Brno - Problémy s veřejnými zakázkami, při kterých v Česku mizí miliardy korun, ovlivňují i pomoc Česka chudším zemím.
Zrušena tak musela být zakázka, která měla Mongolsku pomoci v hlavním města Ulánbátaru obnovit zdroje pitné vody za šestnáct milionů korun.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zjistil, že u zakázky, která byla zveřejněna také ve věstníku Evropské unie, Česká rozvojová agentura vážně porušila zákon.
Jenom práce v Mongolsku
Agentura si totiž jako podmínku stanovila to, že firma, která chce zakázku získat, musí mít zkušenosti z práce v Mongolsku za nejméně deset milionů korun. Podle agentury taková podmínka měla zabránit tomu, aby byly s projektem problémy.
„Dodavatel musí mít zkušenost s legislativou, místními podmínkami a pravidly lokality, respektive státu, kde má být projekt realizován," uvedla agentura.
Podle antimonopolního úřadu je ale taková podmínka diskriminační a většině firem znemožnila se o zakázku ucházet. Úřad proto označil podmínku agentury za nezákonnou.
„Byli zcela nedůvodně diskriminováni dodavatelé, kteří by byli schopni splnit veškeré zadávací podmínky a dodržet i veškeré požadavky včetně zajištění spolupráce s místními subjekty, avšak nemají reference z Mongolska," rozhodl antimonopolní úřad.
Stanovení podmínky zkušeností s některého z regionů tak není cesta k dobrému provedení zakázky, ale jednoznačně diskriminační krok. „Takový postup postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," rozhodl antimonopolní úřad.
Je to jednoznačná diskriminace
Agentura tak musí zakázku vypsat znovu, navíc musí zaplatit náklady řízení ve výši 30 tisíc korun.
Veřejné zakázky v Česku patří dlouhodobě mezi oblasti, ve kterých z rozpočtu státu, krajů i měst mizí miliardy korun. A není týden, ve kterém by se neobjevilo odhalení o porušení zákona při zadávání zakázek.
Antimonopolní úřad tak například minulý týden zrušil ministerstvu vnitra výsledky dvou tendrů, které se týkají projektu takzvaných základních registrů za půl miliardy korun. Ty mají propojit úřady a usnadnit jim sdílení informací o obyvatelích, firmách a institucích. Ministerstvo nehodnotilo nabídky transparentně.
Za rok 2009 se v tendrech utratilo 635 milard korun a podle některých výpočtů se tyto zakázky zbytečně prodražily až o deset procent.
Národní ekonomická rada vláda už vypracovala sadu čtrnácti konkrétních opatření. Kdyby se realizovala, mohla by ušetřit desítky miliard korun ročně. Pokud by se zakázky lépe vypisovaly a organizovaly, ušetřené peníze by smazaly většinu schodku státního rozpočtu.