Design, který obstál ve zkoušce času. Zemřel "pan Volvo" Peter Horbury

Design, který obstál ve zkoušce času. Zemřel "pan Volvo" Peter Horbury
Britský designér Peter Horbury se narodil 27. ledna 1950 v Alnwicku a do automobilové historie se svou prací zapsal naprosto zásadním způsobem. Povedlo se mu totiž v 90. letech vtisknout vozům Volvo charakteristickou tvář, na kterou navazují designéři švédské automobilky dodnes. Horbury zemřel 29. června 2023 v Číně. Poslední roky byl totiž viceprezidentem designu koncernu Geely, kam spadá mimo jiné právě i Volvo.
Sériové modely na sebe nenechaly dlouho čekat. S40, V50, první S60 a S80 nebo vyobrazené kupé C70. Nejen pod těmito auty je Peter Horbury podepsaný, spousta z jeho modelů svým nadčasovým designem boduje dodnes. Z hranatých krabic se staly zaoblené líbivé modely.
Když Horbury odešel z Fordu, vrátil se do známého prostředí a v roce 2009 započal třetí štaci u Volva, nyní jako viceprezident pro design. Jednou z prvních jeho viditelných prací byl po návratu koncept Universe, kterým se Švédové prezentovali na šanghajském autosalonu v roce 2011. Zároveň to už bylo v době, kdy Volvo čerstvě vlastnilo čínské Geely.
Mezi ně patří i Lotus, který se nakonec 73letému designérovi stal také poslední štací. Horbury (na snímku vpravo vzadu ve světlé košili) se podílel mimo jiné i na tvarech SUV Eletre, prvního podobného auta v historii slavné britské automobilky. Zobrazit 13 fotografií
Foto: Volvo Cars
Jakub Stehlík Jan Matoušek Jakub Stehlík, Jan Matoušek
3. 7. 2023 16:28
Lehkost, s jakou tvořil, by mu většina automobilových designérů mohla závidět. Nikdy nenakreslil nic, co by se s odstupem času dalo označit za nepovedené či poplatné době. A jeho představa o dokonalosti byla po celou dobu kariéry neměnná. Peter Horbury, který zemřel minulý týden ve věku 73 let, byl v první řadě fanouškem jednoduchosti.

Novináři jej milovali, protože při svých četných rozhovorech nikdy nepoužíval klišé procezené přes kontrolory v PR oddělení. Ctili ho jeho spolupracovníci, neboť se nesnažil věci měnit radikálně, ale vždy projevoval cit pro kontinuitu. A nechtěl zákazníky vychovávat, nýbrž měl pochopení pro jejich potřeby a zvyklosti.

S trpělivostí sobě vlastní pokaždé odpovídal na otázku, která se vždy nabízela: co si myslí o hranatém designu švédské automobilky. A pokaždé na ni dal stejnou odpověď: "Když něco chcete bezpečně přepravit, zabalíte to do krabice. A přesně to je vyjádřením značky Volvo."

Horbury měl také v oblibě nákladní auta a pick-upy, které jsou podle něj součástí americké DNA. "V minulosti osadníci křižovali kontinent na vysoko posazených vozech, aby mohli z dálky zahlédnout nebezpečí," říkával.

A když později pracoval pro značku Lotus, našel i tady rychle správný recept na úspěch: "Budeme pěstovat krásu jako hlavní směr pro všechny budoucí Lotusy, bez ohledu na to, o jaký druh auta se bude jednat."

Rodák z anglického Alnwicku odstartoval svou kariéru u britské pobočky Chrysleru. Záhy však přešel do vývojového centra Volva v Nizozemsku, kde pracoval na odvážném třídveřovém hatchbacku 480.

Šéfem designérů Volva se stal v roce 1991, aby pak po dlouhých jedenáct let vytvářel moderní podobu švédských aut. Za její základ je považován koncept ECC z roku 1992, který nadělil Volvu tvary, z nichž těží dodnes.

Posledním autem z "Horburyovy éry" byla C30 z roku 2006. V té době už však vedl design všech prémiových značek koncernu Ford: od Jaguaru přes Land Rover, Aston Martin až po Volvo.

V květnu 2009 se Horbury vrátil do Volva, aby ve funkci viceprezidenta designu vystřídal Steva Mattina. V té době už Volvo patřilo čínskému koncernu Geely a Horburovou první prací byl koncepční sedan Universe představený na autosalonu v Šanghaji. Je pozoruhodné, jak je auto do dnešních dnů moderní. I tentokrát budoucnost Volva Horbury trefil přesně.

Pro Horburyho je příznačné, že v době šanghajské premiéry v roce 2011 už formálně neměl s Volvem nic společného. Tou dobou už hledal novou podobu značek koncernu Geely. Stejným úkolem jej před dvěma lety čínské vedení pověřilo i u značky Lotus.

"Vždycky jsem věřil spíš na krásné tvary než na přehnanou zdobnost. Trvá to déle, je s tím víc práce a chce to i trochu dovedností. Nemusíte dělat bezdůvodné linky na bok karoserie, abyste vyvolali vzrušení. Slibuji vám, že můj design obstojí ve zkoušce času," řekl kdysi Horbury v interview pro magazín MotorTrend.

Čas mu dal za pravdu už během jeho relativně krátkého života. Ne každý designér má ve své profesní kariéře takové štěstí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy