Petr Korbel
28. 7. 2022 14:10
Češi mají tendenci spojovat licence jen se státy východního bloku, především s ruskou Ladou a rumunskou Dacií. Ve skutečnosti se ale dlouho uplatňovaly i na Západě. Umožňovaly méně vyvinutým a menším zemím, aby si vybudovaly vlastní automobilový průmysl, a také usnadňovaly vstup na trh nováčkům.
Morris Mini a Innocenti Mini 90/120
Britské lidové vozidlo vyjelo pod označení Morris Mini Minor v roce 1959. O šest let později zahájila společnost Innocenti licenční výrobu v Miláně. Její majitelé ale věděli, že Apeninský poloostrov není Anglie. Italové proto nenabízeli spartánské základní provedení, které by nedokázalo čelit výrazně levnějším fiatům. Přistoupili naopak k různým vylepšením a podařilo se jim z Mini udělat stylové auto, které si oblíbili mladí lidé z bohatých rodin. Vozy Innocenti Mini slavily několik sezon famózní úspěch, počátkem 70. let však jejich kouzlo odeznělo.
Koncern Fiat kontroval malými modely Fiat 127 a Autobianchi A 112, které měly stejnou základní koncepci s pohonem předních kol, ale byly vyspělejší. Britové si navíc prosadili, aby se v Milánu začal vyrábět model Austin Allegro. Ten v Itálii dostal název Innocenti Regent, leč na trhu pohořel. Dočasnou záchranou značky se tak po roce 1974 staly vozy Innocenti Nuova Mini 90/120, nazývané také Mini Bertone či Mini De Tomaso. Mechanika ještě zůstala stejná jako v britském Mini, ale karoserie, kterou navrhla firma Bertone, byla zcela nová.