Ženeva - Téměř o polovinu se v loňském roce snížil příliv zahraničních investic, které mířily do České republiky. Zatímco v roce 2005 přiteklo do Česka 11,7 miliardy dolarů, loni to bylo už jen necelých šest miliard.
Údaje pocházejí z dnes uveřejněné zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD), o níž informoval zpravodajský server Finanční noviny.
Chyběl "druhý Telecom"
Pokles oproti roku 2005 si ministerstvo průmyslu a obchodu vysvětluje tím, že tehdejší statistiky hodně nadnesl prodej Českého Telecomu španělské Telefónice, který se mezi přímé zahraniční investice také započítával.
Nižší ochota cizích společností investovat peníze v Česku vyřadilo zemi z elitní dvacítky států s největším přílivem zahraničních peněz. Nyní se Češi s 5,96 miliardami dolarů pohybují až na chvostu čtvrté desítky.
Země si pohoršila i ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, když z osmé příčky spadla na čtrnáctou a zařadila se až za Rumunsko, Polsko nebo Maďarsko.
USA nejvíce dávaly i přijímaly
Podle Světové zprávy o investicích směřovalo nejvíce finančních toků do Spojených států - 175,4 miliard dolarů. Americké firmy jsou zároveň nejpilnějšími světovými investory, když do cizích zemí vložily 217 miliard.
Aktivní byly i další země: přímé zahraniční investice ve světě stouply meziročně celkem o 38 procent. Podniky proinvestovaly v zahraničí zhruba 1306 miliard dolarů, což je nejvyšší číslo od roku 2001.