Žalobce Solar se trestného činu nedopustil, věc se vrací do kárného řízení

ČTK ČTK
6. 2. 2025 12:07
Žalobce Solar se trestného činu nedopustil, věc se vrací do kárného řízení

Státní zástupce Marek Solar z Vrchního státního zastupitelství v Praze se nedopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby v případu ztráty zajištěných peněz, které na žádost české strany blokovaly švýcarské orgány. Prověřování jeho případu ukončili v těchto dnech policisté pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, řekl jeho náměstek Radek Bartoš. Postup žalobce tak byl vrácen do kárného řízení u Nejvyššího správního soudu, které s ním tento proces přerušilo v září 2023.

Případem se zabývali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, prověřování ukončili na konci ledna, kdy dospěli k závěru, že nejde o podezření z trestného činu, ale mohlo by se jednat o kárné provinění. "Proto opatřením z konce ledna 2025 věc odevzdal zpět kárnému soudu," uvedl vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Doplnil, že postup policistů přezkoumal dozorující státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. "Státní zástupce opatření posoudil jako zákonné a důvodné, kdy prověřování bylo provedeno v potřebném rozsahu. Státní zástupce tedy neshledal důvody pro zrušení opatření policejního orgánu," uvedlo VSZ na svých stránkách.

Případ spadá do jara 2019, kdy pražské vrchní státní zastupitelství dostalo dopis ze švýcarské prokuratury s dotazem, zda má pokračovat zajištění jednoho milionu švýcarských franků, který byl na žádost české strany před lety zabaven při vyšetřování případu možné manipulace s IT zakázkami státního podniku Lesy České republiky. Případ dozoroval žalobce Solar, na dopisy švýcarské prokuratury však údajně nereagoval a Švýcarsko následně přestalo peníze zajištěné ve švýcarské bance blokovat. Podle aktuálního kurzu jde zhruba o 25,5 milionu korun.

Solar tvrdí, že se k němu přípisy ze Švýcarska nedostaly. Nejvyšší správní soud ale předloni v září dospěl k závěru, že dokumenty do ruky dostat musel. Jeho postup se původně projednával jako možné kárné provinění; kárnou žalobu na něj podala pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která žádala, aby mu byl snížen plat o 20 procent na jeden rok. Pochybení podle ní zjistil jiný státní zástupce, který Solara zastupoval po dobu pracovní neschopnosti. Nejvyšší správní soud však dospěl k závěru, že by mohlo jít o trestný čin, minimálně v nepřímém úmyslu a s velkou škodou. Případ se tak dostal na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy