Bude kolem ní rušno. Nová Mazda 6 vůbec není Mazda, má ale zajímavou cenu

Bude kolem ní rušno. Nová Mazda 6 vůbec není Mazda, má ale zajímavou cenu
Mazda uvádí na český trh svůj druhý elektromobil, liftback Mazda 6e.
Jenže ona to totiž vlastně není Mazda. Platformu propůjčila čínská automobilka Changan, která je v říši středu dlouholetým partnerem Mazdy. A když půjdete ještě hlouběji, zjistíte, že je 6e dvojčetem modelu Deepal L07.
Oproti němu ale vypadá výrazně atraktivněji, protože designéři Mazdy vtiskli 6e výrazně atraktivnější přední část.
Tvar zadních partií je sice stejný jako u Deepalu, ale opět se svébytnými prvky. Zobrazit 18 fotografií
Foto: Mazda
Jan Matoušek Jan Matoušek
před 18 hodinami
Po rozpačitých prvních pokusech s SUV MX-30 přichází Mazda se svým druhým elektromobilem pro evropský trh. A znovu kolem něj bude pořádně rušno. Japonci se totiž spojili s čínskou automobilkou Changan a na jejím základě postavili novou generaci Mazdy 6. Bez benzinových motorů, ale s pohonem zadních kol.

Minulý rok ukázala Mazda v Pekingu nový model EZ-6, který okamžitě zaujal atraktivním vnějším vzhledem, původně měl ale zůstat vyhrazený jen čínskému trhu. Pak ale Japonci své pozice přehodnotili a vlastně naprosto totožné auto ukázali i v evropské podobě pod jménem 6e. To jasně indikuje, že se letitá Mazda 6 konečně dočkala nástupce.

Po prvotním nadšení ale možná pro někoho přijde zklamání: ona to totiž vlastně není Mazda. Platformu propůjčila čínská automobilka Changan, která je v říši středu dlouholetým partnerem Mazdy. A když půjdete ještě hlouběji, zjistíte, že je 6e dvojčetem modelu Deepal L07. Prozradí to mimo jiné tvar zadní části karoserie a interiér obou aut.

Jak se bude čínský základ chovat na evropských silnicích, zatím nevíme, nutno ale uznat, že navzdory tvaru zadní části odvedli designéři Mazdy kus dobré práce a 6e výrazně odlišili. Auto dostalo zapamatovatelnou tvář, Deepal proti Mazdě vypadá jako další generický čínský elektromobil. Vpředu jasně poznáte, že je to sourozenec CX-60 či CX-80.

Interiéru dominuje 14,6palcový dotykový displej s navigací či bezdrátovou integrací Apple CarPlay a Android Auto. Aby obrazovek nebylo málo, jedna tvoří i přístrojový štít a standardem je rovněž průhledový displej. Vyšší provedení Takumi Plus s čalouněním kůží Nappa, semišem nebo dřevěným obložením na fotkách vypadá skutečně hodnotně, základem je ale umělá kůže všude včetně volantu.

S délkou 4921 mm a rozvorem náprav protaženým na 2895 mm je novinka jasným rivalem Tesly Model 3, případně třeba VW ID.7 a BMW i4. A ač by se na první pohled mohlo zdát, že jde o sedan, opak je pravdou. Nová "šestka" je pětidveřový liftback, což jí oproti Modelu 3 dává lehkou výhodu hned na startu.

Kufr až po víko má objem 466 litrů, po kryt je to pak 337 litrů. To při skoro pětimetrové délce není mnoho. Přidává se k tomu ale 72litrový přední kufr, tedy frunk. Zadní opěradla lze sklopit, pak má Mazda k dispozici 1074 litrů prostoru.

Čínský základ pracuje 400V napětím a nabízí pohon zadních kol. Na výběr jsou v Česku dvě varianty, obě elektrické. Verzi kombinující spalovací a elektrický motor, tedy takzvaný model s prodlužovačem dojezdu, Evropa nedostane. V Číně jde přitom momentálně o populární kategorii aut.

Základní verze má 68,8kWh LFP akumulátor a elektromotor s výkonem 190 kW. Mazda udává spotřebu 16,6 kWh / 100 km a dojezd 479 kilometrů. Pro srovnání, Tesla avizuje u základní verze Modelu 3, která má menší baterku s 57,5 kWh, dojezd 513 km. Maximální nabíjecí výkon je 165 kW, třífázově pak 11 kW.

Varianta Long Range má paradoxně nižší výkon 180 kW, ale také 80kWh NCM baterii. V tu chvíli už Mazda udává spotřebu 16,5 kWh / 100 km a dojezd 552 kilometrů. Tesla Model 3 Long Range slibuje se 75kWh baterkou 702 kilometrů. Horší je to s nabíjecím výkonem, protože Mazda 6e Long Range umí maximálně 90 kW.

Záležet samozřejmě bude na nabíjecí křivce, ale i ty nejlevnější elektromobily dnes mají maximum posazené výše. Mazda navíc udává, že z 10 na 80 procent se baterka nabije za 47 minut, což je opravdu hodnota jako ze světa městských elektroaut.

Ve stínu pomalého nabíjení dávají smysl i ceny vozu. Verze Long Range se totiž nabízí za příplatek jen 35 tisíc korun. Pokud tak Mazda 6e stojí ve výbavě Takumi 1 069 900 korun, pak verze Long Range přijde na 1 104 900 korun. Alternativou je výbava Takumi Plus za 1 118 900 korun, respektive 1 153 900 korun. Co výbavy obsahují, najdete v přiloženém boxu.

Výbavy Mazdy 6e

Základní výbava Takumi, startující na 1 069 900 korunách, obsahuje mimo jiné devět airbagů, sledování dopravy za vozidlem při couvání, hlídání mrtvého úhlu, adaptivní tempomat, 360stupňovou kameru, automatickou dvouzónovou klimatizaci, vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla, elektrické sedadlo řidiče, vyhřívaný volant, 14,6palcový displej multimediálního systému s navigací a audiem Sony, průhledový displej, 10,2palcové budíky, čalounění umělou kůží, panoramatické střešní oko, LED světla nebo 19palcová litá kola. Nechybí tepelné čerpadlo a možnost ovládat funkce auta přes mobil.

Výbava Takumi Plus za nejméně 1 118 900 korun přidává čalounění kůží Nappa a semišem, kožený volant, dřevěné obložení kabiny nebo elektrickou clonu střešního okna.

Bez příplatku se dodává bílý lak karoserie, červený odstín Soul stojí 27 500 korun a ostatní barvy 18 500 až 23 500 korun. Spolu s příslušenstvím jako třeba tažným zařízením - Mazda 6e utáhne až 1500 kilo v případě brzděného přívěsu - jsou to vlastně jediné volitelné prvky výbavy.

Konkurence umí být dražší i levnější. Tak třeba zmíněná Tesla Model 3 stojí s menší baterkou a pohonem zadních kol 979 990 korun a s větší baterkou 1 099 990 korun. Volkswagen ID.7 se nabízí jen se 77kWh akumulátorem s dojezdem 615 km za nejméně 1 349 900 korun. A BMW i4 s dojezdem 506 km stojí od 1 352 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy