Volební deník: Fischer se podepsal, nuda byla všude

Domácí Domácí
13. 9. 2009 17:30
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Kdyby Volební deník mohl něco změnit, už dávno by ho zakázali."

Sledujeme pro vás den po dni, jak chtějí strany před volbami získat voliče. Čtěte více o Volebním deníku - zde, na redakčním blogu.

Co se stalo v kampani v neděli 13. září 2009

Videodeník Petra Protivánka: Jak jsem jezdil s knížetem po Brně šalinou

Foto: Aktuálně.cz

Se začátkem září se s nejrůznějšími předvolebními akcemi roztrhl pytel. Celé dva letní měsíce ospalé nic a najednou člověk neví, kterou "atrakci" dřív zvolit... Podívejte se sami

Premiér stejně jako prezident

Podpis pod ústavní novelu o rozpuštění poslanecké sněmovny i související novelu volebního zákona připojil v sobotu večer také premiér Jan Fischer. Učinil tak krátce poté, co zákon podepsal prezident Václav Klaus, uvedl mluvčí vlády Roman Prorok. Obě novely nabudou účinnosti vydáním ve Sbírce zákonů, což se má stát nejpozději v pondělí.

Ústavní novela ukládá prezidentovi rozpustit sněmovnu na její návrh, který by schválila třípětinová většina poslanců. Sněmovna by o tom mohla rozhodovat v úterý. Prezident by následně mohl vypsat předčasné volby na 6. a 7. listopadu. Podle ústavy se sněmovní volby musejí konat do 60 dnů po jejím rozpuštění. Podle související volební novely je má prezident vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich začátkem. Zákony podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé mohou být vyhlášeny v případě potřeby ve Sbírce zákonů i o víkendu. 

Ústavní i volební novelu parlament schválil v souvislosti se čtvrtečním verdiktem Ústavního soudu. Ústavní soudci zrušili jednorázový ústavní zákon o zániku současné sněmovny, na jehož základě se měly volby konat 9. a 10. října.

Svoboda pochybuje

Poslanci Miloš Melčák nebo Juraj Raninec by podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody museli napadnout ústavní novelu o rozpuštění sněmovny během příštího týdne, než dolní komora skončí. Poté by totiž ztratili poslanecký mandát. Svoboda to dnes uvedl v pořadu Partie televize Prima. Raninec televizi řekl, že ještě není definitivně rozhodnut, zda stížnost podá, ústavní novelu má ale za účelovou. 

Sněmovna by měla podle dosavadního harmonogramu své rozpuštění navrhnout prezidentovi na své úterní schůzi. Václav Klaus by jí pak musel vyhovět nejpozději ve čtvrtek, má-li podle podle související novely volebního zákona vyhlásit nové předčasné volby na 6. a 7. listopadu. "Podle mě nemá moc času naštěstí pan Raninec," uvedl Svoboda s tím, že stížnost by mohl podat jen jako poslanec.

Dnes se nic nestalo

Jinak se dnes nic zásadního (aspoň v politice) nestalo. Polici se sešli a zase rozešli v Otázkách Václava Moravce, kde zopakovali, co už všichni vědí; kampaň k volbám, které budou nikdo neví kdy, neprovázel žádný skandál. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek dnes nevydal žádné zásadní prohlášení, nic kompromitujícího se neobjevilo ani na šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka. Ale v pondělí už to bude určitě jiné.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy