Praha - Lednové zvyšování cen výrobců dosáhlo rekordních hodnot. V průmyslu dosáhlo meziměsíčně 1,9 procenta, což je nejvíce od ledna roku 1995 a meziročně šlo o šest procent, tedy nejvíc od roku 2005.
Uvedl to dnes Český statistický úřad.
Nárůst cen nejvýznamněji ovlivnily zvýšené ceny v odvětvích elektřiny, plynu a vody. Jen elektřina vykázala vzestup o 11,5 procenta.
Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele.
Ceny potravin ještě porostou
Obří skok zaznamenaly ceny zemědělských výrobků, ty se meziročně zvedly o bezmála 27 procent. V meziměsíčním srovnání pak poskočily v lednu o 2,3 procenta.
Naopak nepříliš rychlý růst byl cen stavebních prací (meziročně 4,6 procenta) a služeb (2,9 procenta).
"Energie, ropa a potraviny vytáhly nákladovou inflaci na dvanáctiletý rekord. Podle našich odhadů zůstane nákladová inflace vysoká po celé první pololetí roku. Meziroční přírůstky cen výrobců se budou pravděpodobně pohybovat okolo 5 procent. Zatímco ceny ropy a průmyslových kovů by měly pozvolna klesat, světové ceny zemědělské produkce (např. pšenice) mohou ještě vzrůst," míní Helena Horská z Raiffeisenbank.
"Údaj o inflaci jen dokresluje silně inflační prostředí v české ekonomice. Riziko růstu inflačních očekávání je vysoké. ČNB sice podle nás sazby už nezvýší, ale dolů s nimi jen tak brzo nepůjde," dodává analytička.
Ptali jste se online: Expert říká:Vláda si s novými daněmi nepolepší |
Exportéři pláčou kvůli silné koruně
Posilující koruna pak nadále srážela ceny vývozu. ČSÚ zveřejnil data za prosinec.
"Vývozní ceny klesaly již šestý měsíc, tentokrát o 1,3 procenta, a to zejména z důvodu posílení kurzu koruny. Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 1,4 procenta," píší statistici.
Dovozní ceny také klesaly již šestý měsíc v řadě, v prosinci o 0,6 procenta.
Souvislosti: Další rekord koruny k euru ráno padl |
"V průměru za celý rok 2007 se vývozní ceny zvýšily o 1,3 procenta (v roce 2006 pokles o 1,2 procenta), dovozní ceny se naopak snížily o jedno procenta (v roce 2006 růst o 0,3 pct.). Na vývoj cen zahraničního obchodu v roce 2007 působilo posilování koruny vůči euru a dolaru, které tyto indexy snižovalo, růst cen skupin ostatní suroviny (především rud kovů) a potraviny je naopak zvyšoval," uvádí ČSÚ.