Co udělá s jedním oborem nedostatek lidí. Benefity v automobilkách už vyvolávají úžas

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 11. 2019 13:07
Nabídka benefitů se poslední roky rozšířila napříč obory. Firmy jimi lákají uchazeče, o které se perou na trhu práce. Jsou však odvětví, ve kterých se zaměstnancům díky výhodám daří obzvláště dobře. Vedle IT, farmacie a center sdílených služeb je to automobilový průmysl. Oslovili jsme tři české továrny a jednu slovenskou, abychom porovnali, jaké odměny zaměstnancům rozdávají.
Foto: Reuters

Obří bonusy jako "zvykové právo"

"Právě v automobilovém průmyslu je velký rozdíl mezi výrobními pozicemi a mezi backoffice a třeba vývojářskými, technickými pozicemi. Ve výrobě pozorujeme benefity v podstatě velmi podobné jako u ostatních prosperujících společností, které potřebují velké počty lidí určité kvality, protože ne každý manuálně pracující člověk práci v automotive zvládne a může ji dělat," míní Alžběta Honsová z personální společnosti Randstad.

Benefity pro profíky ve vývoji či konstrukci jsou podle ní velmi bohaté zase právě proto, že tito lidé jsou pro automobilku klíčoví. Inovace a vývoj je zde opravdu rychlý a zcela určující pro další prosperitu firmy včetně toho, jak obor ovlivňují nejrůznější regulace.

  • Personalistka zmiňuje mimořádné bonusy v automobilkách buď na Vánoce nebo před letní dovolenou, které jsou v českých podmínkách ojedinělé. Například loni vyplatila Škoda Auto v dubnové hrubé mzdě v průměru téměř sto tisíc každému zaměstnanci. Odměna zahrnovala i 61 tisícový bonus.

"To je dáno ziskovostí sektoru, dále také silným postavením odborů a jasnou schopností definovat hospodářský výsledek a rozdělit se o něj se zaměstnanci. V tomto ohledu je to už v automotive jakési zvykové právo," dodává personalistka Honsová.

 

Právě se děje

Další zprávy