Levobočci, omyly mládí i marketingu. Čtrnáct aut, která nenašla své místo na světě

Levobočci, omyly mládí i marketingu. Čtrnáct aut, která nenašla své místo na světě
Model K70 uvedl na jaře 1970 v naléhavé potřebě nahradit zastalé sedany a kombi s motorem vzadu. Zaplatil za to složitou výrobou, protože z ostatních modelů Volkswagenu a Audi sem nepasoval ani šroubek. Proto byl K70 už za tři roky nahrazen Passatem.
Japonské značky dobyly Ameriku levnými modely a v osmdesátých letech začaly bojovaly o prestiž. Zatímco Toyota uvedla samostatnou značku Lexus, Subaru v roce 1991 zkusilo štěstí luxusním kupé SVX.
Finančně strádající Alfu Romeo v roce 1986 koupil Fiat a začal prosazovat jednodušší techniku ze svých modelů. Tak v roce 1992 přišla Alfa 155 na základech tehdejšího Tipa s vlečenou zadní nápravou. Jedinou odlišností byly vlastní motory včetně šestiválců a volitelný pohon všech kol.
Těžko říci, jestli zákazníky více odrazovala samotná myšlenka přerostého hatchbacku nebo její roztodivné ztvárnění. Zázrak se nestal a zákazníci od Audi nepřeběhli. Za osm let se prodalo 52 000 vozů, tedy asi jako Mercedesu třídy E za půl roku. Zobrazit 23 fotografií
Foto: Volkswagen
Martin Frei Martin Frei
20. 4. 2023 6:02
Uvedení nového typu auta předcházejí stamilionové investice a nekonečné zákaznické průzkumy. Zdálo by se, že nad tak rozsáhlým procesem musejí mít výrobci dokonalou kontrolu. Přesto v historii nechybí vozy uvedené nedomyšleně, ve špatný čas nebo úplně zbytečně.

Řadu těchto premiér měly na svědomí fúze, spolupráce a přehnaná očekávání synergických efektů. Jindy šlo o špatný odhad trhu, někdy o špatné načasování. Na přelomu století, kdy globalizace značně zpřísnila podmínky přežití, se častěji objevovaly přehnané ambice přijít s úplně novým formátem auta.

Výsledkem vždy byly milionové ztráty. Následující přehled není vyčerpávající. Může však vysvětlit, proč některé modely zmizely ze silnic tak rychle.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy