Před hraničním přechodem v Mostech u Jablunkova se v pátek po zavedení přísnějších opatření proti šíření slintavky a kulhavky začaly na slovenské straně tvořit kolony kamionů. Řidiči nákladních aut v nich stráví v průměru přibližně dvě hodiny, uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. Od půlnoci musejí všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny vjíždět ze Slovenska do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. V Moravskoslezském kraji to jsou právě Mosty u Jablunkova a Bílá. Tam se ale kolony zatím netvoří.
"Kolona na slovenské straně přechodu v Mostech u Jablunkova je dlouhá několik kilometrů. Řidiči v ní stráví asi dvě hodiny," řekla Štětínská.
Řidiči nákladních aut přijíždějících ze Slovenska mohou kromě dvou přechodů v regionu využít i ty u Starého Hrozenkova, Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota a také Hodonín. Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů a krmiv, směji jako dosud použít čtyři vybrané hraniční přechody. Přechod Hodonín lze použít pro přepravu ostatního zboží, které nepodléhá povinné dekontaminaci. Vozidla převážející kontrolované komodity podrobují hasiči důkladnější dezinfekci než ostatní.
V noci se zpřísnila i dezinfekční opatření. Dezinfekčními rohožemi projíždějí všechny automobily nad 3,5 tuny. "Ty, co převážejí náklad živočišného původu, nově projíždějí dezinfekčním stanovištěm. To je vlastně kovový rám s nainstalovanými tryskami. Tím se průjezd zpomalil," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Adam Fojtík. Dodal, že od minulého týdne, kdy opatření začala platit, hasiči dezinfikovali v Mostech u Jablunkova 369 automobilů. V Bílé pak 52.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí a koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů a dopravních prostředků. V České republice byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975, v uplynulých týdnech se však objevilo několik jejích ohnisek na Slovensku a v Maďarsku. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu.