Začíná duhový festival sexuálních menšin Prague Pride. Letošním tématem je coming out

ČTK ČTK
2. 8. 2021 11:41
Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Tradiční průvod Prahou se kvůli covidu-19 letos nekoná.
Foto: Shutterstock

"Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit," uvedl ředitel festivalu Tom Bílý.

Lidé mohou plánované koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty navštívit ve festivalové vesničce na Střeleckém ostrově, na nádvoří Kasáren Karlín a v prostorách organizace Život 90 v ulici Karolíny Světlé. Většina akcí je zdarma nebo za dobrovolný příspěvek.

Zájemci se mohou těšit rovněž na on-line vysílání. Přes internet bude možné zhlédnout například besedu s neslyšícími zástupci LGBT komunity na téma coming out nebo debatu o dopadech covidového roku na duševní zdraví členů queer komunity.

Coming out, tedy odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity jiným lidem, je podle Bílého pro LGBT+ lidi "téma neustále přítomné". Podle organizátorů akce se ke své menšinové sexuální orientaci v Česku otevřeně hlásí asi 18 procent LGBT+ lidí. V rámci letošního ročníku festivalu se proto podle jeho ředitele "bude o coming outu hovořit".

Cílem je zprostředkovat většinové společnosti osobní zkušenosti pozvaných hostů se svěřením se svým blízkým nebo oznámením veřejnosti a osoby s menšinovou orientací k případnému coming outu inspirovat. Probírat se budou rovněž specifika coming outu například u seniorů, lidí žijících s HIV nebo u Romů.

Duha se objeví na tramvajích i rozhledně

Praha podpořila festival 650 000 korunami. Peníze jsou podle primátora Zdeňka Hřiba určené na kulturně-osvětové akce. "Podporou tohoto festivalu Praha ukazuje nejenom to, že jsme tolerantní k odlišnostem a že respektujeme lidi takové, jací jsou, ale v širším smyslu tím ukazujeme i na univerzalitu lidských práv," řekl primátor. Zmínil rovněž to, že v minulých letech se Praze podpora festivalu ekonomicky vrátila díky vyššímu počtu turistů ve městě, kteří na akci přijeli z jiných českých měst a obcí nebo ze zahraničí.

Radní hlavního města Hana Třeštíková (Praha sobě) dodala, že na Prague Pride upozorní letos město i dalšími formami. V pondělí se Pražané a návštěvníci metropole mohou setkat s tramvají číslo 17, která je ozdobená duhovými vlajkami. Barvami duhy bude v pondělí nasvícená také Petřínská rozhledna. U budovy magistrátu je nově umístěný také duhový přechod.

Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii "homosexualismu". Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.

Podle pořadatelů návštěvníků festivalu Prague Pride každoročně přibývalo do roku 2018, kdy jich dorazilo 92 000. V roce 2019 jich bylo 75 000, tedy zhruba tolik jako v roce 2015. Loni byl program výrazně ovlivněný pandemií covidu-19. Počet míst na akcích byl omezený, dění se přenášelo živě prostřednictvím internetových vysílání. Neuskutečnil se tradiční duhový průvod, nahradila ho ale plavba lodí po Vltavě.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy