Rozhovor - V pondělí začnou konzultace prezidenta Miloše Zemana s předsedy poslaneckých klubů: hlava státu je bude přesvědčovat, aby jejich poslanci dali důvěru úřednickému kabinetu Jiřího Rusnoka, kterého si za premiéra vybral právě Miloš Zeman.
Zatímco TOP 09 nebo ODS jednoznačně říkají, že s jejich hlasy Jiří Rusnok počítat nemůže, ČSSD se rozhoduje, zda důvěru vládě dá, či ne a jak vysvětlí svůj krok svým voličům.
Část poslanců by vládě klidně důvěru dala a např. Vítězslav Jandák ve středu pro deník Insider prohlásil, že jsou ministři "profíci" a že tato vláda je mu "osobně velmi blízká".
Bude záležet na většině v poslaneckém klubu, říká jeho předseda Jeroným Tejc a ujišťuje, že poslanci ČSSD budou hlasovat jednotně, ať už zvítězí to, či ono křídlo.
Do Lán tak v pondělí rozhodně nepojede s definitivním stanoviskem sociálních demokratů. "Rozhodne až společné jednání předsednictva strany a poslaneckého klubu těsně před hlasováním," říká Tejc v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Aktuálně.cz: Příští týden bude prezident Zeman konzultovat s předsedy klubů. S čím tam půjdete?
Jeroným Tejc: S panem prezidentem se sejdu v pondělí v Lánech. Seznámím ho se zatím diskutovanými postoji sociální demokracie, rozhodně ne se stanoviskem definitivním. Předpokládám, že to učiníme až na společném jednání předsednictva sociální demokracie a poslaneckého klubu těsně před hlasováním, to znamená někdy 6. nebo 7. srpna.
A.cz: Takže od vás neuslyší, zda ČSSD dá, nebo nedá Rusnokově vládě důvěru?
Pokud pan prezident uslyší definitivní stanovisko, tak to jistě nebude ode mě jako předsedy poslaneckého klubu, ale od předsedy sociální demokracie, a to až po diskusi. Nelze očekávat nějaké definitivní stanovisko. Pokud se samozřejmě předsednictvo strany nerozhodne už v pátek večer, ale já osobně se kloním, abychom rozhodli až na tom společném jednání.
A.cz: Jak se ale vůbec díváte na to, že prezident začal konzultovat ne s delegacemi stran, ale s předsedy poslaneckých klubů?
Je to rozhodnutí pana prezidenta, myslím si, že to neznamená, že by byli obcházeni předsedové stran. Jsem přesvědčen, že názor vedení a poslaneckého klubu sociální demokracie nemůže být při hlasování v rozporu.
Se Zemanem mám korektní vztah
A.cz: Jaký máte vztah s Milošem Zemanem?
Myslím, že můj vztah s ním je korektní, jsem schopen říct Miloši Zemanovi do očí věci, které se mi líbí i nelíbí, a to je postoj, který Miloš Zeman do značné míry oceňuje.
A.cz: Budou podle vás tyto konzultace k něčemu, pokud se prezident po těch předchozích přiklonil k tomu jmenovat úřednickou vládu, tedy k řešení, které žádná ze stran nepreferovala?
Míč je teď na straně politických stran, aby se vyslovily, až bude znám program vlády pana Rusnoka, zda ji podporují, či nepodporují. Zda k tomu pomohou konzultace s panem prezidentem, si netroufám odhadovat.
A.cz: Jasně, ale jde spíše o program této vlády, nebo o způsob, jak vznikla?
Podle mého názoru musí jít vždy víc o program než o to, jak ta vláda vznikla. Program bude daleko víc ovlivňovat situaci lidí.
A.cz: Neovlivnilo by ale politickou scénu to, že by se vytvořil precedens, jak vytvářet vlády bez ohledu na složení sněmovny?
Vláda je vytvořena na základě rozhodnutí prezidenta, v minulosti jsme podobné případy měli.
A.cz: Třeba?
V roce 2006 byla pověřena vláda, která neměla dostatečný počet hlasů, většinu ve sněmovně, následovalo několik měsíců váhání a byl znovu pověřen Mirek Topolánek. Měli jsme precedens v roce 2010, kdy jako první byl pověřen předseda druhé nejsilnější strany, byť v tu chvíli měl deklarovánu většinu. Měli jsme precedens, že vlády stály na přeběhlících.
Kdyby pan prezident jmenoval stejnou vládu po jakýchkoli volbách, kdy bude jasná většina, byl by to exces. Za současné mimořádné situace je to řešení, které hledá pan prezident a my se k němu budeme muset jako politické strany postavit.
Nikdo nemá většinu
A.cz: Jenže precedenty, které zmiňujete, byly v jiné situaci: Mirek Topolánek vyhrál volby, Petr Nečas měl většinu. Vlády se tedy odvíjely od výsledků voleb, kdežto teď vzniká vláda mimo sněmovnu a je to prezidentská vláda. Neměla by se právě tomu sněmovna postavit?
V tuto chvíli žádná vláda nemá většinu.
A.cz: Miroslav Kalousek a bývalá koalice tvrdí opak...
Nedodává k tomu jednu věc: strana LIDEM nevzešla z voleb, je to skupina přeběhlíků od Věcí veřejných.
A.cz: Jak to vypadá v poslaneckém klubu teď v postoji k Rusnokově vládě, jak vypadá poločas?
Diskuse nebyla nijak hysterická z žádné strany. A z obou stran zaznívalo, že ať už většina rozhodne jakkoliv, tak toto stanovisko bude akceptováno všemi poslanci bez ohledu na jejich v tuto chvíli preferovaný názor. Takže pevně věřím, že sociální demokracie se při hlasování zachová jednotně. Debata zatím neměla jasnou preferenci.
Objevovaly se argumenty pro i proti, ty druhé třeba s ohledem na působení pana Fischera či na vystupování ministrů zdravotnictví nebo kultury, kteří rozhodně nepůsobí příliš levicově.
Protichůdné signály? Jen reagujeme na situaci...
A.cz: Váš poslanec Vítězslav Jandák ale tento týden hodnotil vládu slovy, že jsou to profíci a že je mu blízká. Není to v tuto chvíli převládající názor v klubu?
Nechtěl bych hodnotit, co je a co není převládající. To rozhodne hlasování. Já řeknu, že tato vláda je mi bližší než případná Miroslavy Němcové, kterou si živě dovedu představit, ale rozhodně mi není bližší než případná vláda sociální demokracie.
A.cz: Jak teď číst Bohuslava Sobotku? Vypustil několik protichůdných prohlášení...
To je spíš otázka na něj. Já si počkám na jeho vyjádření na předsednictvu sociální demokracie...
A.cz: Nemůže to být ale pro voliče příliš matoucí, jak široké to rozkročení názorů je?
Samozřejmě že pro voliče to bude matoucí, kdybychom nebyli v potřebné době, to znamená do hlasování o důvěře, schopni nastavit jednotný postoj. Kdyby poslanecký klub nejednotně hlasoval. Do té doby není nic špatného na tom, když si situaci zanalyzujeme.
A.cz: Analýza - to bychom pochopili. Ale když od vás zní "žádný pokus nechceme", "na stávajícím půdorysu sněmovny se vláda sestavit nedá", "pak zas chceme druhý pokus", tak i političtí protivníci začínají říkat, že vidíme rozpad ČSSD v přímém přenosu. Takto protichůdné signály přece o něčem svědčí...
Nemyslím, že se jedná o rozpad sociální demokracie. Pan předseda reagoval na vyvíjející se situaci. Přiznám se, že nezávidím žádnému předsedovi velké politické strany, už vůbec ne předsedovi sociální demokracie. Ať už je to tlak veřejnosti, nebo široká názorová platforma v naší straně - to dalo vždy předsedovi naší strany jednak silný mandát, ale taky spoustu práce s tím formulovat jednoznačné stanovisko.
Není to vláda kamarádů, ale ani odborníků
A.cz: Označil byste tuto vládu za Zemanovy kamarády?
Já bych ji označil za vládu premiéra Jiřího Rusnoka, kterého vybral Miloš Zeman. To je jediné hodnocení, kterého bych se dopustil.
A.cz: Takže byste ji ale neoznačil ani za vládu odborníků...
Nemyslím, že je potřeba každou vládu nálepkovat. Nemyslím si ani, že je to vláda odborníků, ani že je to vláda úředníků. Ani že to je vláda kamarádů.
A.cz: Teď si patrně řeknete o pokus sestavit vládu, pokud Rusnokův kabinet nedostane důvěru. Dovedete si představit, že byste konkrétně vy převzal ministerstvo vnitra jen na dva tři měsíce?
Já se obávám, že ten druhý pokus o sestavení vlády bude spíš o měsíci a je otázka, zda k němu dojde.
A.cz: Jste v kontaktu s Martinem Pecinou, konzultujete spolu?
Potkal jsem se s ním jednou, řekl jsem mu své názory na situaci v resortu. Koneckonců bych řekl, že Martin Pecina možná nahlédl do mého programu, protože hovoří stejnou řečí, jakou bych hovořil já. Nicméně bez většiny ve sněmovně nebude schopen zvýšit počet policistů ani navrátit hasičům a policistům 10 procent tarifů, které jim sebrala vláda Petra Nečase. K tomu není oprávněna vláda, ale Parlament, kde bohužel má většinu pravice.
A.cz: Teď vás chytneme za slovo: řekl jste, že tu není jasná většina, teď říkáte, že pravice tu většinu má. Neměla by tedy onen druhý pokus dostat ona?
Hlasování tu v této chvíli ovládá většinou pravice, ale ani ona nebude mít dostatek hlasů na prosazování svých klíčových zákonů. Většinou to bude o brzdění změn, dle našeho mínění pozitivních. Ta většina je relativní.