Praha - Vláda ve středu schválila uvolnění 219,3 milionů korun na dorovnání platu soudců. Celkem jde o rozdíl za deset měsíců, který způsobilo zrušení části zákona snižující jejich platovou základnu. O její neplatnosti rozhodl Ústavní soud (ÚS).
Pro letošní rok se platová základna, od které se mzdy počítají na základě funkcí a odpracovaných let, snížila o pět procent na 54 tisíc korun. Zákon začal platit v lednu.
Podle Ústavního soudu byl ale pokles nezákonný. V srpnu tak ustanovení, které se vztahovalo k letošnímu roku, zrušil. Ministerstvo práce a sociálních věcí v září určilo, že platová základna bude 57 747 korun.
Podle ministerstva spravedlnosti lze rozhodnutí soudu chápat dvojím způsobem: vyšší mzda náleží soudcům až od nabytí účinnosti nálezu, tedy od 12. září, nebo se rozhodnutí vztahuje na celý kalendářní rok.
Úřad se připojil k druhé variantě. Zároveň doporučil, aby se peníze vyplatily všem zhruba 3000 soudcům bez ohledu na to, zda stát zažalují nebo ne. "Vyhoví-li obecné soudy takovýmto žalobám, lze očekávat značné výdaje na zaplacení nákladů řízení a úroků z prodlení," vysvětlilo ministerstvo.
Jen za letošní rok by se soudcům mělo doplatit přes 263 milionů korun. Prostředky na poslední dva měsíce tohoto roku už z rozpočtové rezervy ministerstvo dostalo.
V příštích letech by se plat soudců měl odpočítávat ze základny 56 849 korun. Poté by se měly soudcovské platy trvale vypočítávat podle sníženého koeficientu, jímž se násobí průměrný plat státních zaměstnanců z předminulého kalendářního roku.
Původní zákonná úprava zajišťovala soudcům trojnásobek platu, od ledna 2015 má jít jen o dva a půl násobek.
Tyto části ustanovení ponechal Ústavní soud prozatím v platnosti. Nemohl se prý jimi zabývat, dokud nejsou přímo aplikovány. Teoreticky je tak možné, že se spor mezi soudci a státem bude opakovat i příští rok. V loňském roce dostalo ministerstvo na dorovnání platů soudců 166,4 milionu korun.