Ústavní soud dal KSČM 100 tisíc pokuty. Nikdo nepřišel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 11. 2012 11:20
Skupina vedená Vojtěchem Filipem trvala na veřejném jednání soudu, pak nedorazila
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | Foto: Jan Langer

Brno - Ústavní soud (ÚS) uložil skupině opozičních poslanců zastupovaných Vojtěchem Filipem pokutu 100 000 korun.

Jako jediní z účastníků řízení trvali na uskutečnění veřejného jednání o 14 reformních zákonech. Nakonec se ale z jednání omluvili a do Brna v úterý nepřijel žádný jejich zástupce.

Uložení pokuty oznámil na začátku jednání předseda soudu Pavel Rychetský. V praxi Ústavního soudu jde o výjimečný krok.

"Kdyby netrvala skupina poslanců na ústním jednání, mohli jsme už rozhodnout," uvedl Pavel Rychetský.

Veřejné jednání se v úterý konalo jen kvůli tomu, že ho komunisté požadovali. Sociální demokraté i zástupci vládních stran totiž souhlasili s tím, že soud vyhlásí nález bez veřejného jednání - to ale kvůli nesouhlasu KSČM nešlo.

Pokutu musí společně zaplatit 41 poslanců, které Filip zastupoval. Skupinu tvoří celý poslanecký klub komunistů, jichž ve Sněmovně zasedá 26. K podání návrhu na zrušení právních předpisů však zákon o Ústavním soudu vyžaduje alespoň 41 podpisů.

Proto komunistům vypomohli sociální demokraté. Pod stížností jsou za ČSSD podepsáni například Vítězslav Jandák nebo Milada Emmerová, jež se po senátních volbách přesunula do horní parlamentní komory. Pokud by se pokuta dělila rovným dílem, zaplatí každý signatář 2439 Kč.

Jednání Ústavního soudu sledujeme v online reportáži

Reformními zákony se Ústavní soud zabývá na základě stížnosti sociálních demokratů, kteří požadují jejich zrušení kvůli vadné schvalovací proceduře v Poslanecké sněmovně.

Po návrhu ČSSD obdržel ÚS ještě podněty od další skupiny poslanců zastoupené Filipem, která žádala zrušit celý zákon o zdravotních službách, a skupiny senátorů, která napadla některé paragrafy téhož zákona. ÚS jejich návrhy odmítl, ale komunisty i senátory přizval jako vedlejší účastníky prvního řízení, a bude se tak dnes zabývat i jejich argumenty.

Za sociální demokraty přijel k ÚS předseda jejich poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Opoziční senátoři se nechali zastupovat právníkem Janem Machem. Poslaneckou sněmovnu zastupuje poslanec Marek Benda (ODS), Senát reprezentuje jeho místopředsedkyně Alena Gajdůšková (ČSSD).

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy