Brno - Využití jména Franze Kafky v Praze láká, zároveň je ale také terčem sporů. Už téměř osm let se vleče spor o značku Centrum Franze Kafky Praha. Doposud dvakrát o této značce rozhodoval Městský soud v Praze, dvakrát také Nejvyšší správní soud.
Značku Centrum Franze Kafky Praha má zaregistrovanou Společnost Franze Kafky, a to pro činnosti jako je vydávání knih, map, prodávání suvenýrů, replik historických předmětů, ale také provozování restauračních služeb nebo prodej alkoholických nápojů.
Ne pro jarmulky
Úřad průmyslového vlastnictví ale vyhověl žádosti od patentového zástupce Jiřího Chlustiny o výmaz této známky, ale pouze částečně. Značku vymazal pro činnosti jako je prodej medailí, drobných plastik, jarmulek a stužek.
A to roztočilo kolotoč soudních jednání. Nejvyšší správní soud nejprve dal za pravdu patentovému zástupci a nařídil Městskému soudu, aby se sporem zabýval. Městský soud zrušil verdikt úřadu a nařídil mu nové projednání žádosti o výmaz.
Úřad se obrátil na Nejvyšší správní soud a ten mu vyhověl. Městský soud tak spor o značku Centrum Franze Kafky Praha musí projednat znovu, už potřetí.
Franz Kafka patří mezi značky, o kterých Úřad průmyslového vlastnictví rozhoduje nejčastěji. V různých podobách nyní platí asi desítka značek jako je třeba Franz Kafka Vodka nebo Evropský okruh "Franz Kafka" Praha.
O zápis mezi chráněné známky žádají firmy také Hotel Franz Kafka. Naopak úřad nezapsal ochranu pro značku Franz Kafka Muzeum, kterou chtěla společnost Copa známého pražského podnikatele Sebastiana Pawlovského.
Reklama na pojišťovnu i pivo
Podle databáze úřadu, která ale není kompletní a nejsou v ní všechny verdikty soudu, se spojením jména spisovatele a ochrannou značky zabýval od roku 2002 v jedenácti případech, nejčastěji řešeným sporem přitom bylo spojení Franz Kafka a café.
Tvář i jméno Franze Kafky navíc firmy často využívají v reklamě. Kafku tak už využily pojišťovny nebo pivovary. K nelibosti lidí, kteří se dílem spisovatele zabývají.
"Zmocnili se ho kšeftmani. Kafka byl krásný chlap a oni z něj dělají příšeru, jakési staroměstské strašidlo. Stává se značkou použitelnou pro všechno," řekl v magazínu HN překladatel Kafkova díla do češtiny, Josef Čermák.