"Řidiči si nedali říct." Policisté nachytali na rychlost téměř 2000 motoristů

Měření rychlosti, ilustrační foto.
Policisté v rámci akce Speed Marathon zkontrolovali téměř sedm tisíc vozidel a zaznamenali celkem 3005 dopravních přestupků.
Z toho 1857 případů se týkalo překročení povolené rychlosti.
Ve 210 případech zjistili nevyhovující stav vozidla, ve 124 případech telefonování za jízdy a v 61 případech nepoužití zádržného systému.
Veřejnost vytipovala více než 13 tisíc míst, kde rychlost měřit, a poslala 117 007 hlasů, což je pětkrát tolik než v minulém roce. Zobrazit 7 fotografií
Foto: Policie ČR
Jan Matoušek Jan Matoušek
10. 4. 2025 14:04
Čeští řidiči jsou patrně nepoučitelní. Alespoň to vyplývá z výsledků akce Speed Marathon, která se napříč republikou konala celou středu 9. dubna. Policisté totiž zaznamenali o skoro 840 přestupků více než loni. Lidé také více než kdy dříve dávali policistům tipy, kde rychlost měřit.

"Stejně jako v minulých letech měla i letos veřejnost možnost navrhnout lokality, kde by policisté měli měřit rychlost. Veřejnost vytipovala více než 13 tisíc míst a poslala 117 007 hlasů, což je pětkrát tolik co v minulém roce," popisuje výběr míst pro Speed Marathon policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Měřilo se nakonec na více než 1100 místech napříč celou Českou republikou. Nejvíce jich na řidiče čekalo v Ústeckém kraji. Naopak Zlínský a Středočeský kraj měly takových stanovišť nejméně. Měřilo se celou středu už od půlnoci.

Policisté nakonec zkontrolovali téměř sedm tisíc vozidel a zaznamenali celkem 3005 dopravních přestupků, z toho 1857 případů se týkalo překročení povolené rychlosti. "Přestože byla veřejnost o akci a vybraných lokalitách předem informována, výsledky ukazují, že mnoho řidičů stále podceňuje důsledky nedodržování rychlostních limitů," říká Siřišťová.

Třeba v Moravskoslezském kraji policisté změřili řidiče, který na dálnici D1 v úseku s omezením rychlosti na 100 km/h jel rychlostí 167 km/h. "Další řidič jel v obci na Opavsku rychlostí 89 km/h, čímž bodovaným přestupkem dosáhl 11 bodů z 12. Na dálnici D1 pak dopravní policie řešila například i řidiče, který jel rychlostí 106 km/h v povolené osmdesátce," vypočítává mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

V porovnání s loňským rokem tak nenarostl jen počet veřejností vytipovaných míst, ale také dopravních prohřešků. Loni totiž policisté zkontrolovali jen necelých 4700 vozidel a zaznamenali 2166 dopravních přestupků, z toho 1578 případů porušení rychlostních limitů.

Letos kromě 1857 překročení rychlosti zaznamenali policisté - zapojeno jich bylo 742 - ve 210 případech nevyhovující stav vozidla, ve 124 případech telefonování za jízdy a v 61 případech nepoužití zádržného systému. Kolik přesně vybrali jen během včerejška na pokutách, zatím mluvčí nezveřejnila.

 

Právě se děje

Další zprávy