Čínská kocovina Volkswagenu. Poprvé zavírá místní továrnu, vyráběla tam i Škoda

Čínská kocovina Volkswagenu. Poprvé zavírá místní továrnu, vyráběla tam i Škoda
Továrna společného podniku SAIC a Volkswagen v čínském Nan-ťing do konce letošního roku zavře. Výroba tam přitom začala teprve v roce 2008 a roční kapacita měla být až 360 tisíc aut.
Jenže kvůli poloze blízko městské zástavby je problematické továrnu transformovat na výrobu elektromobilů a zájem o spalovací auta v Číně pomalu klesá. V Nan-ťing se vyráběl třeba Volkswagen Passat.
Závod byl domovem také Škody Superb.
Zobrazit 11 fotografií
Foto: Škoda Auto
Jan Matoušek ČTK Jan Matoušek, ČTK
před 4 hodinami
Jeep a Volkswagen jsou dvě nejstarší zahraniční automobilky působící na čínském trhu. Společný podnik s jedním z lokálních výrobců obě značky rozběhly už v roce 1984 a je tak možná příznačné, že právě Jeep a Volkswagen jsou na čínském trhu poslední roky v problémech. Ty vyvrcholily v posledních dnech.

Dne 12. října 1984 oficiálně vznikl společný podnik čínské automobilky SAIC a německého Volkswagenu, tehdy u Šanghaje na výrobu modelu Santana. Ten postavil Čínu na kola a Volkswagen pomohl na dlouhá léta vyšvihnout do pozice čínské prodejní jedničky. Z neotřesitelné pozice ho setřásl až před dvěma roky BYD a obecně sílící čínská konkurence dělá zahraničním značkám stále větší a větší vrásky. Ostatně Škoda Auto by mohla vyprávět.

Patrně právě i kvůli konkurenci, ale rovněž poměrně nevhodnému umístění blízko městské zástavby teď Volkswagen přistoupil k ještě donedávna nepředstavitelnému kroku: zavření jedené ze svých továren.

Konkrétně jde o závod v devítimilionovém městě Nan-ťing, který otevřel v roce 2008 a měl mít kapacitu až 360 tisíc aut ročně. Té ale nikdy nedosáhl. V posledních letech se tam vyráběl mimo jiné Volkswagen Passat nebo Škodu Superb (loni zdaleka nejprodávanější auto s okřídleným šípem v Číně) a Kamiq.

Agentuře AFP konec továrny potvrdil mluvčí Volkswagenu. Definitivní uzavření má být postupné a bude dokončeno ve druhé polovině roku. Zbývající výroba bude přesunuta do sousedního závodu v asi 70 kilometrů vzdáleném městě I-čeng. Už loni na podzim se objevila informace, že Volkswagen hledá pro závod nového majitele.

"Skupina Volkswagen a její partneři ve společném podniku urychlují transformaci směrem k elektrickým, inteligentním a propojeným vozům," řekl mluvčí. Dodal, že řada závodů společného podniku SAIC Volkswagen je v současné době přestavována nebo již byla přestavěna na výrobu elektromobilů.

Zdroj z podniku agentuře AFP řekl, že důvodem zastavení výroby a uzavření byla městská poloha závodu, která ztížila možnosti přestavby a rozšiřování kvůli výrobě elektromobilů. Volkswagen dodal, že urychluje přechod na elektromobily a výrobní síť pro tuto strategii je v zemi optimalizovaná.

Ačkoliv je to první továrna, kterou Volkswagen v Číně úplně uzavře, Handelsblatt připomíná i další problémy. Už v roce 2022 transformovala německá automobilka svůj vůbec první závod poblíž Šanghaje na výzkumné a vývojové centrum. Loni v listopadu zase po skandálu s podezřením na zneužívání práce Ujgurů prodal závod v Sin-ťiangu.

Prodeje Volkswagenu padají, i když se automobilka snaží propad zastavit modely speciálně určenými pro čínský trh. Včetně aut s takzvaným prodlužovačem dojezdu: tedy baterkou, pro níž energii umí generovat spalovací motor. O třech konceptech z letošního šanghajského autosalonu jsme psali zde. Loni značka prodala necelé tři miliony aut, to je nejméně od roku 2012. A za první polovinu letošního roku se prodeje propadly o více než dvě procenta.

Může být i hůř

Nicméně může být ještě výrazně hůře, jak dokazuje na čínském trhu Stellantis. Jeden z jeho společných podniků mezi místní automobilkou GAC a italsko-americkou částí FCA (Fiat Chrysler) v minulém týdnu vyhlásil bankrot. Stalo se tak tři roky po konci veškeré výroby osobních aut. Společný podnik vznikl v roce 2010 a staral se mimo jiné o lokální produkci automobilky Jeep.

Ta samotná je přitom spolu s Volkswagenem nejstarší zahraniční značkou vyrábějící v Číně. První auta v podobě SUV Cherokee XJ vyrobil v Číně už v roce 1984, tehdy byl partnerem BAIC a americkou značku vlastnil koncern AMC. Výroba jeepů v Číně skončila v roce 2009 po finanční krizi a krachu Chrysleru a znovu se rozběhla právě až pod hlavičkou GAC-FCA.

Tehdy byla americká automobilka v říši středu na vrcholu své popularity, vyráběla dokonce auta určená jen pro lokální trh. V roce 2017 dokonce prodala přes 200 tisíc aut. O rok později už ale začal výraznější propad, způsobený mimo jiné problémy s kvalitou nebo kauzou kolem zvýšené spotřeby oleje. Jeep sice zákazníkům auta opravil, problém ale neustal a automobilka nakonec obvinila zákazníky, že si za vyšší spotřebu mohou sami stylem jízdy.

Kromě pošramocené reputace se na propadu Jeepu v Číně podepsala i rostoucí konkurence nebo koronavirová pandemie. Následná roztržka mezi Stellantisem a GAC ohledně podílu ve společném podniku v roce 2022 už jen završila jeho rozpad. Tehdy už vznikaly jen auta Jeepu, modely Fiatu se kvůli nezájmu zákazníků přestaly v Číně vyrábět už v roce 2017.

Jeep mimochodem v Číně působí dodnes, ale jen s importovanými automobily, které podléhají vysokým clům. Jde tak už jen o velmi okrajovou značku. Stellantis pak má na čínském trhu ještě společný podnik s Dongfengem, který se stará o lokální produkci Citroënů a Peugeotů. 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy