Praha - Rozpočet Hasičského záchranného sboru (HZS) je na samé udržitelnosti služeb, které ze zákona poskytuje.
Zatímco v roce 2010 měli hasiči k dispozici přes osm miliard korun, další rok přinesl krácení o jednu a půl miliardy a letos o dalších 350 milionů.
Pokud se rozpočet co nejdříve nezvýší, hasiči podle generálního ředitele HZS Drahoslava Ryby přistoupí k opatřením, která budou mít dopad na obyvatele.
"Promítne se to v delší příjezdové době a menším počtu techniky," upozornil Ryba. Dojezdové časy by se podle horšího scénáře mohly prodloužit až o desítky minut.
Hasiči již proto ministerstvu vnitra předložili úsporná opatření.
Sníží se počet nevýjezdových hasičů
Kritická situace může vzniknout již v roce 2013 a 2014. "V tomto rozpočtovém výhledu je počítáno se snížením o další jednu a půl miliardy korun, a to už by nastaly problémy. Znamenalo by to pokles o tři tisíce míst ze současných deseti tisíc," řekl Ryba.
Navrhuje především navýšení rozpočtu větším podílem prostředků z pojišťoven. Peníze má přinést také zpoplatnění některých služeb hasičů, jako jsou demolice, vyproštění lidí z výtahů a vnikání do objektů.
V současnosti se již platí například likvidační práce u dopravních nehod. "Vkládáme do toho nejvíc nadějí," dodal Drahoslav Ryba.
Hasiči chtějí dosáhnout úspor také škrty v administrativě, podle šéfa HZS se jedná o snížení počtu tzv. nevýjezdových hasičů (například civilní příslušníci a inspektoři).
Větší podíl pojišťoven
V takovém případě by odešlo 150 lidí z generálního ředitelství a stejný počet z krajů. Znamenalo by to úsporu 100 milionů korun.
Dalším způsobem, jak ušetřit peníze, by mohlo být sloučení některých stanic HZS s jednotkami drážních hasičů.
Náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Hruška uvedl, že předložené návrhy jsou kvalitně zpracované a vše záleží na tom, jak bude vypadat konečný rozpočet.
Některé návrhy vyžadují změnu zákona, týká se to například většího podílu pojišťoven.