"Ukážu vám, jak můžete vydělat peníze už do příštího rána. Představte si svůj nový dům, nové auto, vysněnou dovolenou a tisíce příležitostí, které vám tyto peníze otevřou. Teď si představte, že vlastně nemusíte dělat téměř nic, stačí sledovat toto video do konce, zaregistrovat se a počítat peníze. Ve skutečnosti všechno bude za vás řídit můj tým." Tak přesně těmito slovy pronesenými bezchybnou češtinou láká šéf české automobilky na "výhodné investování". Aby nebylo pochyb, o koho jde, v úvodu reklamy se objeví v titulku i jeho jméno.
Jenže skutečný Klaus Zellmer česky nemluví a s celou věcí nemá nic společného. Jeho podobu zneužili podvodníci - celé video je deepfake. Kdo se nechá nalákat a oskenuje telefonem QR kód na obrazovce, je přesměrován na adresu, v jejímž názvu jsou tradiční britské noviny. A úvodní obrazovka hlásá, že jde o "projekt Elona Muska".
Aby si to návštěvník podvodných stránek na poslední chvíli náhodou nerozmyslel, je na něj vyvíjen nátlak: Registrace "pro velký zájem médií" prý končí už za pár hodin. Ani to ale není pravda, nábor důvěřivců tímto způsobem běží už delší dobu.
"Zaznamenali jsme několik případů, kdy pachatelé veřejnosti nabízeli údajné investiční příležitosti a své nabídky různým způsobem neoprávněně spojovali s naší společností. Přestože Škoda Auto není schopna určit pachatele, podává trestní oznámení a poskytuje orgánům činným v trestním řízení další potřebnou součinnost," uvádí k případu tisková mluvčí automobilky Michaela Sklenářová. A dodává, že pokud někdo narazí na internetu na nabídku spojovanou s automobilkou, u které si není jist její pravostí, může si vše ověřit na adrese [email protected] nebo na telefonním čísle 800 600 000.
"S těmito případy se setkáváme stále častěji, namátkou například u Andreje Babiše, Danuše Nerudové nebo třeba Petra Pavla. Jedná se o vysoce sofistikovanou podvodnou činnost," říká Ondřej Moravčík z policejního prezidia.
Statistiku, kolik takových případů eviduje, si však policie nevede. "Zneužití identity za tímto účelem není automaticky trestným činem a zpravidla se jedná o občanskoprávní spor řešící poškození dobrého jména," vysvětluje Moravčík a dodává, že o trestný čin by se jednalo v případě, kdy by došlo k prokazatelné újmě na straně osobnosti. Teprve pak se takový konkrétní případ objeví v policejní evidenci.
S tím souhlasí i advokáta Kateřina Velková. "Trestní oznámení na podvod by museli dát ti, kteří mu podlehli," říká. Osobnostem, jimž byla ukradena identita, pak doporučuje obrátit se přímo na provozovatele stránek, jejichž prostřednictvím se podvodná reklama šíří. "Ti mají nástroje k tomu, aby to zastavili," uzavírá Velková.