Elektrický miláček Čechů je zpátky. Omlazená Tesla Model Y základní cenou překvapí

Elektrický miláček Čechů je zpátky. Omlazená Tesla Model Y základní cenou překvapí
Tesla otevřela v Česku objednávky na všechny verze omlazeného Modelu Y.
Základní Model Y s pohonem zadních kol a menší baterkou stojí nově 1 099 900 korun, to je o pět tisíc korun více než před modernizací. Přitom dojede o 45 km dále díky vylepšené aerodynamice.
Long Range, to znamená větší baterku, s pohonem zadních kol zdražil o 15 tisíc korun. Stojí od 1 204 900 korun a ujede 622 km na jedno nabití.
Na vrcholu stojí Long Range s pohonem všech kol za 1 299 900 korun, tedy opět dražší o 15 tisíc korun, který zvládne na jedno nabití 586 kilometrů. Zobrazit 13 fotografií
Foto: Tesla, Inc.
Jan Matoušek Jan Matoušek
21. 2. 2025 10:29
Kdo si počkal, dost možná neprohloupil. Tesla Model Y má po modernizaci i zbytek ceníku, který je už na první pohled hodně překvapující. Především proto, že celá řada mnohdy důležitých změn nezvedla cenu o tolik, o kolik byste čekali. Třeba základní zadokolka zdražila jen velmi symbolicky, na druhou stranu už si nepořídíte plně vybavenou zaváděcí variantu.

Vzhledem k ceně zaváděcí série přesahující 1,5 milionu korun i rozsahu změn, které Tesla na Modelu Y provedla, mohl mít leckdo strach ze skokového zdražení. Americký výrobce ale - podobně jako loni snížením ceny Modelu 3 pod hranici jednoho milionu - překvapil. A příjemně. Základní Model Y totiž v omlazené podobě, známé jako Juniper, přijde na 1 099 900 korun.

To oproti minulému provedení znamená příplatek pět tisíc korun, v porovnání se základním Modelem 3 si pak připlatíte 120 tisíc korun. Nejprodávanější elektroauto v Česku tak nadále patří mezi nejdostupnější ve své kategorii.

Přitom udávané parametry se zásadně změnily. Ačkoliv v útrobách pracuje i nadále stejná baterka, díky změnám v aerodynamice poskočil dojezd o 45 km na celkových 500 km. Doba potřebná ke zrychlení z 0 na 100 km/h klesla o celou vteřinu na 5,9 vteřiny a nejvyšší rychlost je 201 km/h. O 16 km/h méně. Stejnou mají mimochodem všechny varianty vozu.

Za verzi Long Range s pohonem zadních kol, jinými slovy provedení s největší baterkou a největším dojezdem, dáte nyní 1 204 900 korun. To je o 15 tisíc více než doposud. Dojezd stoupl na 622 km, to znamená o 22 km a doba potřebná ke zrychlení na 100 km/h se zkrátila o tři desetiny na 5,6 vteřiny.

Na vrcholu pyramidy zůstává Long Range s pohonem všech kol. Tuto kombinaci měla i zaváděcí verze Launch Series, bez puncu exkluzivity ale začíná Model Y na 1 299 900 korunách. Oproti minulému provedení to znamená zdražení opět o 15 tisíc korun. Dojezd se z 533 posunul na 586 kilometrů, naopak doba potřebná ke zrychlení na 100 km/h klesla o dvě desetiny na 4,8 vteřiny.

Kdo bude chtít novým Modelem Y jezdit mezi prvními, musí zvolit právě čtyřkolku s větší baterkou. V tu chvíli slibuje Tesla dodat první kusy už v březnu. U zadokolky s menší baterkou je to květen až červen, u zadokolky s větší baterkou pak červen letošního roku. Auta budou do Česka jezdit z berlínské Gigafactory.

Výbava všech verzí zahrnuje mimo jiné vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla, vyhřívaný volant, vyhřívaná zadní sedadla nově s elektrickým sklápěním i vyklápěním, vedle displeje vpředu i menší osmipalcovou obrazovku pro cestující vzadu, osm kamer hlídajících okolí vozu včetně jedné nové vpředu, elektrické víko kufru či sadu asistentů včetně kamerového hlídání slepých úhlů.

Aerodynamická kola mají vždy 19 palců, Long Range v obou verzích ale může dostat i 20palcové ráfky za 59 600 korun. Čtyřkolka má jako jediná lepší audiosystém s 15 reproduktory a subwooferem, základem je devět reproduktorů.

Z příplatkové výbavy minimálně zatím zmizela sedmimístná verze, naopak nechybí tažné zařízení za 36 tisíc nebo bílý interiér za 32 tisíc korun. Standardem jsou černé potahy. Samozřejmostí je pak systém Autopilot, který lze za 100 tisíc korun upgradovat z adaptivního tempomatu a držení v pruhu na systém, co sám sjede z dálnice nebo na ni najede, automaticky změní pruhy, sám zaparkuje a lze díky němu auto zaparkovat v úzkých prostorech jen pomocí telefonu.

Za 200 tisíc se dodává "schopnost plně autonomního řízení". To znamená kromě výše zmíněných funkcí též zastavení na červenou nebo před značkou "Stop" a také přípravu pro budoucí aktualizace v otázkách autonomního řízení.

Na závěr dodejme, co se vlastně u Modelu Y změnilo. Hlavní je určitě nový vnější design s úzkým světelným pásem vpředu a lištou osvětlenou dopadajícím světlem mezi zadními světlomety. Díky úpravám se povedlo vylepšit aerodynamiku, to pak souvisí s nižší spotřebou a výše zmíněným prodlouženým dojezdem.

Úplně jiný je interiér včetně volantu, sedadel nebo výplní dveří. Na rozdíl od Modelu 3 si SUV ponechalo páčku blinkrů pod volantem, neovládají se tak tlačítky přímo na něm. Stěračům už ale toto ovládání neuniklo. Díky dvojitým sklům a potlačování hluku od podvozku by měl být v kabině lepší akustický komfort.

Nechybí nové prvky výbavy, dočtete se o nich už výše a zahrnují třeba ventilovaná přední sedadla, plně elektrické sklápění a vyklápění zadních opěradel nebo osmipalcovou obrazovku pro cestující vzadu. Karoserie je celkově tužší, zavěšení vpředu i vzadu přepracované a úpravami prošlo i řízení, celé dohromady by to mělo přinést lepší jízdní vlastnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy