Dříve papírová knížka, dnes malá plastová kartička. Jak se vyvíjely řidičáky

Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
20. 8. 2023 6:32
Před 135 lety se poprvé objevilo na světě něco, čemu se o něco později začalo říkat řidičský průkaz. Z papírové "knížky" v pevných deskách se časem stala malá plastová kartička, dostat se k oprávnění ale nebylo vždycky snadné. Připomeňte si, jak se vyvíjela podoba řidičáků v Československu od začátku 20. století až dodnes.

Řidičský průkaz poprvé

Sjednocení pravidel silničního provozu pro celé Československo, tedy včetně Podkarpatské Rusi, přišlo až v roce 1935. Došlo například k zavedení několika dopravních značek, vyučovat řízení mohli už jen oprávněné osoby a nechyběla ani zmínka o autoškolách. Do té doby nebyly autoškoly - začaly se tvořit už na počátku 20. století - nijak regulované, systematický výcvik řidičů nebyl před zkouškou vyžadován, stačilo jen doložit, jak se na ni uchazeč připravoval.

Nově mohli autoškolu provozovat jen osoby s oprávněním k výcviku, navíc musely mít zvláštní koncesi vydávanou zemským úřadem. Stanovené byly i požadavky na výuku, která musela žáky naučit například zásady první pomoci, seznámit je s pravidly silničního provozu, konstrukcí i obsluhou vozidel, jak opravit některé poruchy a samozřejmě pak nechyběla ani jízdní část. Při ní musel žák najet nejméně 120 kilometrů. Zároveň mohla průkaz dostat jen osoba starší osmnácti let.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy