Zhruba tři pětiny domácností vojáků vychází s obtížemi se svými příjmy. Nejhůře jsou na tom vojáci s nižšími hodnostmi, velké potíže vyjít má celkem 21 procent vojáků. Vyplývá to z výsledků dotazníkového průzkumu, které ve středu představili zástupci armády poslancům na sněmovním výboru pro obranu. V dotazníku se ptali také na odchody vojáků z armády, o odchodu po konci současného závazku podle průzkumu uvažuje 38 procent dotázaných.
Cílem dotazníku bylo podle Evy Pavlíkové z Agentury personalistiky české armády zmapovat finanční situaci vojáků a vojákyň a jejich ochotu dál sloužit. Data sbírala armáda letos v lednu, ve dvoustupňovém výběru respondentů nejprve vybrala 14 různých útvarů české armády a z nich následně náhodně 788 vojáků a vojákyň.
Z výsledků podle Pavlíkové vyplynulo, že celkem 62 procent domácností vojáků vychází se svými příjmy s obtížemi. Vojenská profese je podle ní z hlediska výdajů specifická kvůli dojíždění, častému vedení dvou domácností nebo dokupování výstroje. Čtvrtina vojáků podle ní ročně dokupuje výstroj za 5000 korun a více.
Neočekávaný výdaj ve výši 14 100 korun má podle dotazníkového šetření problém zaplatit 45 procent vojáků, v roce 2023 to bylo podle Pavlíkové 21 procent, tehdy byla ale výše neočekávaného výdaje stanovena na 10 tisíc korun. Problémem jsou podle dotazníku výdaje na bydlení, zhruba desetina vojáků dá na bydlení více než polovinu svých příjmů. Dalších 26 procent dotázaných na bydlení vynaloží mezi 41 a 50 procenty svého příjmu.
Podle platové kalkulačky na náborovém webu armády je nyní minimální hrubý měsíční plat vojáka 38 810 korun. Kromě něj vojáci dostávají také stabilizační příspěvek ve výši minimálně 7000 korun a příspěvek na bydlení. Průměrná mzda v Česku loni podle Českého statistického úřadu dosáhla 46.165 korun.
Dál sloužit i po skončení současného pracovního závazku chce polovina dotázaných, vyplynulo podle Pavlíkové z průzkumu. O odchodu uvažuje 38 procent, devět procent vojáků je rozhodnuto o odchodu po konci závazku. Důvodem je přitom podle Pavlíkové často právě neudržitelná finanční situace jejich rodin. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) uvádí vojáci za důvod odchodu nejčastěji náklady na dojíždění.