Miliardář Elon Musk - blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa - vyvolal v Evropě kontroverze, když začal podporovat krajně pravicové strany. To přispělo k propadu prodeje vozů značky Tesla před očekávaným uvedením jejího nového středně velkého SUV Model Y, uvedla agentura Reuters.
Podle údajů PFA se v březnu ve Francii prodalo 3157 tesel, což je o 36,8 procenta méně než ve stejném měsíci loni. Celkem se ve Francii v prvním čtvrtletí zaregistrovalo 6693 vozů od Tesly, to je nejméně od roku 2021. Tržní podíl značky ve Francii v prvním čtvrtletí klesl na 1,63 procenta. Pozici ztrácí mimo jiné ve prospěch čínských značek včetně BYD, jejichž celkový podíl na trhu se zvýšil na 3,19 procenta. Celkové registrace nových automobilů ve Francii v březnu klesly o 14,5 procenta, za celé čtvrtletí se snížily o 7,8 procenta.
Menší zájem o tesly je i v severských státech, kde se jí dříve dařilo. V Norsku se prodej nových vozů od Tesly v březnu proti stejnému měsíci před rokem snížil o procento na 2211 vozů. Čtvrtletní prodej se ve Francii snížil o 41,1 procenta, ve Švédsku o 55,3 procenta, v Norsku o 12,5 procenta (ve prospěch Volkswagenu tam Tesla přišla o pozici tržní jedničky), v Dánsku o 56,4 procenta a v Nizozemsku o 49,7 procenta.
"Žádná automobilová značka neutrpěla nikdy v historii takový globální pád," řekl agentuře Reuters zakladatel britské kampaně FairCharge a majitel tesly Quentin Willson.
"Slabá čísla Tesly v Evropě jsou výsledkem kombinace několika faktorů," uvedl šéf výzkumné skupiny New AutoMotive Ben Nelmes. "Firmě se nepodařilo vyvinout modely, které by mohly konkurovat cenou. Navíc mnoho zákazníků odradila angažovanost generálního ředitele v americké politice," dodal.
V reakci na Muskův pravicový aktivismus se na vozy Tesla zaměřili v několika zemích vandalové. Šéf automobilky v pondělí prohlásil, že noční požár prodejny Tesly v Římě, který zničil 17 vozů, byl teroristickým činem. Takto o aktivitách vandalů dříve mluvil i Trump.