Čechy kdysi uhranulo, teď vstává z popela. Může nové ASX vrátit Mitsubishi na vrchol?

Čechy kdysi uhranulo, teď vstává z popela. Může nové ASX vrátit Mitsubishi na vrchol?
Mitsubishi ASX bylo kdysi jedním z nejpopulárnějších SUV na českém trhu. V dobách největší slávy se roční prodeje blížily dvěma tisícovkám kusů.
Jenže první generace zastarala, Mitsubishi se začalo topit v problémech a chvíli dokonce zvažovalo odchod z Evropy. Až díky Renaultu se rozhodlo zůstat.
Renault, alianční partner Mitsubishi, propůjčil několik svých oblíbených modelů, mezi nimi i Captur. Z něj se stalo Mitsubishi ASX, které nedávno prošlo faceliftem.
Na délku má SUV 4227 mm a z toho je mezi nápravami 2639 mm. To znamená, že je novinka menší než první generace ASX. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
před 4 hodinami
Lancer Evo nebo Pajero jsou sice legendární modely, pokud ale nějaké Mitsubishi bylo vidět téměř na každém rohu, pak to bylo SUV ASX. Jeho první generace dokázala uhranout Čechy a roční prodeje se klidně blížily i dvěma tisícovkám kusům. Tolik přitom neprodá poslední roky ani celé Mitsubishi. Teď je ASX už nějakou dobu zpátky, ale vlastně v úplně jiné formě než dříve.

Kdyby nebylo Renaultu, možná už Mitsubishi v Evropě nevídáme. Japonská automobilka na tom byla tak špatně, že dokonce oznámila stažení z Evropy. Plány pak nakonec přehodnotila a jen sdílení modelů a výrobních kapacit s francouzskou automobilkou ji zachránilo. ASX je přitom jedním z produktů této alianční spolupráce. Ve skutečnosti je to Renault Captur, i když po nedávném faceliftu se aspoň trochu snaží o svébytnost.

Ta je vidět hlavně na čelní masce. Už to není jen Captur s přelepeným logem Renaultu, designéři se snažili dát autu kdysi používaný motiv "dynamického štítu". I prostor kolem loga je jiný, výraznější. Světla včetně typických "klů" denního svícení sice Renault nezapřou, ale i tak je omlazené ASX příjemné oživení. Bohužel vzadu nadále zůstala "trčet" parkovací kamera. Renault ji má zakomponovanou do loga, ASX má ale jen nápis "Mitsubishi". A nad ním kameru.

Redukcí oproti předchůdci prošla velikost vozu. Z ASX je teď SUV segmentu B s délkou 4227 mm, z nichž 2639 mm ukrajuje rozvor náprav. Předchozí ASX lavírovalo mezi B- a C-SUV. Jenže na prostoru vzadu to tolik znát není, novinka nabízí na svou velikost solidní místo před koleny i v ramenou. Navíc je standardem posuvná zadní lavice, což je prvek i u Capturu tradičně chválený.

Kufr pojme až 484 litrů, pokud zrovna nezvolíte plnohodnotný hybrid, pak se prostor smrskne na 348 litrů a menší je pak i objem po sklopení opěradel. Testovaný mildhybrid má nicméně maximálně skoro 1600 litrů a hlavně rovnou ložnou plochu.

Do testu jsme dostali mildhybridní třináctistovku vybavenou sedmistupňovým dvouspojkovým automatem. To znamená výkon 116 kW a točivý moment 270 Nm, s manuální převodovkou má stejná motorizace o 13 kW a 10 Nm méně.

Na rozdíl od full-hybridů, které umí v renaultech ujet často až překvapivé množství trasy - hlavně ve městě - na elektřinu, není mildhybridní ASX tolik úsporné. Nemá tak velkou baterku, elektromotor ale umí dobře pomáhat se zrychlováním, hodí se případně také při pohybu v koloně nebo když chcete třeba na dálnici plachtit.

Že má auto elektromotor a 12V baterku, při jízdě prakticky nepoznáte, nicméně při sledování spotřeby paliva byste klidně mohli. Po necelých 900 kilometrech se totiž náš testovací průměr ustálil, podle palubního počítače, na 7,1 l/100 km. Je to zhruba litr výše než udává Mitsubishi, ovšem je nutné přihlédnout k tomu, že jsme velkou část ujeté vzdálenosti strávili na dálnici - české i německé. Ve městě či na okreskách se udávanému šestilitrovému průměru určitě minimálně přiblížíte.

Při jízdě potěší ASX slušným komfortem odpružení, a to i na 18palcových kolech, stejně tak velmi solidní dynamikou. Z místa i pružnou například při předjíždění.

Interiérem se vracíme oklikou opět na začátek ke srovnání s Capturem. Kromě loga na volantu a ikonek v multimediálním systému, respektive přístrojovém štítu, se oproti originálu nic moc nezměnilo. Je to ale na škodu?

Vestavěná navigace od Google funguje nadprůměrně, v testované nejvyšší výbavě Instyle jsou standardem i služby internetového giganta, takže si lze rovnou stáhnout i řadu aplikací. Jako do telefonu. Obraz z navigace se navíc přenáší do desetipalcového přístrojového štítu. Načítání palubního systému je docela svižné, potěší bezdrátové propojení Android Auto i Apple CarPlay.

Jako u každého renaultu budeme chválit vypnutí pomocníka jízdy v pruhu a sledování dopravního značení stiskem jediného tlačítka vlevo od volantu. Za plusové body také stojí fyzické ovládání automatické klimatizace. Ta je nicméně jenom jednozónová, to u auta za 730 tisíc korun považujeme za nešťastné. Stejně jako chybějící stropní madla.

Cena nakonec bude možná tím vůbec největším faktorem, jestli se pro stejné auto zastavit do autosalonu Mitsubishi, nebo Renaultu. Pokud samozřejmě netíhnete sentimentálně k jedné či druhé značce, případně nechcete pohon na LPG. Ten nabízí jen Renault.

Nové ASX začíná na ceně 479 850 korun s přeplňovaným litrovým tříválcem a manuální převodovkou. Captur se stejným motorem je v základní výbavě prakticky stejně drahý, vychází na 495 tisíc korun.

Přeskočit můžeme k testovanému ASX, které bylo v nejvyšší výbavě Instyle, která v ceníku stojí 729 850 korun. Za tyto peníze ale dostanete plně vybavené auto včetně zmíněné vestavěné navigace, panoramatického otevíracího střešního okna, sledování mrtvého úhlu, sledování dopravy při couvání, 360stupňové kamery, kožených sedadel, audia Harman Kardon, vyhřívaných sedadel a čelního skla nebo 18palcových kol.

Mitsubishi ASX 1.3 DI-T Instyle

Motor: mildhybridní přeplňovaný zážehový čtyřválec, 1332 cm3, pohon předních kol
Převodovka: automatická sedmistupňová dvouspojková
Výkon: 116 kW / 158 k
Točivý moment: 270 Nm
Nejvyšší rychlost: 180 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 8,5 s
Průměrná spotřeba: 5,9-6,0 l/100 km
Emise CO2: 134-135 g/km
Rozměry (d / š / v): 4227 / 1797 / 1567 mm
Rozvor náprav: 2639 mm
Objem zavazadlového prostoru: 484 / 1596 l
Cena od: 729 850 Kč

Renault Captur v nejvyšším stupni Esprit Alpine stojí se stejným motorem 715 tisíc korun, je ale hůře vybavený: nemá panoramatickou kameru, vyhřívání sedadel a čelního skla, panoramatické střešní okno nebo prémiový audiosystém. Pokud byste jimi auto dovybavili, bude atakovat hranici 800 tisíc korun. Na druhou stranu francouzské auto si můžete dovybavit i v nižších stupních, "japonské" má výbavu prvně danou a individualizaci prakticky nulovou.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy