Koncesní zákon, podle kterého se mají tzv. PPP projekty řídit, nastavil stejná pravidla jako mají kritizované veřejné zakázky.
Zákon ve středu večer senátoři poslali zpět do sněmovny jen s drobnými úpravami, které ale větší informovanost nepřinesou. Poukazují na to lidé z organizace Transparency International (TIC), která se dlouhodobě zabývá otevřeností ve veřejné správě.
Takzvané PPP projekty (Public Private Partnership) spojují veřejné a soukromé peníze. Nejznámějším a jedním z prvních projektů PPP byl pokus státu o výstavbu dálnice D47 s izraelskou firmou Housing&Construction. Stát od smlouvy za bezmála 50 miliard nakonec ustoupil.
Kontrola chybí...
Neprůhlednost může být problémem zvlášť proto, že na rozdíl od běžných veřejných zakázek jsou PPP dlouhodobé a jde v nich až o desítky miliard.
Infobox
Projděte si
- Projekty PPP v Česku
Jen při výstavbě silniční a železniční sítě do roku 2013 počítá vláda s celkovou částkou 140 miliard korun investovaných touto formou. Další miliardy korun půjdou přes PPP projekty do nemocnic, školských a justičních areálů.
"Kontrola není dostatečná. Nová norma se příliš často odvolává na zákon o veřejných zakázkách, který kromě zveřejňování povinných informací nezaručuje veřejnosti vůbec nic," řekla Adriana Krnáčová z TIC.
Už při výběru koncesionáře umožňuje podle TIC nový zákon politický vliv na rozhodování v řádné výběrové komisi. Pro veřejnost mohou zůstat tajné také části smluv. "Samosprávy je stejně jako u některých zakázek mohou jednoduše prohlásit za obchodní tajemství," dodala Krnáčová.
... a průhlednost také
Podle Jana Pavla z Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze je právě nedostatečná průhlednost jedním ze tří největších rizik PPP projektů.
"Koncesní smlouva se řídí koncesním zákonem a vztahy, které neupravuje přímo koncesní zákon se řídí obchodním zákoníkem, kde je právní úprava ochrany obchodního tajemství," potvrdila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová.
"Politický vliv ale těžko můžeme vyloučit. Musíme zákon přijmout i přes toto riziko. Odpovědnost politiků, kteří smlouvu schválili, ale zůstává," míní senátor Pavel Eybert (ODS). "Obchodní tajemství? To je na diskusi. Podmínky smlouvy a celkové finance ale musí být vždy veřejné."
Zákon kritizuje pravice
Na nový zákon čekají v Česku desítky projektů.
Například Pardubický kraj chystá projekt za dvě miliardy na modernizaci nemocnice. Firma, která by do krajské nemocnice investovala, ji získá do pronájmu až na třicet let. "Do roka bychom rádi vyhlásili výběrové řízení," řekl právník kanceláře hejtmana Jiří Turek.
Jaké PPP projekty má Česko čtětě ZDE
Zákon už dříve kritizovali pravicoví poslanci právě kvůli chybějící kontrole nadřízených orgánů. Obávají se toho, že se samosprávy díky PPP projektům zadluží tak, že nebudou schopny peníze splácet.
Požadovali, aby projekty obcím schvalovaly například kraje, krajům ministerstva a ministerstvům vláda. Zákon ale striktní dohled neřeší. Například obec, která bude chtít uzavřít koncesní smlouvu se soukromou firmou, sice musí požádat o stanovisko ministerstvo financí, jinak ji čeká pokuta. Doporučení resortu pro ni není nijak závazné. #reklama