Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line přenos z politického dění kolem nového vývoje v kauze Čapí hnízdo končí. V pátek ráno budeme v nové on-line reportáži sledovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kterou svolaly opoziční strany, aby se pokusily vyslovit nedůvěru vládě. ČSSD a KSČM už avizovaly, že se k nim nepřipojí, šance na vyslovení nedůvěry je tak minimální.
Prezident Miloš Zeman doufá, že "duševně normální lidé" ve sněmovně budou mít v pátek převahu a návrh na vyslovení nedůvěry neprojde.
Postoj sociální demokracie k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě považuje prezident Miloš Zeman za absurdní. Poslanci vládní ČSSD mají v plánu při hlasování odejít ze sálu. Zeman to dnes v televizi Barrandov označil za techniku chytré horákyně. Přisuzuje to tomu, že v sociální demokracii jsou dvě názorové skupiny a toto je způsob, jak je skloubit.
"Je tady vláda s důvěrou. Je poněkud absurdní, jestliže sociální demokracie je ve vládě, ale současně uvažuje o tom, že by vlastně měla jenom odejít," uvedl prezident.
"My nechceme vládu vůdce, chceme vládu práva. Trestně stíhaný estébák nemá v čele vlády co dělat," řekl Kalousek.
"Já už leccos pamatuji," uvedl Kalousek a připomněl, že když policie "v dávných dobách" obvinila ministra Ivo Svobodu (v kauze vytunelovaného výrobce dětských kočárků Liberta), tehdejší premiér Miloš Zeman ho okamžitě odvolal.
"Představa, že stojím před kamerou a zveřejňuji zdravotní diagnózy svých dětí - to může udělat jen totální prase," uvedl šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a dodal, že mluví z pozice otce dvou dětí.
"Tajnosti, které kolem toho jsou (kolem cesty Babiše juniora na Krym), jsou nebezpečné. Dělá to z premiéra vydíratelného člověka," míní šéf klubu Starostů Jan Farský.
"Žádáme standardní cestou o součinnost švýcarského občana," hájil postup policie v kauze Čapí hnízdo, co se týče snahy kontaktovat Babiše juniora, Chvojka z ČSSD. Našel však oponenta. "Jak dlouho to tam leží? To musíte urgovat! Být proaktivní. Kdyby se česká policie popohnala, dávno to mohlo být před soudem," argumentoval pirát Michálek. Souhlasil s ním i šéf klubu SPD Radim Fiala.
"Z pozice prezidenta je to poněkud nátlakové," řekl Michálek k výroku prezidenta, že by po pádu vlády jmenoval premiérem opět Babiše. "A domnívám se, že by se měli předsedové stran sejít, včetně pana Hamáčka, a apelovat na pana prezidenta, aby fungoval jako moderátor, tedy snažil se krizi vyřešit, a ne přitápěl pod kotlem."
"Už se zdá, že má pan Babiš nějakou duševní nemoc, má stále pocit, že je všechno proti němu nějaká kampaň. Je to nedůstojné," uvedl pirát Jakub Michálek. "Vláda nemá politické výsledky, přidalo se důchodcům, ale problém je, že tato země zaostává za ostatními."
Jan Chvojka z ČSSD vysvětluje, proč ČSSD v pátek podrží vládu. "My máme požadavky opozice za ne zcela srozumitelné. Chybí mi tady plán B. Nevíme, co se stane zítra, kdyby vláda nezískala důvěru. Je tu riziko, že by vznikla vláda s SPD, a na tom se nechceme podílet. Byl to jeden z těch zásadních argumentů."
Výroky Andreje Babiše na titulní straně pátečního vydání Hospodářských novin.
Zítřejší HN s titulní stranou, která stojí za přečtení :) pic.twitter.com/6dq98FUJW6
— martin jasminsky (@jasmaed) November 22, 2018
"Hlasování o nedůvěře jsme vyvolali, protože osobní problém premiéra zatěžuje celou politickou scénu. I vaši koaliční partneři říkají, že by bylo dobré vyměnit Babiše," řekl Faltýnkovi šéf klubu ODS Zdeněk Stanjura.
Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě rozděluje veřejnost na dva zhruba stejně početné tábory. Ukazují to data z čerstvého průzkumu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi. Mírně převážili respondenti, kteří jsou proti tomu, aby v pátek vláda padla. Je jich 48 procent. Téměř třetina lidí se domnívá, že řešením je pokračování stávající koalice, podle 29 procent by se ale měl vyměnit premiér Andrej Babiš (ANO), který stojí v centru současné krize, uvádí web ČT24.cz.
"My všichni sledujeme aktivity premiéra - jedná s panem Macronem v jeho rodné řeči, s paní Merkelovou v její rodné řeči… Je to jeden z mála premiérů v české historii, kdo se takto baví se státníky," oponuje Bartoškovi Faltýnek.
"Je třeba si uvědomit, jaká je to ostuda, když máte v čele státu trestně stíhaného premiéra. A někteří státníci odříkají cesty do Česka," tvrdí Bartošek.
Na ČT začala debata předsedů poslaneckých klubů.
"Jestliže jedete na Krym, z mnoha zdrojů víte, že se o vás zajímají ruské bezpečnostní služby," uvedl lidovec Bartošek. Šéf klubu ANO Faltýnek mu připomněl argument Babiše staršího, že tehdy premiérem nebyl. Nechápe pobyt "syna poslance" na Krymu za bezpečnostní problém. "Tady se novináři zneužívá nemocný člověk. To je celé," řekl.
Vystoupení premiéra v ČT komentuje na Twitteru politoložka Vladimíra Dvořáková:
Momentální vystoupení na ČT 24 pana Babiše je neuvěřitelná směs cynismu ve vztahu k vlastním dětem a aplikace nejprimitivnějšího marketingu. Co ještě budeme muset v této zemi vydržet?
— Vladimíra Dvořáková (@profDvorakova) November 22, 2018
Premiér uvedl, že poté co byla stíhaná Věra Jourová, její dcera skončila na psychiatrii. Připomněl roli novináře Janka Kroupy v této kauze. Na Twitteru si ve stejné době, kdy ze záznamu hovořil v ČT, takto postěžoval.
Tak si představte, že jsem dal rozhovor Radiožurnálu. A jednu větu, kde mluvím o jejich novináři Janku Kroupovi, jak dostal nevinnou Věru Jourovou do vězení a její dceru na psychiatrii, tu Radiožurnál neodvysílal. Prostě ji vystřihli.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 22, 2018
"Nikdy jsem nedostal tolik podpory jako nyní. Ani nestíhám všem odepisovat. Je to zoufalství mých nepřátel, kteří prohráli volby a chtějí to změnit demonstracemi a útočí na mého nemocného syna."