíme konstatovat, že účetnictví ministerstva bylo nesprávné," řekl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.
Kontroloři prověřovali ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) za roky 2003 až 2006.
Ministerstvo: Nešlo to jinak
Ministerstvo zemědělství se brání s tím, že postupovalo správně a v souladu se zákonem o účetnictví. Podle ministerstva se pravidla stanovující zůčtování pohledávek na pozemkové úřady jako příjemce peněz z Unie nevztahovaly.
"Pozemkové úřady, jako příjemce pomoci, nemohly samostatně nárokovat a účtovat pohledávky z Evropské unie, protože by tak obdržely platby na jeden projekt dvakrát," uvedla Ilona Chalupská z ministerstva zemědělství s tím, že na to ministerstvo upozornilo také Nejvyšší kontrolní úřad.
To, že ministerstvo porušovalo zákon při evidenci pohledávek, nebylo jedinou vadou v jeho hospodaření.
Podle kontroly byly sice zpracovány dvě koncepce činnosti pozemkových úřadů, počty zahajovaných pozemkových úprav byly dodrženy pouze v roce 2004. V dalších letech už ale na pozemkové úpravy chyběly peníze.

Souvislosti
Chybějících sedm set milionů sice uvolnil Pozemkový fond, limit stanovený zákonem se ale podle kontrolorů stejně nepodařilo využít.
Kontroloři také zjistili, že peníze ve výši jedné a půl miliardy určené na pozemkové úpravy v operačním programu se nepodařilo využít všechny.
Úspory peněz v jednotlivých projektech totiž pozemkové úřady neoznamovaly, a o ušetřených penězích tak neexistoval přehled, celkem šlo o 193 projektů.
"Porušení povinnosti oznamovat neprodleně změny výdajů projektu Státní zemědělský intervenční fond toleroval," uvedl Dohnal.
Kontrola také například zjistila, že například Pozemkový úřad v Kolíně porušil zákon o zadávání veřejných zakázek a zaplatil přes 169 tisíc korun za stavební práce, které mělo hradit Ředitelství silnic a dálnic.
Jde o hodně
Pozemkové úpravy, tedy jasné vymezení toho, jak a kdo pozemky vlastní, jsou přitom velmi důležité.
Nevyjasněné majetkové vztahy k pozemkům komplikují jak hospodaření zemědělců, tak třeba stavbu protipovodňových hrází a poldrů a také výstavbu silnic a železničních koridorů.
Úpravy tak slouží k přesné identifikaci vlastnictví půdy, scelování rozdrobených pozemků, jejich vytipování pro zemědělské užívání nebo zastavění.