Porýní-Falc se po testovací fázi jako první spolková země v Německu rozhodla pořídit záznamové zařízení Monocam, které pomocí umělé inteligence umí rozpoznat, jestli šofér telefonuje za volantem.
Zařízení Monocam Němci nazývají též handy-blitzer, tedy radar na mobily. Ze zvýšené pozice nad vozovkou (třeba z dálničního nájezdu) sleduje dopravu a jeho software s využitím umělé inteligence zkoumá, jestli řidič nedrží v ruce mobil. Vyhledává přítomnost telefonu a také specifickou pozici rukou.
Pokud usoudí, že šofér skutečně telefonuje bez handsfree, píše SMS nebo kontroluje statusy na sociálních sítích, vyfotí ho. Speciálně vyškolení policisté pak mohou okamžitě vyhodnotit danou situaci a ověřit, jestli skutečně došlo k porušení zákona.
V Porýní Monocam testovali již od roku 2022, kdy ho nasadila policie v Trevíru na dálnici A602. Během 46 měřících dní odhalili policisté 327 přestupků. Druhá testovací fáze pak následovala v Mohuči. Během 42 dní tam Monocam na dálnici A60 zaznamenali 941 provinilců. Navzdory tomu, že pilotní test oznamovala velká dopravní značka.
"Zjistili jsme, že použití zařízení během testů v Trevíru a Mohuči mělo za následek snížení množství porušení pravidel týkajících se telefonování za volantem přinejmenším o polovinu. Někdy i výrazněji," prohlásil při vyhodnocení testů zemský ministr vnitra Michael Ebling (SPD).
V roce 2022 se podle něj v Porýní-Falci stalo 1041 nehod, jejichž příčinou bylo nevěnování se řízení. "Pilotní provoz prokázal preventivní efekt použití Monocamu a proto chceme být první spolkovou zemí, která ho nasadí v ostrém provozu," dodal.
Ostré, plošné a dlouhodobé nasazení "handy-blitzeru" si v mezidobí vyžádalo ještě změnu zákonů, soud v Trevíru také musel zamítnout stížnost na ochranu soukromí vyfocených řidičů. Až začátkem března 2025 úřady oznámily, že zakoupí a nasadí první Monocam. Postupně by je ještě během tohoto roku mělo mít k dispozici všech pět hlavních policejních oddělení ve spolkové zemi Porýní-Falc. Již delší dobu se Monocam používá také v Holandsku.
Jaké pokuty v Německu hrozí za telefonování za jízdy s mobilem v ruce? Pohybují se od 100 do 200 eur, řidič ale dostává rovněž jeden až dva trestné body a hrozí mu i měsíční zákaz řízení. Tvrdší tresty přicházejí ve chvíli, kdy svým chováním někoho ohrozí nebo způsobí nehodu.
Český sazebník pokut v porovnání s Německém není o mnoho měkčí. Telefon v ruce znamená 2500-3500 korun na místě, 4000-10 000 korun v blokovém řízení. Citelné mohou být i čtyři trestné body.
Česká policie ale zatím provinilce s použitím umělé inteligence neloví. "S podobnými zařízeními zatím zkušenosti nemáme. Pro odhalování podobných prohřešků se ale používá celá řada dokumentační techniky, jako jsou osobní kamery, kamery ve vozidlech, v omezené míře i kamery na kontrolu časového zpoplatnění a letecká technika," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Violeta Siřišťová. Dodává, že následovat musí vždy zastavení řidiče a jeho přímá kontrola.