V Česku se zrychluje šíření virové hepatitidy A, známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu. Letos do 28. března ústav eviduje 320 případů onemocnění, což je víc než polovina počtu za celý loňský rok. Ústav proto doporučil dbát na prevenci doma i při cestách do zahraničí.
"Už data v loňském roce, kdy jsme zaznamenali 636 infikovaných včetně dvou úmrtí, ukazovala na postupné šíření nákazy napříč celou republikou a tento trend bohužel pokračuje," uvedl Státní zdravotní ústav. Onemocnění se podle dat ze zahraničí šíří také v dalších nejen evropských zemích, upozornil. Nákaza má dobré podmínky k šíření vzhledem k dlouhé inkubační době, která může trvat až 50 dní, a často bezpříznakovému průběhu.
Nemoc špinavých rukou se žloutence typu A říká, protože k jejímu šíření významně přispívá nedodržování základních hygienických návyků. "Největší problém to bývá u malých dětí, v sociálně vyloučených komunitách, u lidí bez domova, na ubytovnách a podobně," uvedl ústav.
Virus se přenáší také znečištěnou vodou, nebezpečné jsou například i kostky ledu z takové vody, varoval. "V exotických zemích se proto nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů," napsal ústav. Závadné mohou být například i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny omyté kontaminovanou vodou. Přenos je možný i přes kliky dveří nebo madla v dopravních prostředcích.
Od loňského jara epidemii žloutenky řeší hygienici v Moravskoslezském kraji. Loni zaznamenali 216 případů, což je nejvíc za posledních minimálně 20 let, předloni to bylo jen pět nakažených. První ohnisko vzniklo v Ostravě-Přívoze, koncem roku pak další v Ostravě-Zábřehu. Kvůli zářijovým záplavám hygienici preventivně očkovali proti žloutence lidi z Přívozu, jehož část se ocitla pod vodou. V lednu pak nařídili další mimořádné očkování v novém ohnisku nákazy v Zábřehu.